WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud ({{commentsTotal}})

Põud kimbutas mitmeid piirkondi maailmas.
Põud kimbutas mitmeid piirkondi maailmas. Autor/allikas: Jorge Adorno/Reuters/Scanpix

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.

Lisaks inimmõjule andis sel aastal muutustele hoogu Vaikse ookeani pinnakihti soojendanud El Niño. 2016. aasta õhutemperatuur oli 1961–1990. aasta keskmisest 0,83 °C kraadi võrra soojem. Tööstusajastueelset temperatuuri ületas möödunud aasta 1,1 °C kraadi. El Niño arvele sai sellest kanda raporti kohaselt 0,1 – 0,2 °C.

Eriti ulatuslik oli temperatuuritõus Arktikas. Keskmine temperatuur ületas 1961–1990. aasta keskmist 3 °C, Teravmägedel oli temperatuur keskmisest kõrgem 6,5 °C võrra kõrgem. Vähemalt kolmel korral võis näha piirkonnas kuumalainega võrreldavaid tingimusi. Temperatuur kerkis tavapärasest Atlandi niiske ja sooja õhu tõttu kuni 20 °C kõrgemale.

Mõõtmisajaloo kõige soojem oli ka maailmamere pinnakihi temperatuur. Hinnanguliselt on olnud ookeanides talletunud soojuse koguhulk olnud mõõtmisajaloo vältel kõrgem vaid ühel aastal. Soojuspaisumise mõjul kiirenes maailmamere tõus. Kõige hiljutisemad andmed raportisse ei jõudnud. 2014. aasta novembrist 2016. aasta veebruarini tõusis selle tase aga kokku 15 millimeetrit. Eelnevatel aastatel on olnud iga-aastane tõus veidi üle kolme millimeetri.

Paralleelselt langes merejää üleilmne ulatus novembriks neli miljonit ruutkilomeetrit alla keskmise. Arktika merejää maksimaalne ulatus küündis 14,52 miljoni ruutkilomeetrini. Nii väike pole see olnud alates satelliidivaatluste algusest 1979. aastal.

El Niño mõjul kerkis tavapärasest kiiremini ka atmosfääri süsinikdioksiidi sisaldus. Viimase tulemusel ületas esimest korda Hawaiil Mauna Loa vulkaani lähistel terve aasta vältel 400 osa miljoni kohta.

Äärmuslikud ilmaolud
Suurem osa Aafrika lõunaosast vaevles põua käes. Teist aastat järjest jäi sademete hulk vihmaperioodil 20–60 protsenti alla keskmise. Esialgsete andmete kohaselt oli Amazonase piirkonnas sademete hulk väiksem kui kunagi varem. El Niño mõjul jäi sademetehulk tavapärasest väikemaks ka Lõuna-Ameerika põhjaosas ja Kesk-Ameerikas.

Mitmel pool maailmas püstitati ka uusi temperatuurirekordeid. Näiteks Indias Phalodis tõusis 19. mail temperatuur 51,0 °C`ni. Kuveidis Mitribahis mõõdeti 21. juulil 54.0 °C ning 22. juulil Iraagis Basra 53,9 °C ja Iraanis Delhoranis 53,0 °C soojakraadi. Septembri alguses tabas soojalaine Lääne- ja Kesk-Euroopat. Näiteks Hispaania lõunaosas Cordobas kerkis 6. septembril õhutemperatuur 45,4 °C kraadi.

Kuigi konkreetseid ilmaolusid ei saa seostada konkreetselt kliimamuutustega, kasvatab see äärmuslike ilmaolude esinemissagedust.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.