Kosmos upub prügisse ({{commentsTotal}})

Kosmos upub prügisse
Kosmos upub prügisse Autor/allikas: Wikimedia
Maa-lähedasel orbiidil tiirlev praht on ohtlik kosmoselaevadele ja satelliitidele.
Maa ümber tiirlevad kanderakettide ning vanade satelliitide osad ohustavad kosmosetehnikat. Sellesisulise hoiatuse sai NASA sai USA rahvuslikult uurimisnõukogult.

Nõukogu raport hindas väga suureks ohu, et kosmoseprügi võib hävitada satelliite ja vigastada kosmoselaevu.

Prahipilv koosneb pisikestest vanade kanderakettide ja satelliitide tükikestest, mis tiirlevad ümber Maa kiirusega ligi 28 000 kilomeetrit tunnis.

Arvutimudelid näitavad, et orbiidil tiirlevat rämpsu on juba nii palju, et see hakkab omavahel kokku põrkuma, nii tekib veel rohkem prahti.

2007. aastal purustas Hiina satelliidivastast relva testides vana ilmasatelliidi. Ligi 150 000 kildu, mis on suuremad kui 1 sentimeeter, hakkasid orbiiti mööda ringi kihutama.

Kaks aastat hiljem põrkas üks töötav satelliit kokku mittetöötava tehiskaaslasega ning tekitas samuti suure hulga kosmoseprahti.

"Need kaks sündmust suurendasid Maa orbiidil tiirleva prahi hulka kaks korda, " ütles uurimuse juht Donald Kessler.

Tema sõnul on maapinnalt võimalik tuvastada umbes 22 000 prahitüki liikumist. Kuid ka väiksemad rämpsuosakesed võivad kosmoseaparatuurile tõsist kahju teha.

Isegi rahvusvaheline kosmosejaam peab aeg-ajalt prahi eest kõrvale põikama.

Juunis oli kosmosejaam pihta saamisele nii lähedal, et meeskond hakkas valmistuma Maale evakueerumiseks.

Kessleri sõnul on olukord muutunud ülimalt kriitiliseks, sest prahitükid põrkavad pidevalt kokku ja purunevad omakorda kildudeks, mis tohutu kiirusega tiirlema hakkavad.

Raport ei andnud täpseid juhiseid, kuidas oleks võimalik kosmoseprügist vabaneda.

Selle asemel viitas see Pentagoni mõttekoja poolt välja pakutud lahendustele. Kosmoseturvalisuse eksperdid soovitasid kasutada harpuuni- või vihmavarjulaadseid mehhanisme, mis suunaksid prügi Maa suunas, kus see atmosfääri sisenedes ära põleb.

Veel saaks prahti suunata kõrgemale orbiidile, mida kosmosetehnika ei kasuta.

 

 

Toimetaja: Piret PappelElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.