Kuhu kukub aja äraelanud satelliit? ({{commentsTotal}})

Kuhu kukub aja äraelanud satelliit?
Kuhu kukub aja äraelanud satelliit? Autor/allikas: NASA
Eesti aja järgi täna hilisõhtul või öötundidel siseneb Maa atmosfääri kuus tonni kaaluv oma töö lõpetanud satelliit, teatas kosmoseagentuur NASA.
Eesti aja järgi täna hilisõhtul või öötundidel siseneb Maa atmosfääri kuus tonni kaaluv oma töö lõpetanud satelliit, teatas kosmoseagentuur NASA.

Agentuuril oli rahustav sõnum ameeriklastele, sel ajavahemikul satelliit Põhja-Ameerika kohale ei satu. Midagi täpsemat võimaliku kukkumiskoha kohta teada ei ole

Ülemiste atmosfäärikihtide uurimiseks mõeldud tehiskaaslase lennutas NASA Maa orbiidile 1991. aastal. Neliteist aastat uuris aparaat töökalt Maa õhkkonna keemilist koostist, kuid 2005. aastal lakkas see töötamast.

Suur osa tehiskaaslasest põleb atmosfääri sisenedes ära, kuid maapinnale peaks jõudma arvukalt selle osi, näiteks kolm akut, millest igaüks kaalub viiskümmend kilogrammi. Seitsmesaja kilomeetrise maandumisteekonna jooksul pudeneb Maale pool tonni rämpsu.

NASA pakub inimese pihtasaamise tõenäosuseks 1:3200.

Tänapäevased satelliidid peavad vastama tunduvalt rangematele nõuetele, kus selline tõenäosus võib olla 1:10 000.

NASA kosmoseprügi eksperdi Nick Johnsoni sõnul pole ükski inimene seni kosmosest kukkunud prahi pärast tõsiselt vigastada saanud. Liiguvad küll legendid, et 1979. aastal lömastasid Skylabi kosmosejaama jäänused Austraalias ühe lehma.

NASA pole seni täpsustanud satelliidijäänuste võimalikku langemiskohta. On teada, et see peaks jääma 57. põhjalaiuskraadi ning 57. lõunalaiuskraadi vahele, kuhu jääb nii Põhja- ning Lõuna-Ameerika, Euroopas ja Aasia asustatud piirkondi kui ka ookeanialasid.

Infot satelliidi teekonna kohta saab NASA veebilehelt.

 Kui inimesed või nende vara peaks satelliiditükkide pärast kannatada saama, võib tekkida ainulaadne olukord, kus esimest korda maailma ajaloos minnakse kohtusse kosmosevaldkonda reguleerivate seaduste põhjal. Nendeks on ÜRO avakosmoseleping ning rahvusvaheline konventsioon kosmoseobjektide põhjustatud kahju kohta.

Kosmosesuveniiride huvilistele paneb NASA südamele, et kui leitakse midagi, mis võib pärineda tehiskaaslaselt, tuleb kiiresti kohale kutsuda võimuorganid.

 

Toimetaja: Piret PappelElevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.