Kristjan Port: ma tean, mis PIN-koodi sa armastad ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: morebyless/Creative Commone

Suure tõenäosusega võib väita, et sinu enda poolt määratud neljakohaline PIN-kood pole 8068. Ilmselt ei ole see ka 7637, 6835, 8093 või 9629. Nendes kombinatsioonides ei ole midagi iseäralikku, aga ometi neid tavaliselt ei valita.

Mitmete PIN-koode sisaldava andmebaaside varguste õpetlikuks osaks on ülevaade kasutavatest kombinatsioonidest. Andmete uurimisega leiba teeniv Data Genetics uuris täpsemalt, milliseid neljakohalisi võtmekoode inimesed kasutavad. Uurimiseks oli kolme aasta jooksul varastatud enam kui 3,4 miljonit kasutuses olnud PIN-koodi. Ülevaade algab kolleegilt saadud kirjaga, mis hoiatab, et hiljuti sattusid kurjategijate kätte maailma kõikide krediitkaartide PIN-koodid. Varastatud andmebaas oli kirjaga kaasas ja see algas: 0000, 0001, 0002, 0003 …

Tegemist on surmtõsise naljaga, sest igaüks võib endale kõik kümmetuhat neljakohalise numbrijada kombinatsioonid üles lugeda. Miski võluvägi hoiab inimesi vangistuses, kuna täieliku vabaduse tingimustes valitaks kõiki kombinatsioone enam-vähem ühtlaselt. Paraku segab inimolendeid mõtlemine ja ilmselt ka laiskus. Seetõttu püüavad nad numbrikombinatsiooni sõna otseses mõttes välja mõelda. Selle tulemusel valitakse teatud kombinatsioone rohkem ja mõned nn mõttevabamad jäävad valimata.

Ülaltoodud 8068 ongi üks taoline. Vähestele sisaldab see mingit tähendust. Vastupidi näiteks kombinatsioonile, mille alguses on üks ja üheksa. Taoliseid kombinatsioone on väga palju. Need kuuluvad populaarseima paarikümne protsendi sisse. Kusjuures suure tõenäosusega ei järgne kombinatsioonile 19 mõni väike arv alla 30, sest see tähendaks suhteliselt vana, üle 80-aastast inimest.

Jutt käib loomulikult sünniaasta kasutamisest. Suurem osa tänaste elektrooniliste teenuste kasutajatest on sündinud eelmisel sajandil ja neist omakorda suur osa mõtlevad, et kaval on kasutada oma sünniaastat, sest keegi ju ei tea, millal ta sündinud on. Polegi vaja teada. Piisab sellest, et teada, kui lihtsameelsed inimesed võivad olla. Järelikult kulub sellise koodi muukimiseks vähe ressurssi.

 

Hoolimata, et kõik teavad, kui rumal on kasutada koode 0000, 1111, või 1234, kasutatakse neid endiselt. Tõenäosus sellistele sattuda on umbes üks viiele. Enamik taoliste koodide kasutajatest ei pea end rumalaks. Pigem vastupidi – nutikaks, sest arvavad, et teavad, mida teised arvavad ja arvavad siis, et sellest piisab. Täpsemalt arvavad nad, et kõik peavad neid kombinatsioone rumalateks ja seetõttu keegi neid ei kasuta. Nutikad häkkerid ei hakka taoliseid rumalaid koode proovimagi, tänu millele ongi need turvalised.

Paraku pingutavad nad mõtlemismängus üle, sest nagu Einstein märkis, polnud ta kindel universumi lõpmatuses, aga ta ei kahelnud inimese rumaluse piiramatuses. Ehk alati leidub natukene kõige ilmsemaid kombinatsioone kasutavaid rumalaid ja laisku, kelle tõttu on skeem ''turvalisus läbi lihtsameelsuse'' vaid lihtsameelsus.

Suure tõenäosusega võib eurooplase PIN-kood alata arvuga vahemikus 01 kuni 31 ja kombinatsiooni teine pool vastavalt 01 kuni 12. USA-s oleks tõenäosus vastupidine. sest sealse tava järgi kirjutatakse kuu enne päeva. Võid pidada end kavalaks, kasutades mitte enda sünnipäeva, aga see ei muuda olukorda, sest tõenäoliselt ei tea häkker seda nagunii. Ta kasutab tõenäosust, et inimesed eelistavad kasutada PIN-koodidena kuupäevi.

Samuti kasutatakse klahvistiku ridasid või tulpasid. Näiteks 2580 on klahvistiku keskmine rida ülevalt alla. Paljudele meeldib ja tundub see piisavalt kavalana. Selliseid inimesi on maagiliselt palju. Antud 3,4 miljoni kombinatsiooni seas oli see variant populaarsuselt 22. kohal. Ega ometi sinagi?

Kõikidest kombinatsioonidest poole moodustasid kõigest 426 varianti. Seda on 10 000-st väike osa, millest võib järeldada, et inimesed on samamoodi kavalad või järsku ühendab neid hoopiski rumalus.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?