Nutiseade diagnoosib sekunditega meeste viljatusprobleeme ({{commentsTotal}})

Analüüsiks on vaja nutitelefoni.
Analüüsiks on vaja nutitelefoni. Autor/allikas: Kanakasabapathy et al./Science Translational Medicine

Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.

"Tahtsime seadet disainides jõuda lahenduseni, mida oleks võimalik kasutada sama hõlpsalt kui naistel rasedusteste. Loodame sellega vähendada rasestumisprobleemidega seonduvat stressi. Paaridel oleks kergem jõuda probleemi algpõhjuseni ja sellest lähtuvalt edasi tegutseda," selgitas arendustööd eestvedanud Hadi Shafiee, Harvardi meditsiinikooli juhtivteadlane, ERR Novaatorile.

Maailma terviseorganisatsiooni andmete kohaselt oli 2010. aastal lastesaamisega raskusi 15 protsendil paaridest. Kuigi viljatusravis keskendutakse endiselt suuresti naistele, taandub selle põhjus kuni 30 protsendil juhtudest tegelikult ainult meespoolele. Kokkuvõtlikult võib hiljutise metaanalüüsi kohaselt kirjutada lapse eostamisega seonduvad probleemid osaliselt või täielikult meeste arvele igal teisel juhul.

Shafiee nentis, et seadme näol on tegu alles prototüübiga. Selle poeriiulitele jõudmine võib võtta veel paar aastat. Kui see aga juhtuma peaks, oleks selle soetamine jõukohane tõenäoliselt kõigile soovijatele. Seadme omahind on hetkel 4,45 dollarit. Juhtivteadlane avaldas lootust, et täiendava tootearenduse järel jääb selle lõpphind tublisti alla 50 dollari.

Seadme täpsus
Prototüübi täpsuse proovile panemiseks uurisid teadlased sellega 350 spermaproovi. "Leidsime seda tänapäeval kliinikutes kasutavate meetoditega võrreldes, et suutsime teha seda 98 protsendini küündiva täpsusega. See näitlikustab, et vähemalt mõnel juhul saab jõuda kodus võrreldava täpsuseni kui tipplaborites," sõnas Shafiee.

Mees lisas, et taoliste rakenduste loomine pole kerge – mõelda tuleb nii analüüsiprotsessi automatiseerimise, seadmete madala hinna tagamise kui ka kasutusmugavuse peale. Praegu rajaneb spermaanalüüs kliinikutes suuresti laboritehnikute oskustel, kes mikroskoobi abil sperme kokku loevad ja nende elujõulisust hindavad. Mõnikord abistab neid seejuures arvuti.

Uues analüüsiseadmes asetatakse tilk spermat mikrokiibile, mis libistatakse omakorda läätsede ja leedlambiga täiendatud karbikesse. Kaameraga nutitelefon asetatakse seejärel karbile ning spetsiaalne mobiilirakendus hindab seejärel lühikese videolõigu põhjal nii spermide arvukust kui ka liikuvust. Juba müügile jõudnud koduseks spermakvaliteedi hindamiseks loodud lahendused seda ei suuda.

Shafiee hinnangul on võimalik rakendusega aimu saada ka spermide väliskujust, mis võib olla mõnikord viljatuse üheks põhjuseks. Sellele aga ilmunud töös ei keskendutud. Samas on see osa laborites tehtavatest standardtestidest.

Uued horisondid
Lisaks viljatusprobleemide diagnoosimisele võiks juhtivteadlase hinnangul olla sellest kasu vasektoomia läbi teinud meeste seisundi uurimisel. "Nad peaksid kuue kuu jooksul vähemalt kaks korda kontrollis käima, et veenduda operatsiooni edukuses. Kuna uroloogi külastamine on paljude jaoks mõneti piinlik, ei tehta aga seda väga sageli. Potentsiaalselt võimaldaks rakendus arstidel anda oma hinnang elektroonilisel teel," mõtiskles Shafiee.

Juhtivteadlane lisas, et lahendust võiks näha pigem universaalse platvormina. Sarnasest tehnoloogiast võiks olla kasu ka mujal, näiteks nakkushaiguste diagnostikas.

Seadet kirjeldati ajakirjas Science Translational Medicine.TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Teadlased väidavad nüüd oma katsete põhjal, et kassid hoolivad inimestest ikka küll.Teadlased väidavad nüüd oma katsete põhjal, et kassid hoolivad inimestest ikka küll.
Geeniuuring: kassid kodustasid end ise

Esimesed kassid hakkasid inimeste südameid ja meeli vallutama enam kui 9000 aasta eest käsikäes põlluharimise laiema levikuga, leiavad paarisaja iidsel ajal elanud kassi säilmetes leidunud DNA-d uurinud teadlased. Geneetilises mõttes erineb nüüdisaegne kodukass enda kunagistest esivanematest imevähe.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.