Väikseim kõvaketas koosneb vaid kahest aatomist ({{commentsTotal}})

Kasutatud lahendus paneb tavakasutuses olevad kõvakettad kahvatuma.
Kasutatud lahendus paneb tavakasutuses olevad kõvakettad kahvatuma. Autor/allikas: jasonbache/Creative Commons

Informatsiooni põhiühikute – 1 ja 0 – salvestamiseks saab kasutada üksikuid aatomeid, leiavad Šveitsi teadlased.

Arvutite kõvakettaid võib käsitleda tillukeste pulkmagnetite kogumitena. Sõltuvalt magnetvälja jõujoonte suunast võivad magneetunud piirkonnad tähistada 1 või 0. "Kui tavaline pulkmagnet pooleks murda, saame kaks magnetit. Võime teha seda uuesti ja uuesti, sisuliselt igavesti. Nüüd oleme jõudnud aga piirini, kus see enam võimalik pole," sõnas uurimuse juhtivautor Fabian Natterer ERR Novaatorile antud intervjuus.

Nattereri töö näitab, et bittidena saab kasutada üksikute aatomite elektronide loomuomast magnetmomenti. Teoreetiliselt võimaldaks see talletada andmeid seniolematutel tihedustel.

Näiteks kõik iTunes-ist leitavad 35 miljonit laulu mahuks üksikuid aatomeid kasutades pangakaardisuurusele kõvakettale. Nüüdisaegsetes tippseadmetes kasutatakse iga biti esindamiseks 100 000 kuni miljonist aatomist koosnevaid magneetunud piirkondi. "Meie enda jaoks on see muidugi lihtsalt üks ilus number, mida ajakirjanikele anda," sõnas Šveitsis asuva Lausanne`i riiklikus polütehnikumis töötav Natterer.

Hetkel saab ajakirjas Nature esitletud seadmega salvestada ja lugeda korraga vaid kahte bitti. Sedagi vaakumis ja temperatuuril, mis ületab absoluutset nulli vaid nelja kraadi võrra (-269 ºC). Kuid töörühma hinnangul on võimalik ehitada suuremaid süsteeme. Täiendava arendustöö toel võiks need toimida ka kõrgemal temperatuuril.

Alatähtsustada ei tohiks ka inspiratsiooni, mida võib saavutus anda uut tüüpi andmete talletamise meetodite loomiseks. "Kui mõelda, et tööstus on vaid paari suurusjärgu kaugusel teoreetiliselt ületamatust piirist, sunnib see meid juba praegu otsima selleks täiesti uusi lahendusi," mõtiskles füüsik.

Töörühma ennast kütkestasid ühe aatomi suurused magnetid veidi teisel põhjusel. "Sisuliselt on tegu legoklotsidega, millest saab ehitada mitmeid erinevat tüüpi struktuure. Samuti saab aatomeid kasutada väikeste identsete magnetvälja allikatena. Nendega saaks seetõttu suurepäraselt uurida, kuidas mõjutavad magnetväljad ainete käitumist ja omadusi," märkis Natterer.

Saavutuse juures mängisid kriitilist rolli haruldasest muldmetallist holmiumi aatomeid. Magnetvälja jõujoonte suunda oli muuta sedavõrd raske, et töörühm oleks peaaegu alla andnud. "Midagi lihtsalt ei juhtunud. Meil polnud midagi mõõta. Andsime ühel hetkel aatomile selleks tarviliku energia vaid minupoolse hooletuse tõttu. Sealt edasi kulges kõik hüppelise kiirusega," muigas füüsik. Uurimuses kasutatud andmed koguti vaid nädalaga.

Kummalisel kombel ei avaldu kahte holmiumi aatomit teineteise lähistele paigutades kvantnähtused, mis muudaksid info pikaajalise talletamise traditsioonilisemaid elemente kasutades võimatuks. Sarnaste süsteemide uurimisest võiks tõusta tulu tavaarvutitest märksa võimsamate kvantarvutite ehitamisel.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.Martin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Mesilane tunneb nulli

Mõnikord öeldakse, et null ei ole number, aga tegelikult on see ikka nii number kui ka arv, ja seda teab ausalt öelda iga mesilanegi. Nii võib vähemalt väita Austraalia teadlaste uuringu põhjal, millest kõneles selle juht Scarlett Howard Kuninglikust Melbourne'i Tehnikainstituudist Lissabonis toimunud loomapsühholoogide konverentsil.

Vaid 3 protsenti suurem ligipääs kõrgharidusele oleks muutnud Brexiti hääletuse tulemust.Vaid 3 protsenti suurem ligipääs kõrgharidusele oleks muutnud Brexiti hääletuse tulemust.
Uuring: parem ligipääs kõrgharidusele võinuks ära hoida Brexiti

Kui kõrgharidus oleks olnud praegusest vaid kolmele protsendile enam kättesaadav, poleks möödunud suvel Brexiti hääletus läbi läinud, selgub Leicesteri ülikooli matemaatikute uuringust.

Rinnapiim mõjub lapse arengule soosivaltRinnapiim mõjub lapse arengule soosivalt
Teadus rinnapiimast: tugeva tervise garantiid asendab üha enam kunsttoit

Augusti alguses tähistatakse rahvusvahelist rinnaga toitmise nädalat. ERR Novaator otsis selle puhul andmebaasidest välja hulga erinevaid rinnapiima ja imetamisega seotud artikleid. Vahendame nende uuringute leide, mis on teadusringkondades enimtsiteeritud või pakuvad üha enam kõneainet.

Käsnas elab miljardeid baktereid.Käsnas elab miljardeid baktereid.
Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.