Kristjan Port: mida teha tuldpurskava taskulohega? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mida teha tuldpurskava lohega, kui see on nii armas? Samsung Note 7 oli taoline tuleohtlik partner. Paljud pidasid seda senistest parimaks kõneseadmeks. Entusiasmi jagus hetkeni, kuni telefonid süttisid põlema.

Samsungi jaoks paistis olukord halb, sest lisaks mainekahjule pidi firma umbes 2,5 miljonit müüki paisatud telefoni turult ära korjama. Kaduma läks 10 miljardit dollarit oodatud müügitulu, millest pidanuks olema pool kasum. Selle asemel kanti hinnanguliselt vähemalt 5,2 miljardi dollari suurust kahju.

Kehva loo üllatavaks küljeks võib pidada, et õnnetuks peetaval 2016. aastal teenis Samsung viimase kolme aasta suurima müügitulu. Võrreldes eelmise aastaga kasvas see koguni 50 protsenti. Hea tulemuse taga ei ole siiski telefonide müük, vaid pigem telefonide ja muude seadmete valmistamiseks vajalike elektroonika komponentide äri.

Ametlikke neljanda kvartali tulemusi tutvustatakse järgmisel nädalal ja väidetavalt kuuleb siis ka ametliku versiooni, miks telefonid põlema süttisid. Kuna firmale jäi alles ilmatuma suur kogus nurjatuid telefone, kasutati neid süttimiste põhjuste uurimiseks. Kuulujutud ametlikest tulemustest on juba lekkinud ajakirjandusse. Väidetavalt said probleemid alguse akudest. Seega ei olnud põhjus telefoni raudvaras ega tarkvaras.

Kellelegi võib tunduda taoline avastus naeruväärsena, sest kõik ju nägid piltidelt, kui mitte vahetult, et põles aku. Sellest üldistusest miljardite dollarite suuruse häda lahendamiseks siiski ei piisa ja oluline on teada kogu põhjuste ja tagajärgede ahelat. Kes soovib, siis ametlikku versiooni saab nüüd kasutata näiteks kahjunõueteks, kuigi konstruktiivsem on kasutada õpetlikku kogemust tulevikus ohutumate telefonide valmistamiseks.

Ühe positiivse näitena inspireeris põlevate akude juhtum arendama Stanfordi ülikooli teadlasi autonoomse tulekustutuse võimekusega akupakke. Uudne lahendus sisaldab akupakis tuld kustutava ainega täidetud kapsleid, mis takistavad tule levimist. Tegemist on seega tule kustutamisega, mitte süttimise välistamisega. Samsung tõmbas probleemile tähelepanu, kuigi liitiumioonakud on olemuselt ohtlikud ja võivad süttida ka muudes seadmetes.

Ometi olid just Samsung Note 7 telefonid need, milles süttisid akud tavapärasest sagedamini. Kogu müüdud telefonide hulgast moodustavad teadaolevad tosina suurusjärgus juhtumid kaduvväikese osa, aga sellest piisas kuulutamaks telefonid reaalse ohu allikaks. Seda marki telefoniga ei lubatud siseneda lennukisse. Oli neid, kes ei julgenud öösel magada jne. Arusaadavalt ei tahtnud keegi tõsisemaid tagajärgi ootama jääda ega nende juhtumisel vastutajaks jääda ja telefonid tuli turult ära korjata.

Tänaseks olevat kõikidest müüki jõudnud Note 7 telefonidest on tootjale tagastatud 96 protsenti . Sellega seoses tühistas USA lennundusamet reegli, mis nõudis, et lennufirmad kontrolliks reisijaid ega laseks selle telefoniga kliente lennukisse.

Telefonide tagastamise protsess oli keeruline ja kulukas. Samsung hüvitas ostjatele kulu, saatis telefonidesse tarkvarauuendusi, mis piirasid akude laadimist ja koostöös mõne teenusepakkujaga piirati isegi helistamist. Näiteks suunas üks USA teenusepakkuja kõik mitte-hädaabikõned klienditeenindusse, kus keelitati siis klienti telefonist loobuma.

Ometi on mõned tuhanded telefonid endiselt kasutuses. Need on tihti keskmisest erinevad omanikud, kes ei usu, et väike süttimise risk tabaks just neid. Mõnede jaoks võib olla taustal ka majanduslik kavalus, sest kuna Samsung on telefoni hüvitanud, siis need, kes hankisid selle järelmaksuga, avastasid, et firma ei saa tühistatud ja hüvitatud telefoni eest neilt enam tasu küsida.

Kokkuhoid oleks ilmselt näiline, sest tõenäoliselt ei hüvitaks kindlustus telefoni põhjustatud põlengu kahjusid. On ka neid, kes arvavad, et tegemist on tuntud Ig-Nobeli auhinna kandidaatidega, kelle geenide tee lõppeb, kui telefon püksitaskus plahvatab. Tuld purskava lohe armastus võib osutuda ühekülgseks.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHaigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.Haigushüvitiste muudatuse kord muutis märkimisväärselt töötajate haiguskäitumist.
Haiguspäevade reform oli edukas, kuid kaotajaks on jälle madalapalgalised

Kaheksa aastat tagasi kehtima hakanud uus haiguspäevade hüvitamise kord on vähendanud haiguse tõttu töölt puudumisi kolmandiku võrra.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.Endel Tulving pälvis oma mälu-alaste tööde eest väga maineka auhinna.
Lugu, kuidas mootorrattaõnnetus aitas avastada episoodilist mälu

Eesti päritolu Kanada eksperimentaalpsühholoog Endel Tulving kirjutab Sirbis loo sellest, kuidas mootorattaõnnetuse läbi teinud noormehe uurimine aitas tal "avastada" episoodilist mälu.

Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos.
Tähelepanuväärt leid: Eesti perekonnad e-hääletavad tihtipeale koos

Paljud eestlased e-hääletavad kahekesi, kas koos elukaaslase või täisealise lapsega. Sellisele järeldusele jõudsid Tartu ülikooli Johan Skytte instituudi poliitikauurijad, kui otsisid vastus küsimusele, kas internetis hääletamine muudab valimised vähem sotsiaalseks.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.