Euroopa haiglates antakse beebidele sageli ohtlike abiainetega ravimeid ({{commentsTotal}})

Liigsete abiainete manustamist vastsündinutele saab vältida asendades need juba praegu Euroopa turul olemasolevate ohutumate ravimpreparaatidega.
Liigsete abiainete manustamist vastsündinutele saab vältida asendades need juba praegu Euroopa turul olemasolevate ohutumate ravimpreparaatidega. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa vastsündinutele manustatakse sageli ravimeid, milles sisalduvad abiained võivad neile ohtlikud olla. Samas pole väikelastele kõrvaltoimeid põhjustada võivate abiainete kasutamine ravimis alati hädavajalik. 

Nii leiab hiljuti kaitstud doktoritöös Tartu ülikoolis meditsiiniteadlane ja vastsündinute arst Georgi Nellis. 

Abiained on ained, mida lisatakse ravimitele peamiselt eri ravimivormide väljatöötamiseks, nende säilitamiseks ning maitse- ja lõhnaomaduste parandamiseks. Keskmiselt moodustavad abiained 90 protsenti manustatava ravimi massist. 

Arvestades eri vanuses inimeste ainevahetuse iseärasusi, on teatud abiainete kasutamisega seotud riskid enam väljendunud just vastsündinutel. Seda sellepärast, et vastsündinute kesknärvisüsteem ja teised elutähtsad organid ei ole veel lõplikult välja arenenud. 

Probleem ei ole massiline, kuid väärib siiski suuremat tähelepanu. Kirjeldatud on mitmeid juhtumeid, kus ravimites olevad abiained seostatakse väikelaste mürgistusega, mis on viinud eluohtliku seisundini või lõppenud koguni surmaga. 

Enam kui tuhandest kasutusel olevast abiainest põhjustavad vastsündinutel kõrvaltoimeid teadaolevalt vaid üksikud. Nende üksikute hulka kuuluvad näiteks parabeenid, polüsorbaat 80, propüleenglükool, etanool, bensoehape, naatriumbensoaat, bensüülalkohol, sorbitool, naatriumsahhariin ja bensalkooniumkloriid. 

Kui palju selliseid potentsiaalselt ohtlikke abiainetega ravimeid vastsündinutele Euroopa haiglates manustatakse Georgi Nellis oma doktoritöös uuriski. Tuli välja, et mõttetult palju. 

Unikaalne uuring

Ravimeid, mida vastsündinutele teatud juhtudel manustatakse on üle tuhande. Neist kolmandik sisaldab ühte sellele eagrupile potentsiaalselt ohtlikku abiainet. Vähemalt ühte sellist ravimit manustatakse kahele kolmandikule vastsündinutest. 

Nii selgub Nellise doktoritööst, mille tarvis on kahe üksteist täiendava meetodi abil andmeid kogutud paarikümnes Euroopa riigis ja ligikaudu sajas vastsündinute osakonnas. See on esimene tervet Euroopat hõlmav põhjalik ülevaade vastsündinute kokkupuutest ravimites olevate kahjulike abiainetega. 

Neonatoloog Nellis on koostanud unikaalse andmebaasi Euroopa vastsündinutel kasutatavate ravimite kohta, mis võimaldab hinnata abiainete manustamise mahtu vastsündinutel. Lisaks aitab andmebaas identifitseerida ka abiainetega seotud riske ja näidata võimalikke lahedusi, kuidas vähendada vastsündinutele teadaolevate kõrvaltoimetega abiainete manustamist. 

Oht vastsündinutele

On tähelepanuväärne, et hoolimata suurest abiainete osakaalust ravimis, on nende mõju tervisele uuritud suhteliselt vähe. Eeskätt uuritakse ravimite puhul vaid toimeaine kvaliteeti, tõhusust ja ohutust. Siiski on just viimasel ajal ühe selgemaks saanud, et ka abiained võivad olla kõrvaltoimete põhjustajateks. 

Enamikul juhtudel puutusid vastsündinud Euroopa haiglates potentsiaalselt ohtlikke abiainetega kokku just sageli kasutatavate ravimite kaudu. See tähendab, et kui need sageli kasutusel ravimid asendada vastsündinutele ohutumate ravimitega, on võimalik lahendada suur osa probleemist väga kiiresti. 

Nellise sõnul säästaks juba praegu olemasolevate asendusvõimaluste kasutamine paljud vastsündinud neile ebavajalikest ja potentsiaalselt ohtlikest abiainetest, mida ravimetes laialt kasutatakse. 

Potentsiaalselt ohtlik tähendab, et kõne all olevate abiainete toksilisust võib ette tulla näiteks teatud koguses manustamisel.

“Loodetavasti paljudes praegu kasutusel olevates ravimites ei olegi väikelastele ohtlike abiainete kontsentratsioon niivõrd kõrge, et see neil toksilisust põhjustaks,” sõnas Nellis. Ent tema sõnul ongi suurim probleem see, et korralike toksikoloogiliste uuringute tegemiseks ei ole ravimites kasutatavate abiainete koguste kohta käiv info kättesaadav. “Sellepärast räägimegi nendest abiainetest kui potentsiaalselt toksilistest.”

“Küll on õige, et kui on võimalus manustada vastsündinule või väikelapsele ravimit ilma nende abiaineteta, siis tuleb eelistada seda,” lisas Nellis. 

Ootamatult lihtne lahendus

Kuna enamasti on ohutumad variandid juba ka olemas, tuleks eelkõige tegeleda meedikute teadlikkuse tõstmisega selles osas, millist ohtu ravimite abiained vastsündinutele kujutavad.

Nellis lisas, et kõikide uuritud abiainete klasside kasutuses esines regionaalseid erinevusi. “Võrreldes ida regiooniga kasutati põhja ja lõuna piirkonnas parabeene suurema ning propüleenglükooli ja polüsorbaat 80 väiksema tõenäosusega. Magusainete kasutus oli ida regioonis kõikidest teistest piirkondadest madalam.”

Tema sõnul näitab selline geograafiliste erinevuste olemasolu, et mitte kõigis ravimites ei ole potentsiaalselt ohtlikud abiained hädavajalikud. See viitab, et liigsete abiainete manustamist vastsündinutele saab vältida asendades need juba praegu Euroopa turul olemasolevate ohutumate ravimpreparaatidega. Tartu ülikooli kliinikumi lastekliiniku arst-õppejõud Georgi Nellis. Autor: Erakogu

Kas tead?

  • Varem on näidatud, et Eesti kahes neonatoloogia osakonnas manustati poole aasta jooksul 88-le protsentidel vastsündinutest vähemalt ühte teadaolevate kõrvaltoimetega abiainet. Sarnaseid tulemusi on saadud ka Brasiilias ja Sloveenias tehtud uuringutega. 

Allikas: Georgi Nellise doktoritöö.

Toimetaja: Katre TatrikTartu ülikooli turundusmagistrandid keetsid kokku läätsepaja.

Lugu sellest, kuidas Tartu ülikooli turundusmagistrandid pada ajasid

See on esimene kord, kui Tartu ülikooli tootearenduse õppeaines loodu päriselt müüki jõuab. Üliõpilaste panus ei piirdunud vaid paja keetmisega. Töörühma liige Age Tempel rääkis, et protsess oli mitmekülgne: peale retseptide endi tuli uurida tarbijate vajadusi ja maitse-eelistusi, pakendikujundust.

Jõulud ei jäta külmaks ka ERR Novaatorit. Jõuluõhtule eelneval kümnel päeval ilmub iga päev Tarmo Soomere jõulukalendrisse „Dekaad“ uus pühadega haakuv fakt, näpunäide või soovitus. Loo nägemiseks liiguta kursor kuupäevale.

Maailmas laienid löönud uuring, mis väitis, et kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad, ei vasta tõele.

Kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad - puhas vale

Meedias laia kõlapinda leidnud prantsuse psühholoogi tööd põhinevad küsitaval statistikal ning kompavad meetodite poolest kohati hea maitse ja eetikapiire. Pahateadusele jälile saanud teadlaste hinnangul pole tegu üksikjuhtumiga.

teadustöö õigeusu koolide ajaloost
pinged akadeemilise vabaduse ümber
Tööstusdoktorantuur on doktoriõppe erivorm, kus doktorant teeb teadustööd ettevõttele.

Väljavõtted tippülikoolide nõuetest, kuidas teadlased ühiskonda panustavad

Viimaste päevade tulised sõnavõtud teemal kui palju võib ülikool ette kirjutada, keelata või lubada teadlastel teaduspõhist arvamust või ka uuringid väljaspool ülikooli. Sirp tegi ülevaate erinevate maailma tippülikoolide reeglitest, mis ütlevad, millistel alustel võib teadlane oma tööd ühiskonnale anda. Siit on ehk Eesti ülikoolidelgi palju õppida.

Munast saab kolesterooli, kuid on eksiarvamus, et see kolesterool on üdini halb.

Omapäi diagnoositud gluteenitalumatusega ei tasu leivast-saiast loobuda

Laktoosi- või gluteenivabu toiduaineid on üha rohkem meie poodides saada. Kuid nende ainete väljavõtmine toidust tähendab, et need asendatakse teiste ainete, näiteks suhkrutega. Omapäi ei tasuks gluteeni- või laktoosivabu toite eelistama hakata, kuna nii võib keha jääda ilma eluliselt olulistest vitamiinidest ja elementidest.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: