Inimese nimi on näost näha ({{commentsTotal}})

Kas teile ka tundub mõnikord, et mõni inimene näeb välja täpselt niisugune, nagu võikski tema nime järgi arvata? Juba näost on näha, et ta kohe ongi Anu või Epp või Tiina või Priit või Mart või Jaan? Nüüd on iisraeli teadlased avastanud, et see mitte ainult et tundub nii, vaid mingil määral ongi.

Ruth Mayo ja Yonat Zwebner Jeruusalemma Heebrea ülikoolist uurisid, kas inimese eesnimi võib mõjutada kuidagiviisi tema väljanägemist. Nad näitasid katseisikutele neile täiesti võõraste inimeste näopilte ja pakkusid iga pildi juurde välja neli eesnime, millest üks oli inimese õige nimi.

Selgus, et inimesed arvasidki pildil oleva isiku eesnime ära märksa sagedamini, kui pidanuks eeldama täiesti juhusliku valiku korral. Mõnedel puhkudel arvas õige nime ära lausa 40 protsenti katseisikutest, ehkki juhusliku pakkumise puhul oleks see protsent pidanud olema 25 lähedal.

Nähtus ilmnes hoolimata sellest, et teadlased püüdsid tulemuste tõlgenduse puhastada mõjust, mida võis nime esinemise tõenäosusele avaldada inimese vanus või etniline kuuluvus.

Mayo ja Zwebner pakuvad ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology seletuseks, et tegu võib olla nii-öelda isetäituva ennustuse laadse efektiga. Võib olla, et ühiskonnas on nimede kandjate kohta levinud alateadlikud stereotüübid ja inimesed võivad oma välimust nende järgi kujundada ka täiesti teadvustamatult .

See seletus sai tuge niisugustest katsetest, kus katseisikutele näidatud fotodelt võis inimesest näha ainult soengut, aga ikka suutsid nad tema nime õigesti ära arvata. Soeng on ju üks niisugune välimuse osa, mida võib inimene oma tahte järgi kujundada väga lihtsalt.

Mayo ja Zwebner kavatsevad teemat edasi uurida. Näiteks soovivad nad välja selgitada, mis asjaolude tõttu võib mõne inimese eesnime olla eriti kerge ära arvata.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTäisnimekiri võitjatest: tänavused parimad õpilastööd

Parimad õpilasteadlased üle Eesti kogunesid Tallinnasse lauluväljakule esitlema oma uurimistööde tulemusi ning reede pärastlõunal jagati välja riiklikud tunnustused parimate tööde autoritele ja juhendajatele.

Uuendatud: 16:04 
Steve.Steve.
Kodanikuteadlased leidsid uut tüüpi virmalise

Kodanikuteadlased on üheskoos elukutseliste füüsikutega kirjeldanud uut tüüpi virmalist. Steve'iks nimetatud atmosfäärinähtus toob esile sotsiaalmeedia kasvava olulisuse teadusuuringutes.

ALICE eksperiment.
Põrgutis võis tekkida tilgake noort universumi

Vaid mõni miljondik pärast Suurt Pauku täitis universumi aine algosakestest – kvarkidest ja gluoonitest – koosnev ülikuum supp. Suure Tuumaosakeste Põrguti juures töötavad füüsikud teatavad nüüd, et sarnast ainet saab tekitada ka tavaliste vesinikutuumade põrgutamisega. Avastus võib hõlbustada nii universumi algusaegade uurimist kui ka füüsika alustõdede mõistmist.