Video: algas Novaatori seitsmenädalane paastueksperiment ({{commentsTotal}})

Kaunviljade puhul on mahe- ja tavapõllundust rakendades saagivahe juba loomulikult väiksem.
Kaunviljade puhul on mahe- ja tavapõllundust rakendades saagivahe juba loomulikult väiksem. Autor: Wikimedia Commmons

Tuhkapäevast, mis langes tänavu märtsi algusesse, algab 40-päevane paast, mille on otsustanud kaasa teha ERR-i ajakirjanikud Allan Rajavee ja Rain Kooli. Rain ja Allan käisid paastueksperimendist rääkimas Raadio 2 päevakajasaates "Agenda".

Jaanuari keskel otsustasid ERR-i ajakirjanikud Rain Kooli ja Allan Rajavee, et loobuvad alates 1. märtsist 40-päevaks liha-, piima- ja nisujahust tehtud toodetest. Lisaks igapäevasele muudatustele toidulaual uurib Allan, kuidas Eestis paastutakse ja kes täpsemalt seda teevad.

Paastueksperimendile võib kaasa elada teadusportaalis Novaator. Igal nädalavahetusel avaldatakse paastupäevik, kus annavad katsealused videopildi vahendusel ülevaate senisest käekäigust ning tutvustavad ka paastuga ja paastumisega seotud fakte, mis ei puuduta ainult toitumist.

Näiteks sel laupäeval ilmuvas paastupäevikus räägitakse pikemalt tuhkapäevast ehk paastu avapäevast. Sellest, kuidas paastutakse luteri kirikus ja milline on ühe katsealuse tervislik olukord enne paastu algust. "Me tahame teada saada, mis see paast üldse on, kuna tihti tundub, et paastu mõiste on ära hägustunud dieetide, veganluse ja usuliste tõekspidamiste vahele," selgitab Allan Rajavee.

Rain Kooli, kes on võtnud endale märksa karmimad eesmärgid, jättes menüüst välja ka näiteks kala, nendib, et usulist valgustust ta ei otsi ja on rõõmsameelne agnostik edasi. "Kui Allan esimest korda sellest plaanist rääkis, siis oleks tore, kui vaene mees ei peaks pikka teekonda üksi läbi tegema," räägib Kooli.

Vaata, mida Allan ja Rain täpsemalt rääkisid R2 "Agenda" videost!

 Täisnimekiri võitjatest: tänavused parimad õpilastööd

Parimad õpilasteadlased üle Eesti kogunesid Tallinnasse lauluväljakule esitlema oma uurimistööde tulemusi ning reede pärastlõunal jagati välja riiklikud tunnustused parimate tööde autoritele ja juhendajatele.

Uuendatud: 16:04 
Steve.Steve.
Kodanikuteadlased leidsid uut tüüpi virmalise

Kodanikuteadlased on üheskoos elukutseliste füüsikutega kirjeldanud uut tüüpi virmalist. Steve'iks nimetatud atmosfäärinähtus toob esile sotsiaalmeedia kasvava olulisuse teadusuuringutes.

ALICE eksperiment.
Põrgutis võis tekkida tilgake noort universumi

Vaid mõni miljondik pärast Suurt Pauku täitis universumi aine algosakestest – kvarkidest ja gluoonitest – koosnev ülikuum supp. Suure Tuumaosakeste Põrguti juures töötavad füüsikud teatavad nüüd, et sarnast ainet saab tekitada ka tavaliste vesinikutuumade põrgutamisega. Avastus võib hõlbustada nii universumi algusaegade uurimist kui ka füüsika alustõdede mõistmist.