Reportaaž linnurallilt: laulust ja lindudest kihav Tallinn ({{commentsTotal}})

Kell on 5 hommikul ja “Osoon” on Kadrioru pargis. On linnade linnuvaatluse võistlus ja eesmärk on järgmise kaheksa tunni jooksul märgata ja kirja panna võimalikult palju linnuliike. Linnuralli on alanud.

Selle võistlusega juhitakse tähelepanu linnade linnurikkusele ja rändlindude saabumisele.

2–5-liikmelised võistkonnad võtavad sel korral mõõtu 25 Eesti linnas. “Osoon” vaatleb Tallinnas, mis oma inimrohkusega võiks linde justkui eemale peletada, kuid tegelikkus on hoopis vastupidine. Tallinnas on registreeritud 252 linnuliiki, kellest 97 on kaitse all.  

Esimestena käib jaht öistele kakulistele.

Karge öö erilise linnurohkusega veel ei tervita. Alustuseks tekib kahtlus, et tiigis ujuv üksik sinikael-part jääb parimaks tabamuseks.

Päikesetõusuni on jäänud kümme minutit. Kuulda on sookurgesid ja seal tegi häält ka Tallinna kanakull.

Esimese koiduvalgusega ärkab linnuelu tõeliselt ja linnuvaatlejate kogusse laekub vahepeal lausa 1 lind minutis. Kirja saavad nii laulurästas kui punarind. Laulma hakkavad ka värvulised.

Kui metsalinnud vaadeldud, tuleb asukohta vahetada, sest teistsuguses elupaigatüübis on ka teised linnud. Läheme Põhja-Tallinnasse, Paljassaare poolsaarele, kus teine meeskond on samasuguse innuga juba varahommikust linnuliike kogunud.

Varakevadine linnuvaatlus on nagu loto. Kevadine ränne on just alanud ning kunagi ei tea, kes tänasel jahedal päeval siia rohealale peatuma tulevad.

Tuulisele ja kohati vihmasele ilmale vaatamata kohati tänavuses linnadevahelises linnuvaatlusvõistluses üle Eesti ühtekokku 115 linnuliiki. Kõige enam liike vaadeldi ootuspäraselt rannikuäärsetes linnades. Tallinnas nähti-kuuldi 76 liiki sulelisi.

Soovitame vaadata ka teisi “Osooni” lugusid esmaspäeval kell 20 ETVs.

Toimetaja: Marju HimmaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.