Kristjan Port: McDonalds lahendas miinimumpalga probleemi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Mike Mozart/Creative Commons

USA-s Californias paikneb kahe omavalitsuse piiri peal suur kaubanduskeskus. Argises elus ei pööra asjade sellisele seisule tähelepanu mitte keegi Santa Clara San Jose elanikest. Pood on pood sõltumata kliendi päritolust. Ometi tekitas sedamoodi paigutus huvitava sotsiaalmajandusliku eksperimendi.

Nagu demokraatiates tavaks, väljendavad kodanikud regulaarsete valimiste kaudu enda ühiskonna poole suunatud soove. Ühtede taoliste kohalike valimiste ajal otsustasid San Jose elanikud hääletada miinimumpalga tõusu poolt ja alates 2012. aastast tõusis see kümnele dollarile tunnis. Santa Clara poolel jäi see tasemele kaheksa dollarit tunnis. Kaubanduskeskuses tähendas juhtunu seda, et vastavalt ühe linna territooriumile jäävatel kaubanduspindadel pidid asuma poepidajad palku tõstma. Palgatõus puudutas eriti väikeseid kioskipidajaid, kelle töötajad said miinimumpalka.

Juhtunu tagajärjel jooksis nii mõnigi töötaja piltlikult öeldes ''üle koridori'' San Jose poolel asuvasse kauplusesse. Töötajateta jäänud Santa Clara poodnikutele jäi valida kõige kehvemate töötajate seast, keda ei soovinud keegi teine ja kes olid nõus saama tunnis kaheksa dollarit. Santa Clara poole äri omanikud ei soovinud palku tõsta, sest see söönuks ära napi kasumi.

Palgatõusu tagamiseks peaks einevõileibadega kauplev kiosk müüma nädalas umbes 100 – 150 täiendavat einet. Hindade kergitamisega peaks tegema vähem tööd, aga tõenäoliselt ei leiduks piisavalt ostjaid ja kannataks konkurentsivõime. Hindade langetamine suurendaks omakorda ostjate arvukuse kaudu töötajate koormust veelgi rohkem, kes ei hakkaks ilmselt kiiremini tööle, sest saavad miinimumpalka.

Kõige omapärasemas olukorras olid need kioskipidajatest ettevõtjad, kelle pisikesed müügikohad asusid mõlemal pool omavalitsusi eristavat piiri. Äri tasuvana hoidmiseks kohustasid nad töötajaid roteerima kahe palgamääraga aladel asuvates müügipunktides, makstes vastavalt piirkonna miinimumpalgale ja tõstes kummaski õige natukene toodete hinda, et kompenseerida poole palgatõusu lisakulu. See lugu illustreerib, kui tundlik on minimaalpalga küsimus lihtsa töise tegevusega teenindussektoris, kus on palgasaajateks müüjad, kassapidajad, kiirsöögi koha teenindajad jne.

Viimaste presidendivalimiste ajal demokraatide lõppvooru koha eest Hillary Clintoniga võistelnud Bernie Sanders püüdis suurendada oma valijaskonda lubadusega kehtestada föderaalselt kehtiv minimaalse palga piir, mis kaotaks ära omavalitsuste piiride ülese pingerikka ja vähest kasu tootva konkurentsi. Sanders pakkus "õiglase palga" programmina riiklikuks tunni minimaalpalga määraks 15 dollarit. Sandersit presidendiks ei valitud, aga ka võitja lubas kasvatada küll natukene teises sõnastuses tööhõive piiripeal elavate ja madalapalgaliste ameeriklaste heaolu.

Mida teevad need ettevõtjad, kelle pakutav lisandväärtus on küll vajalik, aga selle eest makstakse vähe? Näiteks tahavad inimesed iga päev süüa, püüdes kulutada tööpäevadel söömisaktile võimalikult vähe aega ja raha. Seetõttu leiab igast kesklinnast ja kaubanduskeskusest arvukalt kiirsöögikohti. Nende äri rajaneb madalal kasumimarginaalile, aga see eest suure hulga aja- ja rahakitside klientide teenindamisele.

Tõhususe kasvatamiseks innoveerivad sellised ettevõtjad nii tootmis- kui jaotusprotsessi. Omahinna langetamine muudab pakutava toidu üha vaesemaks, kuni selle kohta hakatakse kasutama sõna rämpstoit. Müügiprotsess koosneb lihtsast algoritmist, millega saab hakkama pea iga laps. Sellise lihtsa töö eest makstakse miinimumpalka. USA-s on töötanud McDonaldsis vähemalt korra elus iga kaheksas kodanik.

Ameerika vägevuse taastamise kavadest kuuldes asusid sealsed kiirsöögiketid õiglase palga probleemi kiiremas korras lahendama ja leidsidki vist lahenduse. Lähiajal tuuakse turule tuhandeid pangandusest tuttavad puutetundliku ekraaniga krediitkaarti küsiva automaatse telleri süsteemi ehk ATM-i sarnaseid teenindusautomaate. Need palka ei küsi ja töötavad 24 tundi järjest seitsmel päeval nädalas.

Seega vabaneb peagi suur hulk madalaima kvalifikatsiooniga töölisi, kelle rahulolematust saab uus valitsus leevendama asuda miljardeid neelavate kõrgete seinte ehitamise, hindu tõstvate tollitariifide ja võõraviha toitvate immigratsioonipiirangutega.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?