Tuumajaamade sulgemine vähendas imikute sünnikaalu ({{commentsTotal}})

Tuumajaam Tennessee'i orus.
Tuumajaam Tennessee'i orus. Autor/allikas: jdan/Creative Commons

Läbimõtlematult tuumaenergiast loobumine võib tuua rohkem kahju kui kasu. USA-s Three Mile Islandi tuumaõnnetuse järellainetuse mõjul toimunud tuumajaamade sulgemisega paralleelselt vähenes mitmel pool laste sünnikaal. Põhjusena võib näha saastavamate energiaallikate kasutuselevõttu.

"Iga tuumajaamade arvelt kaotatud megavatt asendati Tennessee orus 1980. aastatel söel töötavate elektrijaamade võimsusega. Paratamatult kasvas sellega ka õhusaaste," selgitas kahe tuumajaama sulgemise mõju uurinud Carnegie Melloni majandusprofessor Edson Severnini ERR Novaatorile. Energiabilansis tekkinud augu lappimiseks rakendust leidnud söeelektrijaamade lähistel asuvates asulates kasvas peenosakeste sisaldus kuupmeetris 40 mikrogrammilt 50 mikrogrammini.

Severnini leidis, et 18 kuud enne ja pärast tuumajaamade sulgemist ilmale tulnud laste kaal erines kuni 134 grammi võrra. Viimane vastab viieprotsendilise kaalulangusele. Söeelektrijaamade lähistel, kus elektritootmine samal ajal ei kasvanud, kaalulangust ei märgatud.

"Tõsi, ilmale tulnud laste kaal polnud selle mõjul väiksem kui 1500–2500 grammi, millega oleks nad langenud selgelt riskirühma. Küll on aga vahe võrreldav sellega, kas ebasoodsa sotsiaalse taustaga naine saab raseduse ajal lisavitamiine või mitte," sõnas Severnini.

Varasemates uuringutes on seostatud sünnikaalu vähenemist professori sõnul väiksema sissetulekuga hilisemas elus, väiksema IQ ja pikkusega jne. Kuigi täpne mehhanism jääb veel segaseks, võib õhusaaste mõjutada ema organismi põletikulisust ning vere hüübimist ja vererõhku. See omakorda avaldaks mõju loote arengule.

Imikute sünnikaal vähenes uuringu järelduste kohaselt õhureostuse tõttu suurusjärgu võrra rohkem kui varasemates töödes. Severnini pidas efekti tugevust märgiks, et tegu on reaalse nähtusega. Kriitikud märkisid aga, et mees kasutas analüüsis vananenud õhusaaste näitajat, kus loetakse saaste hulka ka osakesed, mis oma suuruse tõttu hingamisteedesse jõuda ei tohiks.

Severnini uurimus ilmus vaid nädal pärast seda, kui uus USA president on tõotanud leevendada mitmeid söe kasutamisega seonduvaid keskkonna regulatsioone. "See on kokkusattumus. Kuid minu eesmärgiks on näidata, et iga otsust, mida me energeetika vallas langetame, tuleb põhjalikult kaaluda. Antud juhul selgus tööst, et soov inimesi potentsiaalse (tuuma)õnnetuse eest kaitsta kahjustas hoopis nende tervist," selgitas professor. Nüüd oleks kaalul söeenergeetika ergutamisest lõigatav majanduslik kasu.

Samuti rõhutas Severnini, et tuumajaamade sulgemisega seonduv kahjulik tervisemõju olla tänapäeval mõneti väiksem. Esiteks paiskub elektrijaamade fossiilkütuste põletamisel keskkonda vähem kahjulikke ühendeid ja teiseks on kasvanud taastuvatest energiaallikatest saadava energia osakaal. Siiski tasuks Fukushima tuumaõnnetuse järel tuumajaamu sulgema hakanud Saksamaal ja Jaapanil tõsisemalt kaaluda, milline mõju nende otsusel olla võib.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Energy.Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.