Kristjan Port: lunavaraohvrite arv kasvab hüppeliselt ({{commentsTotal}})

Lunavara.
Lunavara. Autor/allikas: Damien Meyer/AFP/Scanpix

Ransomware ehk arvuti sisu kättesaamatuks muutmine ning seejärel hüvitise vastu juurdepääsu tagasi andmine on suhteliselt uudne ja tõhus kübekuriteo liik. Tõhusus tuleb sellest, et kurjategija kulutused on väikesed ja tema identiteet on kaitstud suhteliselt hästi.

See tähendab, et tema rolliks on levitada arvutite sisu krüpteerivaid viiruseid. Kurjategija ei saagi teada, kelle arvutile ta liiga tegi. Nimetu ohver saab teada, kuidas tasuda arvuti sisu lahtikodeeriva võtme eest bitcoinides. Pärast tasumist antakse talle vajalik võti ning kuriteoepisood on ajalugu.

Kogu juhtum on äärmiselt ebamugav ja tihtipeale jääb seetõttu ohver saladuseks. USA-s sai FBI 2015. aastal teada 2 453 juhtumist (.pdf), mis moodustab tõenäoliselt tegelikest juhtumistest väikese osa. Üldjuhul arvatakse, et politseisse pöördumine arvuti sisu tagasi saamise tõenäosust ei suurenda. Küll aga võib seda vähendada. See on osaliselt tõsi. Teisalt oleks vastutegevuse jaoks vaja informatsiooni nakatanud arvutitest, ohvrile oleks kasulik saada toetavat konsultatsiooni ja avalikkusele tuleks kasuks teadvustada probleemi olemasolu ja leida viise sellest hoiduda.

Paistab, et hetkel on kulgemas uue kuriteo liigi kasvuperiood ja kurjategijad on eelisolukorras. Nad arendavad oma kuritegelikku tööriistavalikut kartmata võtta pantvangi haiglate infosüsteeme, avalikke andmebaase, raamatukogusid, hotelle ja isegi ülikoole. Näiteks tasus eelmisel aastal Kanada Calgary ülikool oma andmesüsteemi tagasisaamise eest 20 000 USD.

Umbes samal ajal nõudsid kurjategijad USA-s, Hollywoodis asuva haigla infosüsteemi vabastamise eest 3,6 miljonit USD. Reaalselt lepiti kokku 40 bitcoini ehk toona umbes 17 000 dollarit, sest tervishoiuasutusele oli olulisem taastada juurdepääs andmetele, kui võidelda kuritegevusega. Kriitilises olukorras patsiendi ja haigla jaoks võib infosüsteem olla hindamatu, samas kurjategija jaoks on vajalik samm suhteliselt odav. Tal on mõistlik olla tingimustes paindlik ning tegutseda ühe ohvri maksimaalse kiusamise asemel laial rindel.

See toob meid värskeima juhtumi juurde, milles otsustas üks Austria alpihotell avalikustada nendega juhtunu asjaolud lootuses murda taolise kuriteovormi levikut soodustavat vaikiolemist. 111 aasta vanune, järve kaldal asuv, nelja tärniga luksusliku Romantik Seehotel Jaegerwirt töötajad avastasid ühel heal päeval, et kõik toad püsivad lukus ja neid pole võimalik elektroonilise uksekaardiga avada.

Paljudes hotellides levinud koodikaardiga tubade kasutuse süsteem ei võimaldanud probleemi lahendada ka läbi uute kaartide kasutusele võtmise. Ühesõnaga – hotell oli lukus. Päev oli ''hea'' seetõttu, et tegemist oli talvehooaja avapäevaga, kui hotelli saabus hulganisti töistest muredest ja argielu probleemidest vaba puhkusesooviga kliente. Kõik hotelli toad olid välja müüdud.

Kurjategijad pakkusid kiire lahendusena vabastada hotell Okasroosikese nõidusest 1500 euro eest. Hotelli juht mõtlemise aega ei vajanud, sest küsitav hind oli võrreldes probleemidega odav. Pealegi oli see juba kolmas neid tabanud küberkuriteo juhtum. Eelmine kord pidid nad sarnase väljapressimise olukorra lahendusena maksma mitu tuhat eurot. Toona said nad õppetunni, et olukorras polnud abi ei politseist ega ka kindlustusest. Viimane kahjusid ei hüvitanud, sest juhtumis puudus nn ''teine osapool''.

Kurjategijatel õnnestus narritada hotelli mitu korda tänu süsteemi tarkvara nõrkusele ja sinna sokutatud salauksele. Neljas kord see enam ei õnnestunud, sest hotell vahetas kogu arvutisüsteemi välja ning tekitas hotelli teenindava automaatika ja välismaailma vahele nn õhuvahe ehk ühendas internetist lahti. Viimane pole kindlasti tagatis, sest tarkvara puutub kokku igasuguste töötajate ja hooldajatega.

Võtke austerlaste hoiatust tõsiselt. Käesolev aasta algas tuhandete online-andmebaaside sattumisega väljapressimise ohvriks. Levivad skeemid, milles saab ohver oma andmed kätte, kui reedab ja ohverdab kurjategijatele mõne sõbra või töökaaslase ja nn ohvreid õngitsevatest e-kirjadest sisaldab enamus riski jääda arvutiekraanilt lugema teadet, kuhu raha tasuda.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?