Suur asteroid möödub Maast haruldaselt lähedalt ({{commentsTotal}})

Asteroid 2014 JO25 möödumas Maast - kunstniku kujutis.
Asteroid 2014 JO25 möödumas Maast - kunstniku kujutis. Autor: Código Oculto/Creative commons

Ülejärgmise nädala kolmapäeval, 19. aprillil lendab maakerast suhteliselt lähedalt mööda võrdlemisi suur asteroid. Kokkupõrkeohtu siiski ei ole, sest 650-meetrise läbimõõduga asteroid nimega 2014 JO25 möödub meist enam kui miljoni kilomeetri kauguselt ehk üle nelja korra kaugemalt kui asub meist Kuu.

Sündmus on siiski tähelepanuväärne, sest nii suuri asteroide satub meie planeedile nii lähedale harva.

Asteroid avastati 2014. aastal, nagu nimigi viitab, ja peale läbimõõdu ja orbiidi ei ole temast peaaegu mitte midagi teada.

Peamiselt ainult see, et tema pind peegeldab valgust kaks korda tugevamalt kui Kuu pind.

Asteroidi saab tõenäoliselt vaadelda ka väiksema teleskoobiga, aga alles pärast möödumist, sest ta läheneb meile Päikese poolt ja tema enda päikeselist poolt ei ole enne näha.

Selliselt kauguselt möödub väikesi asteroide mitu korda nädalas, aga nii suurt asteroidi ei ole maakerale nii lähedale sattunud juba alates 2004. aastast, mil neljakordselt Kuu kauguselt tegi möödalennu viie- kilomeetrise läbimõõduga asteroid Toutatis.

Järgmist suuremat sorti asteroidi lähimöödumist on oodata alles 2027. aastal, mil umbes Kuu kauguselt möödub 800 meetrine asteroid 1999 AN10.

Ületuleva nädalane kohtumine pakub astronoomidele hea võimaluse asteroidi 2014 JO25 põhjalikumalt uurida. Radarmõõtmistega loodetakse saada pildile lausa mõnemeetrised pinnavormid.

Soovitame kuulata pühapäevast "Labori" saadet, kus tuleb juttu kiviaja katkust ja matemaatilisest geneetikast. "Labor" on eetris Vikerraadiost pühapäeval kell 17.05.

Toimetaja: Marju HimmaTäisnimekiri võitjatest: tänavused parimad õpilastööd

Parimad õpilasteadlased üle Eesti kogunesid Tallinnasse lauluväljakule esitlema oma uurimistööde tulemusi ning reede pärastlõunal jagati välja riiklikud tunnustused parimate tööde autoritele ja juhendajatele.

Uuendatud: 16:04 
Steve.Steve.
Kodanikuteadlased leidsid uut tüüpi virmalise

Kodanikuteadlased on üheskoos elukutseliste füüsikutega kirjeldanud uut tüüpi virmalist. Steve'iks nimetatud atmosfäärinähtus toob esile sotsiaalmeedia kasvava olulisuse teadusuuringutes.

ALICE eksperiment.
Põrgutis võis tekkida tilgake noort universumi

Vaid mõni miljondik pärast Suurt Pauku täitis universumi aine algosakestest – kvarkidest ja gluoonitest – koosnev ülikuum supp. Suure Tuumaosakeste Põrguti juures töötavad füüsikud teatavad nüüd, et sarnast ainet saab tekitada ka tavaliste vesinikutuumade põrgutamisega. Avastus võib hõlbustada nii universumi algusaegade uurimist kui ka füüsika alustõdede mõistmist.