ESTCube-2 blogi: kuubikumeistritel on tihe graafik ({{commentsTotal}})

Kommunikatsiooni töögrupi liikmed poseerivad EstCube-2 elektrilise mudeliga. Vasakult: Miroslav Rolko, Laur Joost, Joosep Kivastik.
Kommunikatsiooni töögrupi liikmed poseerivad EstCube-2 elektrilise mudeliga. Vasakult: Miroslav Rolko, Laur Joost, Joosep Kivastik. Autor/allikas: Viljo Allik

Veebruar oli lühike, kuid töömahukas kuu: igal nädalavahetusel oli üritus.

Hiljuti toimus Tartus Garage48 Arts and Hardware, kus osalesid ka meie meeskonna liikmeid. Ning veebruari lõpus toimus Tõravere observatooriumis ESTCube-2 häkaton ehk arendusmaraton.

Mis on häkaton? 

ESTCube’i puhul on tegemist kahe päevaga, kus kõik kuubiklased, kel vähegi aega ning võimalust, kolivad sisse Tõravere observatooriumisse. Ürituse mõte on projekti kallal edasi töötada, lahendada suuremaid ja kõiki ettejuhtuvaid väiksemaidki probleeme. Nii saavad asjad tehtud.

Tavapäraselt on igal meeskonnaliikmel eraldi tööülesanded ning igaüks tegeleb enda ülesandega siis, kui tal selleks parajasti aega on. Arendusmaratoni ajal on põhimõtteliselt kõik sama, kuid kuna enamus tegijaid on ühes majas koos, saavad probleemid kiiremini lahendatud. Lihtsalt otsid üles õiged inimesed, kes sind aidata oskavad – näiteks hõikad üle ruumi – ning probleem saab kohe lahendatud.

ESTCube-2 meeskond on päris suur: ametlikult on aktiivseid liikmeid ligi 70 ning neile lisanduvad Tõravere observatooriumi ja Tartu ülikooli poolsed nõuandjad ning kõik teised, kes ei saa pidevalt panustada.

Laias laastus jaotuvad inimesed tööülesande põhjal kaheks: tehnilised, kes tegelevad satelliidi ehitamise tehnilise poolega, ja mittetehnilised inimesed, kes tegelevad kõige muuga. 

Efektiivsemaks tööks on inimesed eraldi töögruppideks jaotanud, kusjuures igal tiimil oma tööülesanne.

Üks häkatoni eesmärke on eri meeskondade inimeste kokkuviimine. Selleks on ühised arutelud, esitlused, lõunad, söögitoimkonnad ja loomulikult õhtune saun.

Lisaks tavapärasele probleemide lahendamisele ning edasi arendamisele on arendusmaratoni  ajal mugav teha erinevaid katseid erinevate satelliidi osadega. Observatooriumis on parajalt spetsiifilist varustust, millega vajalikke teste läbi viia.

Seekordsel häkatonil filmiti ka ESTCube-2 Hooandja klipp.

Valmistumine Hooandja klipi filmimiseks. Kadri Bussov teeb videostaarile Hendrik Ehrpaisile kerge meigi. (Autor: Kadri-Ann Valdur)

Intensiivne Garage48

Nädal enne arendusmaratoni toimus Physicumis Garage48 ning sealgi olid kuubiklased kohal.

Mõned tähelepanekud liikmete elamustest:

  • Enamus kuubiklastest olid ühes tiimis, mis tegeles üheläätselise multispektraalkaamera väljaarendamisega. ESTCube-2  kaamera on valmis, kuid seal kasutatakse kahte läätse. Taheti teada, kas sellist kaamerat on võimalik teha ning millise kvaliteediga tulemusi see annab.
  • Elektroonika läbipõletamine võib olla hea mõte, kui see näitab, et toode töötab.
  • Tegemist oli ESTCube-2 häkatoni laadse üritusega – lihtsalt natukene intensiivsem.
  • Kohalolev lai valik kvaliteetset tehnoloogiat annab võimaluse rohkem erinevaid asju katsetada.
  • 48 tundi reede õhtust pühapäeva õhtuni magati umbes seitse kuni üheksa tundi.
  • Taastumine võttis aega umbes kaks päeva, mille jooksul ukselingid tundusid keerulise tehnoloogiana.

Töö käib igas nurgas. Pildil Iaroslav Iakubivskyi, tema seljataga Andri Ots ja Silvar Muru. (Autor: Viljo Allik)

Osalejate emotsioonid olid võimsad ning ehedad. Nad soovitavad kõigil, hoolimata erialast, end Garage’il proovile panna. Tähtis ei ole võimalikult võidukas ning edukas toode, vaid ideest reaalse tulemuse saamise protsess.

ESTCube-2 meeskonna rõõme ja muresid, edasiminekuid ja tagasilööke vahendab ERR Novaatorile Tartu ülikooli füüsika, keemia ja materjaliteaduse bakalaureusetudeng Kadri-Ann Valdur.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolTartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Teadlased: suurem liigirikkus lõunas tähendab suuremat ohtu kiskluse läbi hukkuda

Bioloogidele on seni olnud üldteada, et ekvaatori poole liikudes eluslooduse liigiline mitmekesisus suureneb. Sel nädalal maailma ühes mainekamas teadusajakirjas Science ilmunud artiklis näitasid 40 teadlast 21 riigist liblikaröövikute näitel aga seda, et suurem liigirikkus ekvaatoril tähendab ka suuremat tõenäosust kiskluse kaudu hukka saada.

Kopratamm hoiab jõevee jaheda

Kui kobras ehitab jõe peale tammi, langeb jõevee maksimumtemperatuur, hoides seega ära soojatundlike kalade kahjustusi.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.