Lääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi ({{commentsTotal}})

Sudu Hiinas Weifangi provintsis.
Sudu Hiinas Weifangi provintsis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

"Inimestel on kombeks Pekingi ja teiste Aasia suurlinnade sudust pilte vaadates osatada, et miks nad küll ometi oma õhuga midagi ette ei võta. Samas ei mõtle nad sageli selle peale, et osaliselt on odavaid kaupu tarbides selle taga nemad ise. Inimesed surevad selle tagajärjel," nentis uurimuse juhtivautor Steven Irvine`is asuvast Davise California ülikoolist ERR Novaatorile antud intervjuus.

Davis leidis kolleegidega, et 2007. aastal võis kõigist peenosakeste põhjustatud enneaegsetest surmadest kanda rahvusvahelise kaubanduse arvele 22 protsenti. Lihtsalt öelduna suri teise riigi jaoks kaupade tootmisega tootjariikides hinnanguliselt 778 000 inimest. Vähem kui 2,5-mikromeetrise läbimõõduga osakesed kasvatavad muu hulgas südame-veresoonkonna haigustesse ja kopsuvähki haigestumise riski ning võimalust infarkti saamiseks.

Pole ehk ime, et tootjariikide saaste külvab kahju ka mujal. "Õhureostus ei hooli riigipiiridest. Näiteks Hiina saaste tõttu sureb mujal, peamiselt selle lähiriikides meie analüüsi kohaselt aastas enam kui 64 000 inimest," laiendas Davis.

Hiinas toodetud kauba tarbimisega silmapaistvates Lääne-Euroopa riikides ja Ameerika Ühendriikides viib selles vallandunud reostus aastas analüüsi kohaselt vähemalt 3100 enneaegse surmani. Kokku tapab üle riigipiiride levinud õhusaaste aastas hinnanguliselt 411 000 inimest.

"Tulemused ja üldised nähtavad mustrid pole selles mõttes üllatavad. Töö järeldused on kooskõlas varasemate hinnangutega. Samas on tegu meie teada esimese analüüsiga, milles on seostatud majanduslik areng ja selle mõju keskkonnale otseselt surmade arvuga," tõi teadlane välja töö ainulaadsuse.

Davis rõhutas, et töö autorite ülesanne ega ka nende võimuses pole anda hinnanguid. Küll aga rõhutab töö tema hinnangul taas, et lihtsaid lahendusi pole. Ükskõik kuidas ka reostust vähenadada üritatakse, peab see hõlmama rahvusvahelist koostööd.

"Näiteks Hiina astub ise praegu sisemise sunduse mõjul samme keskkonnaregulatsioonide tugevdamiseks. Kuid me ei saa sirgjooneliselt eeldada, et õhusaaste hakkab selle mõjul vähendama. Tööstus liigub juba praegu Vietnami ja Kambodžasse," nentis Davis. Analüüsist nähtub lisaks, et ükskõik milline Aasia riik oma keskkonnastandardeid karmistab, avaldab see piirkonnale tervikuna ebaproportsionaalselt suurt positiivset mõju.

Kokku seostas Davis kolleegidega 3,45 miljonist õhusaastest tingitud enneaegsest surmast kaupade tootmise ja nende ekspordiga 2,5 miljonit enneaegset surma. Ameerika Ühendriikide ja Lääne-Euroopa mujal toodetud kaupade tarbimine põhjustab aastas õhureostuse läbi hinnanguliselt 273 000 surmajuhtumit.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.