Kristjan Port: selfi ütleb isikuomaduste kohta imevähe ({{commentsTotal}})

Selfie`sid pole mõtet usaldada.
Selfie`sid pole mõtet usaldada. Autor/allikas: Ellen De Vos/Creative Commons

Vene kirjanik Anton Tšehhov pidas oluliseks, et inimestes oleks neli kena tahku – tema nägu, tema riided, tema hing ja tema mõtted. Psühholooge on inimestes huvitanud nähtus nimega "pareidolia", mille sisuks on meie võime ja kalduvus näha asjades ja mustrites inimese nägu.

Näiteks paistab mõne auto eestvaade naeratava näona. Nägusid võib leida pilvedest, puuvõradest ja kividelt. Keegi avastas isegi röstisaia süües selle kõrbenud pinnalt naise näo, pidades seda mingil põhjusel jumalaemaks. Leidus teisigi samamoodi mõtlejaid, kuna see ampsu võrra kergem saiaviil müüdi oksjonil 28 000 dollari eest uuele omanikule. Näod on meile paljudes tegevustes olulised ja muu hulgas rajanes kogu Facebooki idee algupäraselt nägude hindamisele.

Järelikult peab näos peituma kasulikku ja väärtuslikku informatsiooni. Reaalse kontakti puhul oskavad inimesed seda lugeda, kes rohkem, kes vähem. Küsitavaks jääb, kas sama õnnestub ka pildi põhjal. Lisaks Facebookile tehakse iga päev tõenäoliselt miljoneid otsuseid kellegi nägu kujutava pildi põhjal. Paljud taolistest piltidest on selfid.

Mõned otsused on tühisemad, nagu kas vaadata või mitte, lugeda kellegi kommentaari või mitte jne. Teisalt tehakse näopildi põhjal elu muutvaid otsuseid takseerides põgusalt näiteks üksindusest põgenejatele loodud suhete edendamise teenustes kandidaate. Seejärel kantakse pildil olev inimene tšehhovliku üldistusena kas heade või halbade hulka. Suhtlemisteenuses Tinder lendavad kehvikud vasakule ja alleshoitavad paremale.

Tšehhov ei arvanud, nagu piisaks otsustamiseks pelgast hoolitsetud välimusest. Samas olgu kõrvalepõikena lisatud kirjaniku soovitus üksildust kartvatel inimestel kogu abiellumise värki vältida. Kuid ajad on muutunud, pilte on palju, aega vähe. Järelikult peab olemasolevaga hakkama saama.

Sloveenias, Maribori ülikoolis uuriti, kas selfi põhjal on võimalik anda hinnang inimese iseloomuomadustele. Esmalt uuriti 128 isikut psühholoogiliste testidega, kuidas paigutuvad nad viie peamise isikuomaduse skaalal. Need on neurootilisus, ekstravertsus, avatus, sotsiaalsus ja meelekindlus. Lisaks uuriti enesearmastust ja -imetlust kajastavat nartsissismi ning seda, kuidas paigutus isik mehelikkuse ja naiselikkuse teljel.

Seejärel paluti uuritavatel teha endast Tinderisse sobiv selfi. Seda kaasaegset eneseportreteerimist käsitletakse psühholoogide poolt kui pilditegija soovi näidata teistele, kuidas ta end neile esitleb. Selfi pole lihtsalt pilt, vaid aktiivne enese publitseerimise akt. Pildi tegijal on soov midagi öelda. Antud juhul on sõnum nii piltnikust endast kui ka pildi tegemise olukorrast. Arusaadavalt jutustab taoline põgus autobiograafia nii treenitud psühholoogidele kui ka nägude põhjal otsuseid tegevatele tavavaatajatele midagi sellest isikust.

Seega oli teada, mida olid psühholoogilised testid inimese kohta välja uurinud. Siis uuriti, mida saab piltidelt välja lugeda ning kuidas ja kas need kaks maailma kokku langevad? Muu hulgas hinnati, kas uuritav kallutas pead, omas kaameraga silmakontakti, sättis näo pildi keskele, milline oli valgustus ja meeleolu, sotsiaalne distants jne.

Kõik need tegurid olid piltniku kujundada. Kui mitte pildistamise olukorras, siis vähemalt hetkel, kui nad valisid välja kohustusliku ühe pildi, mille pidid saatma Tinderisse. Näiteks kajastab pea kallutamine alistumist, naeratus soovi luua kontakti, vahetu ja intensiivne kaamerasse vaatav silmakontakt korreleerub nartsissismiga jne. Samuti võrreldi erinevate tunnuste põhjal meeste ja naiste kalduvusi end piltidel kajastada.

Kindlasti ei piisa antud uuringust põhjapanevaks järelduseks. Valimis oli vähe inimesi ja nende kohta oli kasutusel vaid üks pilt. Kuid uuringust selgus, et selfidelt ei leidunud ühtegi statistiliselt usaldusväärset tunnust, mis oleks kinnitanud psühholoogilistes isikuomaduste testides leitut. Uuringu põhjal võib seetõttu oletada, et pildi vaatajad teevad tõenäoliselt vea, kui otsustavad sellel olija olemise põhjal midagi tema isikuomaduste kohta.

Lõpetuseks võib korra veel meenutada Tšehhovit, kes tõdes, et kellegi headuse või halbuse, edu või edutuse üle otsustamine eeldab jumala silmavaadet. Seega võiksid piltide põhjal otsustamise suhtes olla kartlikum.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?