Nutikas tehas sorteerib prügi optilise seadmega ({{commentsTotal}})

Jäätmekäitlus muutub tänu tehnoloogiale üha nutikamaks ning oskab prügi liigiti sorteerida optilise seadme abil. “Osoon” käis uuenduslikku tehast uurimas ning tuvastas, et kõrgtehnoloogiline tehas ei vabasta siiski prügi liigiti sorteerimisest kodudes.

Ühest tavalisest Eesti prügikastist leiab: hästi palju pakendit, kilekotte, veel pakendit, madratsid ja muud pahna, mineraalset jäädet segamini biolaguneva jäätmega, paberit, kartongi, metalli ja elektroonikat.

Suure osa Eesti keskmisest segaolmejäätmete prügikastist moodustavad pakendid ja toidujäätmed. Jäätmed, mis nõuete kohaselt peaks käima materjali järgi eraldi prügikastides ja avalikes kogumiskonteinerites, visatakse endiselt kokku ühte prügikasti.

See on peavalu jäätmekäitlejatele, kes tahaksid võimalikult palju materjali ringlusse saata. Uue lahenduse pakub välja Pärnu külje all asuv Paikre jäätmekäitluskeskus.

Esimeses etapis jäätmed purustatakse. See etapp on tehase üks tähtsamaid ja raskemaid, sest enne kui jäätmed edasi liiguvad, tuleb eraldada toidujäätmed ja tekstiil, mis segavad edasist sorteerimist.

Selleks kasutatakse automaatsorteerimist, kus optiline seade tuvastab valguskiire abil materjali ja suunab selle siis õigesse suunda edasi järgmisesse sorteerimise etappi.

Jäädet põrgatatakse ballistilisel meetodil, et eraldada kerge materjal raskest. Täpsed masinad suudavad jäädet eraldada isegi plasti koostise järgi.

Inimene masina kõrvalt ei kao

Kvaliteedikontrolli boksis järelkontrollib masina tehtud tööd inimene, et välistada masina tehtud eksimusi või võtta välja veel lisaks välja materjale, mida masin ei tuvasta.

Paikre on Eestis ja ka lähiregioonis ainuke jäätmekäitleja, kes on investeerinud sellisesse kaasaegsesse olmejäätmete sorteerimistehasesse. Kontseptsioonist reaaluseni on eraettevõtjal tulnud läbida päris korralik kadalipp. Tekib küsimus, mille pärast?

“Tegemist on ikka põhimõttelise küsimusega, et jäätmekäitlusettevõte peab andma oma panuse sellele, et jäätmekäitlus areneks. Et mugav ja lihtne oleks muidugi jäätmeid ladestada või siis suunata Iru jaama põletusse, kuid see ei saa olla jätkusuutlik,” selgitab Kristo Rossman, Paikre OÜ juhatuse liige.

Kuid miks meie liigiti sorteerimise protsendid on nii väiksed ja miks me nii vähe sorteerime?

Kristo Rossman toob esimese põhjusena välja mugavuse – ei olda harjutud, ei teata, ei taheta, ei viitsita. Jäädet peetakse ikkagi prügiks, millest peaks saama võimalikult kiirelt ja odavalt lahti.

“Teine probleem on see, et riik üldise regulaatorina peab andma väga selged suunad ja ka vahendid kohalikule omavalitsusele, kes on kohustatud korraldama siis oma piirkonnas seda jäätmehooldust parimal võimalikul moel, et täna ei saa näpuga näidata mitte ühegi
konkreetse vastutaja peale, et on inimene midagi tegemata jätnud või on kohalik omavalitsus või riik. Tegemist on komplekse probleemiga, kus on kolm osapoolt.”

Endiselt levib arvamus, et sorteeri palju tahad, prügiauto juht valab ikka kõik ühte hunnikusse. Sellistest rikkujatest peaks kohe jäätmeveo korraldajale teada andma. Kuid jäätmematerjali eest hoolitsemine algab juba kodust.

Kindlasti peavad olmejäätmete kastist eraldi olema biolagunevad jäätmed, ehk siis söögi ja toidujäätmed. Nende lisamine siis olmeprügi hulka rikub kõik ülejäänud materjalid ära.

Jäätmete ühte kasti toppimine teeb jäätmetele karuteene, kuna neid on niigi raske taaskasutusse suunata, kuid määrdunud ja rikutud prügi on veelgi raskem. Nii on liigiti sorteerimine vajalik ka Paikre sarnaste tehaste olemasolul.

Vaata ka teisi “Osooni” lugusid esmaspäeval kell 20.00 ETV-s.

Toimetaja: Marju HimmaEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?