TTÜ uuenduslik tehnoloogia muudab terve katuse päikesepatareiks ({{commentsTotal}})

Monoterapulbri iga üksik tera on väike monokristall, mis suures paneelis moodustab omaette fotoelemendi ehk miniatuurse päikesepatarei. Tallinna tehnikaülikooli materjaliteadlaste arendatav tehnoloogia on maailmas ainulaadne ja kaitstud mitme patendiga.

Marit Kauk-Kuusik, TTÜ päikeseenergeetika materjalide labori juhataja võtab võileiva, valab selle üle vürtsiteradega – osa neist kukub maha, need, mis aga kinni jäävad, moodustavad võileiva pinnale üheteralise musta kihi. Umbes sama moodi on võimalik katta majasein või katuseplekk vahaga ning monoterapulbriga, et muuta see päikesepatareiks.

Selle „võileiva“ absorberkihile ehk nendele teradele lisandub kollane „või“ kiht ehk kaaliumsulfiid, ja siis läbipaistev tsinkoksiidi kiht. Kõige sellele peale tulevad veel metallist elektroodid.

Nii võib päikesepatarei mooduleid teha igasuguse kuju ja suurusega. See on üks eelis praegu kasutusel olevate õhukesekileliste päikesepatareide ees. Teine eelis on monoterade keskkonnasõbralikkus ja suhteliselt odav tootmine.

Selle päikesepatarei struktuuri valmistamiseks pole vaja suuri vaakumsadestustehnoloogiaid, mis on vajalik päiksepatareide muude valmistamistehnoloogiate puhul

Monoterade sünteesiks kasutatakse sünteeskasvatusmeetodit sulandaja keskkonnas. Lihtsamalt öeldes uhmerdatakse kokku looduses laialt levinud elemendid nagu tsink, vask, tina ja seleen, mida kuumutatakse 750-kraadises ahjus neli päeva.

Tulemuseks on pulbermaterjal, mille optoelektroonsed ehk valguskiirguse ja elektrivoolu vastastikuse muundamisega seotud omadused on võrreldavad monokristallidega ehk nad on palju kvaliteetsemad kui tavaline polükristalne kile.

Animatsioonis on näha monoterakihti päikesepatarei struktuuris.

Monoterapulbri tehnoloogial põhinevad päikesepatareid on alternatiiv praegustele ränipäikesepaneelidele. Räni kasuteguri väärtus ehk pealelangeva valguse ja väljaantava energia vahe on üle 25 protsendi. Monoterapulbri kasuteguri rekord on mõõdetud 12,5 protsenti. TTÜ teadlaste monoteradest materjal annab 6,9 protsenti kasutegurit, mida Marit Kauk-Kaasik peab samuti väga heaks.

TTÜ päikeseenergeetika ning optoelektroonsete materjalide laborite teadlased on üheskoos arendanud tehnoloogia nii kaugele, et see on kaitstud mitme patendiga ning uurimisgrupi inimesed on asutanud ka spin-off firma Crystalsol.

Marit Kauk-Kaasiku sõnul on lootust, et soovijail on võimalik monoteradest päikesepatareisid tellida juba lähema viie aasta jooksul.Arvuti.Arvuti.
Töö, mis reedab inimese

Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).
Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Arukask (Betula pendula) Soomes.
Maaülikooli teadlased andsid panuse arukase genoomi järjestamisse

Helsingi ülikooli professorite Jarkko Salojärvi ja Jaakko Kangasjärvi teadusrühm, kuhu kuulusid ka Eesti maaülikooli teadlased, avaldas arukase genoomiuuringu tulemused. Kaskede loodusliku kohanemismehhanismi mõistmine lisab uusi teadmisi geenitehnoloogiasse ning metsade biotehnoloogiasse.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.