Kristjan Port: internet muudab murdeea ängi elustiiliks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Bpi Pompidou/Creative Commons

Murdeea kohta on palju öelda. Pääsu pole kellelgi st ei rääkimisest ega eluperioodist. Tüüpiliselt kogetakse seda elus kaks korda. Teine kord lapsevanema või kõrvaltvaataja rollis. Järelikult on kõigil õigus nähtuse kohta midagi arvata.

Oma huvitava vaatenurga lisas hiljuti Dale Baran demonstreerides, kuidas võib infoajastul selle eluperioodi viha ja konfliktsus ühineda olulise mõjuga poliitiliseks jõuks. Tegemist on omamoodi tuumaenergia taltsutamise nähtusega, mille pulbitsev rahutus ei vali, kelle või mille huvides seda rakendatakse, peaasi kui saab teha midagi ebatavalist, eelistatavalt lõhkuda ja vastu seista. Dale näitab, kuidas aitas taolise purustava energia efekt Donald Trumpi.

Teisalt demonstreerib Youtube`i kuulsuse PewDiePie juhtum, kuidas sama energia kasutamine võib osutuda pikapeale ohtlikuks sarnaselt radioaktiivsusele. Nähtus jääb meiega pikemaks. Murdeiga ei kao, nagu ei kao ka infoajastu. Kombinatsioon sünnitab midagi uut ja see sunnib endaga arvestama.

Nii võite näiteks arutada 12-aastasega tuleviku teemadel. Tõenäoliselt on üheks väljavaateks jätkata andunult arvutimängude mängimist, kuna ka nii saab rikkaks. Tihti tuuakse tõendina 27-aastast rootslast Felix Kjellbergi, kes teenis möödunud aastal 15 miljonit dollarit mängides Youtube`i kanalis arvutimänge ja ajades suust lõputut iba. Viimast võib võtta ka imetlusena, sest PewDiePie nime all esinevat Felixit vaatab andunult 53 miljonit peamiselt murdeealist ja sellele lähenevat vaatajat.

Järelikult teeb Felix sihtrühma arvestavalt midagi väga õigesti. Tema vaatajaskond ületab Apple`i muusikapoe ja Spotify klientide arvu kokkupanduna ja siis jääks veel ruumi mitme suure ajalehe tellijate jagu, et küündida sama tulemuseni. Millega PewDiePie siis rikkaks saab? Selleks on vaja üllatavalt vähe. Piisab, kui kõike kiruda, asju ja inimesi, sealhulgas aegajalt iseennast vihata, mahlaselt ropendada ja kõike naeruvääristada. Selles nihilistlikus maailmas puuduvad väärtused. Õigemini võib käsitleda sellena püüdluseid olla väärtusteta. Ja ärge öelge, nagu kohtaksite selles midagi üllatavat.

Suurepäraselt teostatud reaalsusest põgeneda võimaldavad arvutimängud aitavad luua viljaka pinnase igavamast pärismaailmast isoleerumiseks. Samal ajal aitab internet õdusa anonüümsuse looris hingesugulastel teineteist leida. Mainitud Dale Barani pikem lugu jutustab ühe taolise kommuuni 4chan.org kujunemisest, mille käivitajaks oli tosina aasta eest 15-aastane Christopher Poole.

Eneseteadlike, ennast imetlevate ja ülejäänuid põlastavatest inimestest koosnev seltskond kohtus omaloodud foorumis. Sellest kasvas tasahilju mastaapne löökrühmlasi juhtiv organisatsioon, mis asus korraldama rahvarohkeid aktsioone nii hotellide kui ka poliitiliste liikumiste ja saientoloogia kiriku vastu. Seltskonnal puudus konkreetne siht, väljaarvatud segaduse ja jamade põhjustamine ehk nagu nad ise ümbertõlgituna seda käsitlesid, asjade pulli pärast tegemine.

Dale Baran tunnistab, et oleks ise jäänud äärepealt sama seltskonna lõksu, seistes eluolust tingituna valiku ees, kas asuda kõiki vihkama või püüda kuidagi elus hakkama saada.

4chan tegi viimati pulli seoses USA presidendivalimistega, kui asus levitama Trumpi valimisele kaasaaitavaid libauudiseid. Neid ajendas plaan püüda valida kandidaati, kes paistis isegi olevat pulli tegemise peal väljas. Valituks osutunud presidendi lugu pole veel lõppenud. Kindlasti kogetakse enne veel palju pulli. Siin pole Trump kedagi alt vedanud, pakkudes iga päev midagi uut. PewDiePie loost võib aga juba midagi õppida. Youtube lõpetas temaga koostöö ja sama tegi ka Disney.

Paistab, et maailm on muutund mastaapse pullitegemise suhtes närviliseks ja kuigi Felix saanud oli seitse aastat rahus tegutseda, muutusid tema rassistlikud ja sallimatud väljaütlemised üleöö talumatuks. Sisuliselt kostus poistetoa jutt poliitikute kõrvu. Vahendajaks oli The Wall Street Journal, mis osutas mõnele Felixi barbaarsele videole. Sellest piisas täiskasvanute maailma närviliseks reaktsiooniks

Samas jääb ta Youtube`i oma videoid edasi tegema. Tõenäoliselt jäävad teda vaatama 50 miljonit truud tellijat päevani, kuni isegi teda nõmedaks peavad. Samal ajal tulevad uued nooremad asemele. Lisaks tegi meedia ta nüüd kuulsaks kui rassistliku parem-radikaali, mille tõttu võib lisanduda kanali vaatjate sekka hulganisti taoliste poliitiliste vaadetega täiskasvanuid.

PewDiePie on koos presidendiga küll murdeeast väljas, aga nad jätkavad pullitegemist tänu internetiteenuste pakutavale tänulikule auditooriumile.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?