Mediteerivad hiired lähevad rahulikumaks ({{commentsTotal}})

Mediteerimine vähendab ärevust, langetab stressihormoonide taset ning parandab tähelepanu- ja keskendumisvõimet. Nii on selgunud inimkatsete põhjal, kuid nüüd tuleb välja, et ka hiirtele võib tõusta meditatsioonist samasugust tulu.

Michael Posner Ameerika Ühendriikide Oregoni ülikoolist ja ta kolleegid ei õpetanud küll hiiri otseselt mediteerima, vaid tekitasid neil valgusega samasuguse ajuaktiivsuse, mis tekib inimestel meditatsiooni tulemusel. Selleks muundasid nad enne mõnesid närvirakke geneetiliselt, et need valguse toimel aktiviseeruksid.

Hiired said valgusstimulatsiooni 30-minutiste seanssidena 20 päeva järjest. Enne ja pärast valguskuuri tehti hiirtega katseid, milles määrati nende ärevustase. Katse seisnes selles, et hiir pandi puuri, milles oli nii valgeid kui ka pimedaid paiku. Mida ärevam oli hiir, seda pikemaks ajaks ta pimedusse peitu puges. Nõnda selguski, et meditatsioonilaadset valgusstimulatsiooni saanud hiired pugesid seepeale vähem pimedusse peitu. Järelikult oli neis ka endisest vähem ärevust.

Posner ja kaasautorid ei kirjuta Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, kas nende arvates kogesid hiired valgusstimulatsiooni toimel ka ligilähedaselt samasuguseid teadvusseisundeid, millest annavad teada mediteerinud inimesed. Teadlased loodavad aga, et hiiruuringud aitavad lõppkokkuvõttes kaasa paremate ravivõtete leidmisele inimeste ärevushäirete puhuks.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHaigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.Haigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.
Haiguspäevade reform oli edukas, kuid kaotajaks on jälle madalapalgalised

Kaheksa aastat tagasi kehtima hakanud uus haiguspäevade hüvitamise kord on vähendanud haiguse tõttu töölt puudumisi kolmandiku võrra.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.
Lugu, kuidas mootorrattaõnnetus aitas avastada episoodilist mälu

Eesti päritolu Kanada eksperimentaalpsühholoog Endel Tulving kirjutab Sirbis loo sellest, kuidas mootorattaõnnetuse läbi teinud noormehe uurimine aitas tal "avastada" episoodilist mälu.

Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos.
Tähelepanuväärt leid: Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos

Paljud eestlased e-hääletavad kahekesi, kas koos elukaaslase või täisealise lapsega. Sellisele järeldusele jõudsid Tartu ülikooli Johan Skytte instituudi poliitikauurijad, kui otsisid vastus küsimusele, kas internetis hääletamine muudab valimised vähem sotsiaalseks.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.