Peentolm põhjustab enneaegseid sünde ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

Vähe sellest, et peentolm on kahjulik täiskasvanutele, see teeb kurja ka veel sündimata lastele. Peenosakestest reostunud piirkondades elavatel rasedatel suureneb enneaegse sünnituse oht. Hiljuti avaldatud uuringu andmetel võib 2010. aastal kirjutada 2,7 miljonit enneaegset sündi õhureostuse arvele. See moodustab 18 protsenti kõigist liiga vara sündinud lastest. Neist suurem osa sündis Aasias.

Teadmises, et peentolm on kahjulik, pole midagi uut. Teada on, et see suurendab kopsuvähki haigestumise riski, soodustab viiruste levikut ja kahjustab koguni aju. Uuringute andmetel saab peentolmu arvele kirjutada maailmas ligi 3,5 miljonit surma.

Nüüd leidsid teadlased veel ühe peentolmu kahjuliku mõju. Uuringu tarvis kogusid nad andmeid peentolmu, rasedate elukoha ja enneaegsete sündide kohta 183 riigist ning analüüsisid nende seoseid.

Enneaegsel sünnil on mitmeid põhjuseid

Üleilmselt sündis 2010. aastal enneaegselt ehk enne 37. nädalat ligikaudu 14,9 miljonit last. See moodustab umbes 11 protsenti kõigist 135 miljonist sündinust. Enneaegsete sündide riskifaktoriteks loetakse muu hulgas raseda kõrget vanus, mitmikuid, haigusi, alkoholi tarvitamist ja ka kehvu elutingimusi. Juba mõnda aega on kahtlustatud, et riskiga on seotud ka ema tervist mõjutav õhureostus.

Selguski, et enam kui kümme mikrogrammi peentolmu kuupmeetri kohta võis põhjustada 2,7 miljonit enneaegset sündi. Kui pidada ka enam kui 4,3 mikrogrammi peentolmu kuupmeetri kohta kõrgeks tasemeks, saab õhureostuse arvele kirjutada lausa 34 miljonit enneaegset sündi. Peentolmu reostus on ilmselgelt arvestatav enneaegse sünnituse ohutegur.

Peentolmukoormus on piirkonniti erinev

Tulemustest koorub ka ilmne piirkondlik eripära. Neil aladel, kus on peentolmu eriti palju, esines ka eriti palju sellega seotud enneaegseid sünde. Nii moodustasid näiteks Aasia lõuna- ja idapiirkonnad nendest juhtudest 75 protsenti. Ainuüksi Indias oli peentolmuga seostatavaid enneaegseid sünde miljon. Hiinast lisandus pool miljonit juhtu. Samamoodi on suurem õhureostus ning enneaegsete sündide osakaal mõnedes Aafrika piirkondades.

Lisaks diiselkütusest ja muudest heitgaasidest tingitud õhureostusele tekkis eriti just arengu- ning läveriikides suur osa peentolmust metsapõlengute ning puudega kütmise ja söögi tegemise tõttu. Sahara kõrbe lähistel asuvates piirkondades võis oma panuse anda ka kõrbetolm.

Peentolmuprobleemi leevendamiseks tuleb seega arvestada mitmete põhjustega. Linnas pärines sageli linnasisestest allikatest vaid pool õhureostusest. Ülejäänu jõudis sinna naaberaladelt, lausa teistest riikidest.

Õhureostust tuleb vähendada seega mitte ainult enneaegse sünniga kaasnevate vastsündinute surmade vähendamiseks. Enneaegne sünd võib mõjutada terve ülejäänud elu ka ellujäänute tervist.

Toimetaja: Virgo SiilMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.