Inimese nimi on näost näha ({{commentsTotal}})

Kas teile ka tundub mõnikord, et mõni inimene näeb välja täpselt niisugune, nagu võikski tema nime järgi arvata? Juba näost on näha, et ta kohe ongi Anu või Epp või Tiina või Priit või Mart või Jaan? Nüüd on iisraeli teadlased avastanud, et see mitte ainult et tundub nii, vaid mingil määral ongi.

Ruth Mayo ja Yonat Zwebner Jeruusalemma Heebrea ülikoolist uurisid, kas inimese eesnimi võib mõjutada kuidagiviisi tema väljanägemist. Nad näitasid katseisikutele neile täiesti võõraste inimeste näopilte ja pakkusid iga pildi juurde välja neli eesnime, millest üks oli inimese õige nimi.

Selgus, et inimesed arvasidki pildil oleva isiku eesnime ära märksa sagedamini, kui pidanuks eeldama täiesti juhusliku valiku korral. Mõnedel puhkudel arvas õige nime ära lausa 40 protsenti katseisikutest, ehkki juhusliku pakkumise puhul oleks see protsent pidanud olema 25 lähedal.

Nähtus ilmnes hoolimata sellest, et teadlased püüdsid tulemuste tõlgenduse puhastada mõjust, mida võis nime esinemise tõenäosusele avaldada inimese vanus või etniline kuuluvus.

Mayo ja Zwebner pakuvad ajakirjas Journal of Personality and Social Psychology seletuseks, et tegu võib olla nii-öelda isetäituva ennustuse laadse efektiga. Võib olla, et ühiskonnas on nimede kandjate kohta levinud alateadlikud stereotüübid ja inimesed võivad oma välimust nende järgi kujundada ka täiesti teadvustamatult .

See seletus sai tuge niisugustest katsetest, kus katseisikutele näidatud fotodelt võis inimesest näha ainult soengut, aga ikka suutsid nad tema nime õigesti ära arvata. Soeng on ju üks niisugune välimuse osa, mida võib inimene oma tahte järgi kujundada väga lihtsalt.

Mayo ja Zwebner kavatsevad teemat edasi uurida. Näiteks soovivad nad välja selgitada, mis asjaolude tõttu võib mõne inimese eesnime olla eriti kerge ära arvata.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.