Video: algas Novaatori seitsmenädalane paastueksperiment ({{commentsTotal}})

Kaunviljade puhul on mahe- ja tavapõllundust rakendades saagivahe juba loomulikult väiksem.
Kaunviljade puhul on mahe- ja tavapõllundust rakendades saagivahe juba loomulikult väiksem. Autor/allikas: Wikimedia Commmons

Tuhkapäevast, mis langes tänavu märtsi algusesse, algab 40-päevane paast, mille on otsustanud kaasa teha ERR-i ajakirjanikud Allan Rajavee ja Rain Kooli. Rain ja Allan käisid paastueksperimendist rääkimas Raadio 2 päevakajasaates "Agenda".

Jaanuari keskel otsustasid ERR-i ajakirjanikud Rain Kooli ja Allan Rajavee, et loobuvad alates 1. märtsist 40-päevaks liha-, piima- ja nisujahust tehtud toodetest. Lisaks igapäevasele muudatustele toidulaual uurib Allan, kuidas Eestis paastutakse ja kes täpsemalt seda teevad.

Paastueksperimendile võib kaasa elada teadusportaalis Novaator. Igal nädalavahetusel avaldatakse paastupäevik, kus annavad katsealused videopildi vahendusel ülevaate senisest käekäigust ning tutvustavad ka paastuga ja paastumisega seotud fakte, mis ei puuduta ainult toitumist.

Näiteks sel laupäeval ilmuvas paastupäevikus räägitakse pikemalt tuhkapäevast ehk paastu avapäevast. Sellest, kuidas paastutakse luteri kirikus ja milline on ühe katsealuse tervislik olukord enne paastu algust. "Me tahame teada saada, mis see paast üldse on, kuna tihti tundub, et paastu mõiste on ära hägustunud dieetide, veganluse ja usuliste tõekspidamiste vahele," selgitab Allan Rajavee.

Rain Kooli, kes on võtnud endale märksa karmimad eesmärgid, jättes menüüst välja ka näiteks kala, nendib, et usulist valgustust ta ei otsi ja on rõõmsameelne agnostik edasi. "Kui Allan esimest korda sellest plaanist rääkis, siis oleks tore, kui vaene mees ei peaks pikka teekonda üksi läbi tegema," räägib Kooli.

Vaata, mida Allan ja Rain täpsemalt rääkisid R2 "Agenda" videost!

 Vaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.
Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.