Ühe minuti loeng: kuidas arvutada peast nagu mustkunstnik? ({{commentsTotal}})

Ilmselt enamik koolilapsi arvavad, et matemaatika on igav, keeruline ja kui on vaja teha arvutusi vihikus või jumal hoidku, tahvlil, on see tüütu, võtab palju aega ja viib tihti valele vastusele. Osutub, et pole vaja näha nii palju vaeva, kinnitab Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika dotsent Maria Zeltser.

Ammu on arendatud lihtsad ja ilusad meetodid, mis viivad kiiresti vastuseni. Sellised, et arvutusi võib teha isegi peas. Need meetodid leiti Indias juba 2,5 tuhat aasta eest.

Täna tutvume, kuidas võib väga lihtsalt arve korrutada. Näiteks korrutame kaks arvu: 112 x 107. Need on mõlemad 100-le väga lähedal. Võtame baasiks 100 ja esitame 112=100+12, 107=100+7. Kirjutame korrutamise kujul:

112 + 12
x
107 + 7

Vastuse leidmine koosneb kahest osast. Vastuse parem pool võrdub paremate poolte korrutisega: 12*7=84. Vasaku osa saadakse diagonaali meetodiga: 112+7=119. Kokkuvõttes on vastuseks 11 984. Kontrollime kalkulaatoril – ongi õige vastus.

Paneme tähele, et vastuse paremal poolel peab olema sama palju numbreid, mis on nullide arv baasis. Korrutame nüüd arvud, mis on baasist väiksemad: 997*988. Siin baasiks sobib 1000 (kolm nulli). Esitame kordajad kujul:

997 - 3
x
988 - 12 

Vastuse parem pool: -3*(-12)=36, Kuna baasis oli kolm nulli, kirjutame selle kujul 036. Ning vastuse vasak osa: 997-12=985. Seega saame vastuseks 985 036. Võrdleme jälle kalkulaatoriga – bingo!

Sama meetod töötab ka, kui üks arvudest on baasist suurem, teine väiksem. Korrutame 995*1012. Baasiks jälle on 1000 ja korrutis on kujul:

995 - 5
x
1012 + 12

Vastuse parem osa on (-5)*12=-60 ning kuna baasis on kolm numbrit, siis -060. Vastuse vasak osa on 995+12=1007. Kuidas saada siis vastus, kui paremal on negatiivne arv? Laename ühe vasakust poolest (1007-1=1006), parem osa on siis 1000 (baasis on kolm nulli) – 060=940 ning vastuseks on 1006940.

Said ideest aru? Üllata oma sõpru, kuidas oskad kiiresti peas suuri arve korrutada, pärast väikest trenni läheb see isegi kiiremini kui nad arve kalkulaatorisse lüüa jõuavad.

Kas on matemaatika igav ja keeruline? Vastus: kindlasti mitte!

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa



Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.
Taimede dieedil hoidmiseks kulub igal aastal 500 kilogrammi suhkrut

Tartu ülikooli botaanika osakonnas on kaks päeva aastas – üks mais ja teine septembris – suhkrupäevad. Juba 15 aastat järjest suunduvad teadurid ja tudengid nendel päevadel Põlvamaale Ahja jõe äärsele niidule, kaasas umbes 250 kilogrammi suhkrut. 

Valge-toonekure pesas kasvab lennuvõimeliseks enamasti kaks või kolm poega.Valge-toonekure pesas kasvab lennuvõimeliseks enamasti kaks või kolm poega.
Valge-toonekure õvede sõbralikkus seab pesakonna kärpimise vanemate õlule

Miks linnud oma poegi tapavad, selgitas hiljuti ERR Novaatoris ja Zooloogid 2.0 ajaveebis Tartu ülikooli zooloog, Arizona ülikoolis järeldoktorantuuris resideeruv Tuul Sepp. See pani tema Eesti kolleegi, Marko Mägi, küsima, kuidas see asi toonekurgedel käib. 

Vaktsineerimine.Vaktsineerimine.
Õiguskantslerile teeb muret Eesti laste vaktsineerituse tase

Vaktsineeritusega hõlmatus väheneb Eestis aasta-aastalt, mistõttu võiks riigikogu õiguskantsleri hinnangul kaaluda meetmeid, kuidas saavutada kõrgemat vaktsineerimisega hõlmatuse taset.

Mesilane.Mesilane.
Tööstuse rahastatud suuruuring seob mesilaste huku tuntud putukamürkidega

Maailmas laialdaselt taimekahjurite tõrjumiseks kasutatavad putukamürgid kasvatavad mesilaste suremust ja vähendavad nende paljunemisedukust, kinnitavad kaks suuruuringut. Ühendite keelustamist pidurdab alternatiivide nappus, mõju mitmetahulisus ja keemiaettevõtete lobitöö.