Kristjan Port: Facebookistan asub inimesi õnnelikuks tegema ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Charis Tsevis/Creative Commons

Maailma rikaste edetabelis kuuendale kohale jõudmiseks on Mark Zuckerberg pidanud nägema kõvasti vaeva. Enamus töötajaid loovad oma töise tegevusega vähem jõukust. Samas võib neid Zuckerbergiga võrrelda, sest põhimõtteliselt on lõpptulemus töövõit.

Taolises võrdluses asub Facebooki juht ühel pulgal Tuneesiaga. Selle erinevusega, et sama tulemuse nimel punnitab terve 11 miljoni elanikuga riik.

Börsil kaubeldavate ja seega teadaoleva väärtusega ettevõtete seas tõusis Facebook maailma kuue suurima sekka, lükates tahapoole fossiilsete kütuste äri esindava Exxon Mobili. Siin on mõttepausi koht, sest maailma kuuest väärtuslikumast ettevõttest ülejäänud neli on Facebookiga sarnased infotehnoloogiaettevõtted. Need on Amazon, Microsoft, Google`it haldav Alphabet ja kõige tipus Apple.

Ainukese mittetehnoloogia ettevõttena asub suurimate nimistus neljandal kohal kuulsale investorile Warren Buffetile kuuluv Berkshire Hathaway. Suure tõenäosusega on ettevõtte heas positsioonis oluline roll aktsiatel, mida hankis firma eelmise aasta lõpus. Kui nimetatud väärtpabereid oli investori portfellis varem umbes 15 miljonit ühikut, siis aastavahetuseks oli neid juba 57 miljonit. Ühtlasi kasvatas suur ost paberite väärtust rekordkõrgustesse. Emitendi ehk väljaandja real seisab nimi Apple.

Tehnoloogiasektorile ennustatakse lähiaastateks kiiremat kasvu võrreldes ülejäänud ettevõtlussektoritega. Võtmesõnadeks on mobiilsed andmed ja väga palju andmeid ehk ''big data''. Andmetega tegelemist peetakse lähiajal oluliseks uue väärtuse loojaks koos oodatava tasuga. Näiteks USA-s on andmetega seotud töös osalevate programmeerijate, inseneride jt mediaanpalk riigi ülejäänud tegevussektorite samast palganäitajast kaks korda kõrgem. Mediaanpalk tähendab, et täpselt pooled saavad suuremat ja teine pool väiksemat palka. See tähendab antud juhul, et väiksema palgaga programmeerija on ülejäänutega võrreldes ikkagi paremal leival.

Tagasi Zuckerbergi juurde, Facebooki või Facebookistani elanikkond toodab ja tarbib tohutus koguses andmeid ja asub loodetud majanduskasvu esirinnas. Rahvaarvus väljendatuna polegi Facebooki võimalik võrrelda ühegi riigiga. Kuid kellega võrrelda Mark Zuckerbergi, kas keisriga? Sobivat valitsemise kategooria sõna pole veel välja mõeldud ja ''peadirektor'' pole see. Lai haare paistab mehele meeldivat, kuna ta avaldas äsja uue maailma valitsemisele osutava manifesti. Zuckerberg alustab küsimusega, kas ehitame ikka sellist maailma, mida kõik tahavad?

Vastus koosneb 5700 sõnast. Seega võib lugematagi arvata, et vastus küsimusele on eitav. Zuckerberg väljendab rahulolematust asjade seisule läbi konstruktiivse poleemika, vaadates probleeme võimalustena, mida saavad tema ja Facebook lahendama asuda. Näiteks kuivõrd hästi saaks Facebook lahendada inimeste vahelisi lahkhelisid ja kasvavat isolatsionismi.

Delikaatne viide uue valitsuse katalüüsitud migratsiooniskandaalile aitab viia mõtted võimalusele globaalse kommuuni loomisest, alustades kõige väiksematest kogukondadest ja sotsiaalsetest struktuuridest, mille kaudu saab igaüks tuge oma spirituaalsetele, emotsionaalsetele ja isiklikele vajadustele.

Facebooki hinnangul kuuluvad 100 miljonit kasutajat nn ''väga tähendusrikastesse'' gruppidesse. Need ei ole tavalised sotsiaalsed grupid, vaid sellised, millest saavad inimestele kiiresti peamised sotsiaalvõrgustikus viibimise kogemuse keskmed. Zuckerberg kavatseb selliseid tähendusrikkaid gruppe uute töövahenditega toetada ja edendada. Lisaks lubab ta õpetada tehisintellekti jälgima inimeste heaolu, analüüsides nende postitusi ja püüdes avastada vihjeid, kas kõik on korras ja keegi ei kaalu näiteks enesetapumõtteid. Siis saab süsteem selle kodanikke aidata.

Analoogset tehnoloogiat kasutatakse juba terroristide propagandistidest eristamiseks. Lõpuks jõuab ta manifesti võtmeni, milleks on võitlus viha ja valedega. Selles omakorda peetakse Facebooki ühe süüdlasena. Zuckerberg tunnistab suuri raskusi eriarvamuste ja viha külvamisega võitlemisel, kuid loodab, et nende platvorm hakkab pakkuma oma kodanikele ühekülgsuse ja kallutatuse asemel tervikpilti.

Sisuliselt lubab ta muuta Facebooki paremaks ajakirjanduseks ja tagada, et seda sellisena ka tarbitakse. Kodanike postitustes näiteks maailmavaatelisi puuduseid nähes asub suurem vend isikut infolainetega õpetama. Kas sellist maailma ikka tahame? Otsustage ise. Nimeks on Facebookistan.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalArvuti.Arvuti.
Töö, mis reedab inimese

Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).
Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Arukask (Betula pendula) Soomes.
Maaülikooli teadlased andsid panuse arukase genoomi järjestamisse

Helsingi ülikooli professorite Jarkko Salojärvi ja Jaakko Kangasjärvi teadusrühm, kuhu kuulusid ka Eesti maaülikooli teadlased, avaldas arukase genoomiuuringu tulemused. Kaskede loodusliku kohanemismehhanismi mõistmine lisab uusi teadmisi geenitehnoloogiasse ning metsade biotehnoloogiasse.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.