Mäluvigade uuring: lill hämaras toanurgas ei jää meelde ({{commentsTotal}})

Lillepott.
Lillepott. Autor/allikas: In View Of/Creative Commons

Mäluvigadega puutume kõik väga tihti kokku, ilma et me ise seda teadvustaks. Igapäevaelus on oma valemälestustest teadlik olemine oluline selleks, et teada, millisel määral on mõistlik oma mälu usaldada. Eriliselt oluline on see näiteks kohtus, kus tunnistajate mälestused võivad otsuse tegemise juures olla määravaks teguriks, samas võivad need mälestused olla äärmiselt ebatäpsed.

Treffneristid Richard Annilo ja Sixten Alex Luige lähtusid oma uurimistöös isiklikust huvist psühholoogia vastu ja juhendate Jaan Aru ning Hele Kiiseli ettepanekust. Nad mõõtsid inimese aju võimet märgata virtuaalreaalsuses muutusi kahes sarnases keskkonnas ning aju kalduvust valemälestusi tekitada.

Õpilased uurisid muutuste tavapärasuse ning suuruse mõju muutuste märkamisele, samuti ka valemälestuste esinemissagedust ja omadusi. Nad üritasid välja selgitada, kui tihti tekib inimestel valemälestusi ning kas need on tavapärased või tavatud.

Uurimistöös asutati virtuaalreaalsusseadet Oculus Rift ja Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi tudengite välja töötatud, mälu testimiseks mõeldud programmi VREX. Katsealused liikusid virtuaalkeskkonnas iseseisvalt ringi, jättes meelde nii palju objekte kui võimalik.

Tehistegelikkuse seade, millega uuring tehti. 

Seejärel kontrolliti katsealust sarnases keskkonnas, kus osad objektid olid muutunud. Katsealune isik kirjeldas erinevusi keskkondade vahel. Katsetel osales viisteist 12. klassi õpilast

Lill toanurgas ei pälvi tähelepanu

Selgus, et tavatuid muutusi märgatakse rohkem. Kõige rohkem üllatusi peitsid endas pimedad nurgad elutoas.

Töö tulemused olid valdavalt ootuspärased. Tavatuid muutusi märgati oluliselt rohkem kui tavapäraseid, kõik katseosalised märkasid igat tavatut muutust. Tavapärastest muutustest ei olnud ühtki, mida oleksid kõik katseosalised märganud.

Oluliselt vähem märgati väikeseid muutusi nagu pudeli või raamatuploki kadumist. Kuna raamatuid oli mitu tükki lähestikku ning ainult üks neist kadus, üldistab aju teadvusväline töötlus oma mälestusi raamatute arvust, jättes mulje, et midagi pole juhtunud.

Ootamatu oli, et mitte keegi ei märganud taime ja lambi vahetumist elutoas. See on ilmselt seetõttu, et muudatust leidis aset toa nurgas, mida kõik katseisikud ei pruukinud jälgida.

Autorid on tehtuga väga rahul. Sixten Alex Luik: „Põhjaliku uurimistöö käigus saime raamatute ja artiklite kaudu teada aju talitlusest ja struktuurist ning mälu toimimisest. Saime praktilisi kogemusi teaduslikust uurimismeetodist ning katsete läbiviimisest. Kogenud juhendaja abiga valmis hea  alus võimalikeks edasisteks teadustöödeks.“

Toimetaja: Marju HimmaElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.