Video: algas Novaatori seitsmenädalane paastueksperiment ({{commentsTotal}})

Kaunviljade puhul on mahe- ja tavapõllundust rakendades saagivahe juba loomulikult väiksem. Autor: Wikimedia Commmons

Tuhkapäevast, mis langes tänavu märtsi algusesse, algab 40-päevane paast, mille on otsustanud kaasa teha ERR-i ajakirjanikud Allan Rajavee ja Rain Kooli. Rain ja Allan käisid paastueksperimendist rääkimas Raadio 2 päevakajasaates "Agenda".

Jaanuari keskel otsustasid ERR-i ajakirjanikud Rain Kooli ja Allan Rajavee, et loobuvad alates 1. märtsist 40-päevaks liha-, piima- ja nisujahust tehtud toodetest. Lisaks igapäevasele muudatustele toidulaual uurib Allan, kuidas Eestis paastutakse ja kes täpsemalt seda teevad.

Paastueksperimendile võib kaasa elada teadusportaalis Novaator. Igal nädalavahetusel avaldatakse paastupäevik, kus annavad katsealused videopildi vahendusel ülevaate senisest käekäigust ning tutvustavad ka paastuga ja paastumisega seotud fakte, mis ei puuduta ainult toitumist.

Näiteks sel laupäeval ilmuvas paastupäevikus räägitakse pikemalt tuhkapäevast ehk paastu avapäevast. Sellest, kuidas paastutakse luteri kirikus ja milline on ühe katsealuse tervislik olukord enne paastu algust. "Me tahame teada saada, mis see paast üldse on, kuna tihti tundub, et paastu mõiste on ära hägustunud dieetide, veganluse ja usuliste tõekspidamiste vahele," selgitab Allan Rajavee.

Rain Kooli, kes on võtnud endale märksa karmimad eesmärgid, jättes menüüst välja ka näiteks kala, nendib, et usulist valgustust ta ei otsi ja on rõõmsameelne agnostik edasi. "Kui Allan esimest korda sellest plaanist rääkis, siis oleks tore, kui vaene mees ei peaks pikka teekonda üksi läbi tegema," räägib Kooli.

Vaata, mida Allan ja Rain täpsemalt rääkisid R2 "Agenda" videost!

 Puuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.