Metsad mõjutavad nii kohalikku kui üleilmset kliimat ({{commentsTotal}})

Eha männinoorendikus.
Eha männinoorendikus. Autor/allikas: Virgo Siil

Metsad täidavad planeedi jahutamisel mitmekülgset rolli ja ei piirdu ainult süsinikdioksiidi talletamisega.

Väljaandes Nature Climate Change ilmunud uuring näitab, et puud mõjutavad kliimat, reguleerides vee ja soojuse liikumist maapinna ning atmosfääri vahel.

Uuringu autorite hinnangul on metsade tähtsus maapinna jahutamisel pea kõigis planeedi piirkonnis seniarvatust suurem. Siiani oli teadlastel puudulik ülevaade sellest, kuidas, kus ja millal ökosüsteemid kohalikku kliimat mõjutavad. Nendele kolmele küsimusele korraga vastuseid otsides leiti uusi vihjeid, kuidas maakasutusotsused mõjutavad kohalikku kliimat.

Teadlased lõid mudeli, kus olid kombineeritud teatud piirkondade meteoroloogilised, satelliidi- ja teiste Maa vaatlemissüsteemide andmed. Nad leidsid olulise temperatuurivahe metsaga kaetud alade ning põllumajanduslike alade vahel. Nii said teadlased arvutada võimaliku pinnatemperatuuri erineva taimestikuga piirkondades ning uurida mehhanisme, mis seda muutust mõjutavad.

Nad leidsid, et metsad annavad sageli oma panuse igal aastal toimuvasse jahtumisse parasvöötme- ja troopilistel aladel ning hoiavad sooja maakera põhjapiirkonnis.

Selgus ka, et jahtumine keskmistel ja madalamatel laiuskraadidel oli peaaegu sama suur nagu seni vaid satelliidiandmetele tuginedes oli oletatud. Teadlased eeldasid, et tegelik jahtumine on oletatavast märksa väiksem, kuna nendes hinnangutes oli arvestatud vaid selget ilma, mitte pilviseid päevi.

Lisaks tuvastasid uuringu autorid, et temperatuuri reguleerimise mehhanism (eriti vee ja soojuse viimine pinnalt atmosfääri) on varemarvatust olulisem tegur. Paljudel juhtudel oli see isegi olulisem kui päikseenergiaga seotud tegurid.

Varasemad teadustööd, mis vaatlesid metsi ja kliimamuutust, on arvesse võtnud albeedo ehk Maa pinnalt peegelduva päikesekiirguse rolli ning jõudnud erinevate tulemusteni. Näiteks püüavad tumedad okasmetsad päikselistes piirkondades soojust. Mõnedel juhtudel võivad need piirkondlikku soojenemist suurendada.

Aga kuigi metsad talletavad sageli rohkem päikesekiirgust kui rohumaad või põllud, annavad nad samas ka rohkem niiskust õhku ning toetavad sel moel maapinna lähedal toimuvat õhu liikumist rohkem kui madalama taimkattega alad.

Need mehhanismid on sageli olulisemad isegi põhjalaiuskraadidel, kus maapinna peegeldust on tähtsamaks peetud. Uued andmed näitavad, et need mehhanismid on mõjukamad kui seni arvati ja seda tasuks maakasutusviisi üle otsustamisel arvesse võtta.

 

Toimetaja: Virgo SiilElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.