Tehisintellekt ilmutab inimeste eelarvamusi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: GLAS-8/Creative Commons

Inimühiskondi iseloomustavad soo-, rahvuse- ja rassipõhised eelarvamused kanduvad masinõpet rakendades üle ka treenitavale tehisintellektile, nendivad USA teadlased.

Google'i, Apple'i ja paljude teiste tehisintellektide edu saladus peitub suurte andmehulkade analüüsis. Sarnaselt alles maailmaga tutvust tegevate lastega hakkavad need treenides seostama omavahel erinevaid nähtusi ja mõisteid ning nägema andmemassiivides mustreid. Muu hulgas suudab see nõnda piltidelt ära tunda kasse ja koeri.

Analoogselt leiavad need seoseid inimkultuurist läbi imbunud infos, sealhulgas tekstimassiivides ja kõnes. Näiteks paikneb tekstides sõna "lill" lähistel sagedamini omadussõna "meeldiv" kui "ebameeldiv", mil sõnu "koer" ja "kass" kohtab sageli sarnastes lausekonstruktsioonides. Nii õpib masin, et lilled on meeldivad ning koerad kasside sarnased.

Päris maailmas kohatavate tekstikorpuste kasutamine aitab reeglina tehisintellektil inimeste mõtteid paremini mõista ja teenida seega paremini ka nende vajadusi. Princetoni ülikooli ja Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teadlaste sõnul kätkeb populaarses lähenemisviisis aga ka teatav oht.

Aylin Caliskan lasi kolleegidega masinõppe algoritmil analüüsida ligikaudu laialt kasutatava tekstikorpuse 2,2 miljoni sõnalist teksti ja sõnade vahelisi seoseid. Muu hulgas leidsid nad, et algoritm seostas sagedamini naissugu humanitaarteaduste ja koduga, mehi seevastu sagedamini reaalteaduste ja tööga.

Sarnaselt seostusid euroopa nimed tehisintellekti jaoks sagedamini meeldivate sõnadega nagu "kingitus" või "õnnelik". Afroameerika nimed aga sagedamini ebameeldivustega nagu "õnnetus" või "vähk".

Lisaks sai nais- ja meesoo ning konkreetsete ametite vaheliste seoste tugevuste põhjal 90-protsendilise täpsusega ennustada meeste- ja naiste osakaalu vastaval erialal. Teatavat kallutatust võib märgata juba igapäevases kasutuses olevate algoritmide puhul. Näiteks asendab GoogleTranslate soo suhtes neutraalsete asesõnade tõlkimisel need mõnikord mehe või naisega. Eelnevalt leitud seoste põhjal on arstid on mehed, õed aga naised.

Töörühma sõnul ei tohiks võtta ilmsiks tulevat kallutatust võtta ilmtingimata millegi halvana. Pigem annab see ülevaate ühiskonnas parasjagu valitsevatest meeleoludest. Ühe rakendusvõimalusena saaks erinevate ajastute kirjandust analüüsides objektiivselt uurida hoiakute muutumist ajas. Samuti näitab uurimus, et juba keele õppimine iseeneses võib tekitada teatavaid eelarvamusi.

Autorite hinnangul peaks vähemal või rohkemal määral tehisintellekti analüüsile toetuvate otsuste puhul peaks lisama mõnikord täiendava otsustuskihi, mis hindaks kallutatuse mõju olulisust. Muu hulgas on eelnevad uuringud näidanud, et euroopa nimega kandidaate kutsutakse identse CV korral töövestlustele 50 protsenti sagedamini kui afroameerika nimega tööotsijaid. Inimeste eeskujul kandidaate sõeluvad algoritmid süvendaksid seega ühiskonna kihistumist.

Uurimus ilmus ajakirjas Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.