Aju saab õpetada valu ümber tõlgendama ({{commentsTotal}})

Vähiravi, sealhulgas kemoteraapia on patsiendile väga kurnav.
Vähiravi, sealhulgas kemoteraapia on patsiendile väga kurnav. Autor/allikas: Wikimedia Commons.

Üks ajutreeningu viis, neurotagasiside, annab lootust, et on võimalik leevendada vähki põdenute kemoteraapiaga kaasneva närvikahjustuse sümptomeid ehk neuropaatiat.

Texase ülikooli pilootuuring on praegu suurim omalaadne, mis vaatles neurotagasiside rakendusvõimalusi vähist paranejatel.

Keemiaravist tingitud krooniline perifeerne neuropaatia (CIPN) väljendub nende närvide kahjustuses, mis juhivad käte ja jalgade aistinguid ja liigutamist. CIPN tabab ligikaudu 71–96 protsenti patsientidest üks kuu pärast keemiaravi. Sümptomid võivad olla valu, põletustunne, kirvendamine ja tuimustunne.

Praegu on vaid üks heaks kiidetud CIPN-i ravim ja sellega võivad kaasneda lihasvalud ning iiveldus. Neurotagasisidel negatiivseid kõrvalmõjusid pole täheldatud, seda saab kasutada koos teiste raviviisidega ning on võrdlemisi kulutõhus.

Ühes varasemas uuringus tehti kindlaks ajupiirkonnad, mis aktiviseeruvad kroonilise valu episoodide ajal. Nendele ajupiirkondadele keskendudes õpetab neurotagasiside ravis osalejaid valusignaale ümber tõlgendama.

Arvuti abil saab ajulaineid muuta

Teadlased lõid treeningprogrammi, mis laseb patsientidel oma ajutegevust elektroentsefalogrammi (EEG) neurotagasiside abil ümber kujundada. EEG kasutajaliides jälgib ja salvestab ajulaineid. Nende signaalid saadetakse arvutisse ja näidatakse neid ravis osalejatele, kes saavad visuaalset ja helilist tunnustust, kui suudavad ajulaineid nõutud viisil muuta.

Juhuslikustatud valimi ja kontrollgrupiga uuringus osales 71 erineva vähitüübiga patsienti, kõik olid vähemalt kolm kuud varem keemiaravi läbinud ning neil esines neuropaatia valuhoogusid.

Neurotagasiside rühma kuulunud osalesid kahekümnes raviseansis, kus nad mängisid arvutimängu, mis õpetas neid vajalikus ajupiirkonnas ajulaineid ümber kujundama. Ajapikku õppisid osalejaid ajutegevust manipuleerima ilma mängus jagatava vahetu tunnustuseta. Kontrollrühmale pakuti neurotagasisideravi uuringuperioodi lõpus.

Paarkümmend ravisessiooni vähendasid valu

Pärast ravikuuri lõppu korrati osalejate EEG mõõtmisi ning valu hindamist, et teha kindlaks võimalik muutus valu tajus, kasvajaga seotud sümptomites, elukvaliteedis ja ajulainete tegevuses vaadeldud piirkondades.

Uuringu alguses ei ilmnenud märkimisväärset muutust neuropaatia sümptomites, kuid uuringu lõpus kinnitasid neurotagasisiderühmas olnud võrreldes kontrollrühmaga olulisel määral valu vähenemist, tegevusvabaduse paranemist ning tuimustunde, kirvenduse ja ebamugavuse vähenemist. Leiti kliiniliselt ja statistiliselt oluline perifeerse neuropaatia vähenemine pärast neurotagasiside harjutusi.

Üks uuringu puudus võib olla platseeborühma puudumine. Teadlased vaatlesid ka neid ajupiirkondi, mis on aktiivsed platseebo-valuleevenduse ajal ja leidsid, et kuigi platseeboefekt võib olla üks tegur, polnud see ainus tegur, mis mõjutas sümptomite leevendust. Samuti oli suurem osa osalejaist naised ja rinnavähipatsiendid. Tulevased uuringud aitavad kindlaks teha, kas ravi mõjuks ka ülejäänud elanikkonnale.

Toimetaja: Virgo SiilMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.