Elevant magab ainult paar tundi ööpäevas ({{commentsTotal}})

Elevandid magavad üllatavalt vähe. Lõuna-Aafrika Vabariigi, Botswana ja Ameerika Ühendriikide teadlased, kes jälgisid Botswanas kahte karjajuhist emaelevanti, teatavad, et need loomad magasid ööpäevas ainult kaks tundi, enamasti öösiti.

Kuid mõnikord olid nad mitu ööpäeva järjest ärkvel, ja tundub, et just neil aegadel, mil oli kahtlustada salaküttide liikvelolekut. Võrdluseks, loomaaias peetavad Aafrika elevandid magavad umbes neli kuni kuus tundi ööpäevas.

Teadlased eesotsas Paul Mangeriga Lõuna-Aafrika Vabariigis asuvast Witwatersrandi Ülikoolist avastasid veel, et kiirete silmaliigutustega niinimetatud REM-uni esines elevantidel ainult iga kolme-nelja päeva tagant, kui nad magasid maas lamades, mitte jalul seistes.

Et just REM-une ajal näevad vähemalt inimesed, aga arvatavasti ka elevandid unenägusid, jõuavad Manger ja kaasautorid ajakirjas PLOS ONE ka elevandimaailmast laiema järelduseni, et võibolla ei olegi REM uni sel määral mälu kinnistumisega seotud, nagu enamasti arvatakse. Elevantidel on teadaolevalt üsna hea mälu, aga kui neil REM-und nii vähe on, siis selline kahtlus võib tekkida tõesti.

Ükski teine imetaja ei maga nii vähe kui elevant. Teadlased oletavad, et see eripära võib olla kuidagi seotud selle looma üsna erakordse suurusega.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHaigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.Haigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.
Haiguspäevade reform oli edukas, kuid kaotajaks on jälle madalapalgalised

Kaheksa aastat tagasi kehtima hakanud uus haiguspäevade hüvitamise kord on vähendanud haiguse tõttu töölt puudumisi kolmandiku võrra.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.
Lugu, kuidas mootorrattaõnnetus aitas avastada episoodilist mälu

Eesti päritolu Kanada eksperimentaalpsühholoog Endel Tulving kirjutab Sirbis loo sellest, kuidas mootorattaõnnetuse läbi teinud noormehe uurimine aitas tal "avastada" episoodilist mälu.

Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos.
Tähelepanuväärt leid: Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos

Paljud eestlased e-hääletavad kahekesi, kas koos elukaaslase või täisealise lapsega. Sellisele järeldusele jõudsid Tartu ülikooli Johan Skytte instituudi poliitikauurijad, kui otsisid vastus küsimusele, kas internetis hääletamine muudab valimised vähem sotsiaalseks.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.