Kristjan Port: mida teha tuldpurskava taskulohega? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mida teha tuldpurskava lohega, kui see on nii armas? Samsung Note 7 oli taoline tuleohtlik partner. Paljud pidasid seda senistest parimaks kõneseadmeks. Entusiasmi jagus hetkeni, kuni telefonid süttisid põlema.

Samsungi jaoks paistis olukord halb, sest lisaks mainekahjule pidi firma umbes 2,5 miljonit müüki paisatud telefoni turult ära korjama. Kaduma läks 10 miljardit dollarit oodatud müügitulu, millest pidanuks olema pool kasum. Selle asemel kanti hinnanguliselt vähemalt 5,2 miljardi dollari suurust kahju.

Kehva loo üllatavaks küljeks võib pidada, et õnnetuks peetaval 2016. aastal teenis Samsung viimase kolme aasta suurima müügitulu. Võrreldes eelmise aastaga kasvas see koguni 50 protsenti. Hea tulemuse taga ei ole siiski telefonide müük, vaid pigem telefonide ja muude seadmete valmistamiseks vajalike elektroonika komponentide äri.

Ametlikke neljanda kvartali tulemusi tutvustatakse järgmisel nädalal ja väidetavalt kuuleb siis ka ametliku versiooni, miks telefonid põlema süttisid. Kuna firmale jäi alles ilmatuma suur kogus nurjatuid telefone, kasutati neid süttimiste põhjuste uurimiseks. Kuulujutud ametlikest tulemustest on juba lekkinud ajakirjandusse. Väidetavalt said probleemid alguse akudest. Seega ei olnud põhjus telefoni raudvaras ega tarkvaras.

Kellelegi võib tunduda taoline avastus naeruväärsena, sest kõik ju nägid piltidelt, kui mitte vahetult, et põles aku. Sellest üldistusest miljardite dollarite suuruse häda lahendamiseks siiski ei piisa ja oluline on teada kogu põhjuste ja tagajärgede ahelat. Kes soovib, siis ametlikku versiooni saab nüüd kasutata näiteks kahjunõueteks, kuigi konstruktiivsem on kasutada õpetlikku kogemust tulevikus ohutumate telefonide valmistamiseks.

Ühe positiivse näitena inspireeris põlevate akude juhtum arendama Stanfordi ülikooli teadlasi autonoomse tulekustutuse võimekusega akupakke. Uudne lahendus sisaldab akupakis tuld kustutava ainega täidetud kapsleid, mis takistavad tule levimist. Tegemist on seega tule kustutamisega, mitte süttimise välistamisega. Samsung tõmbas probleemile tähelepanu, kuigi liitiumioonakud on olemuselt ohtlikud ja võivad süttida ka muudes seadmetes.

Ometi olid just Samsung Note 7 telefonid need, milles süttisid akud tavapärasest sagedamini. Kogu müüdud telefonide hulgast moodustavad teadaolevad tosina suurusjärgus juhtumid kaduvväikese osa, aga sellest piisas kuulutamaks telefonid reaalse ohu allikaks. Seda marki telefoniga ei lubatud siseneda lennukisse. Oli neid, kes ei julgenud öösel magada jne. Arusaadavalt ei tahtnud keegi tõsisemaid tagajärgi ootama jääda ega nende juhtumisel vastutajaks jääda ja telefonid tuli turult ära korjata.

Tänaseks olevat kõikidest müüki jõudnud Note 7 telefonidest on tootjale tagastatud 96 protsenti . Sellega seoses tühistas USA lennundusamet reegli, mis nõudis, et lennufirmad kontrolliks reisijaid ega laseks selle telefoniga kliente lennukisse.

Telefonide tagastamise protsess oli keeruline ja kulukas. Samsung hüvitas ostjatele kulu, saatis telefonidesse tarkvarauuendusi, mis piirasid akude laadimist ja koostöös mõne teenusepakkujaga piirati isegi helistamist. Näiteks suunas üks USA teenusepakkuja kõik mitte-hädaabikõned klienditeenindusse, kus keelitati siis klienti telefonist loobuma.

Ometi on mõned tuhanded telefonid endiselt kasutuses. Need on tihti keskmisest erinevad omanikud, kes ei usu, et väike süttimise risk tabaks just neid. Mõnede jaoks võib olla taustal ka majanduslik kavalus, sest kuna Samsung on telefoni hüvitanud, siis need, kes hankisid selle järelmaksuga, avastasid, et firma ei saa tühistatud ja hüvitatud telefoni eest neilt enam tasu küsida.

Kokkuhoid oleks ilmselt näiline, sest tõenäoliselt ei hüvitaks kindlustus telefoni põhjustatud põlengu kahjusid. On ka neid, kes arvavad, et tegemist on tuntud Ig-Nobeli auhinna kandidaatidega, kelle geenide tee lõppeb, kui telefon püksitaskus plahvatab. Tuld purskava lohe armastus võib osutuda ühekülgseks.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalÕpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.
Taimede dieedil hoidmiseks kulub igal aastal 500 kilogrammi suhkrut

Tartu ülikooli botaanika osakonnas on kaks päeva aastas – üks mais ja teine septembris – suhkrupäevad. Juba 15 aastat järjest suunduvad teadurid ja tudengid nendel päevadel Põlvamaale Ahja jõe äärsele niidule, kaasas umbes 250 kilogrammi suhkrut. 

Valge-toonekure pesas kasvab lennuvõimeliseks enamasti kaks või kolm poega.Valge-toonekure pesas kasvab lennuvõimeliseks enamasti kaks või kolm poega.
Valge-toonekure õvede sõbralikkus seab pesakonna kärpimise vanemate õlule

Miks linnud oma poegi tapavad, selgitas hiljuti ERR Novaatoris ja Zooloogid 2.0 ajaveebis Tartu ülikooli zooloog, Arizona ülikoolis järeldoktorantuuris resideeruv Tuul Sepp. See pani tema Eesti kolleegi, Marko Mägi, küsima, kuidas see asi toonekurgedel käib. 

Vaktsineerimine.Vaktsineerimine.
Õiguskantslerile teeb muret Eesti laste vaktsineerituse tase

Vaktsineeritusega hõlmatus väheneb Eestis aasta-aastalt, mistõttu võiks riigikogu õiguskantsleri hinnangul kaaluda meetmeid, kuidas saavutada kõrgemat vaktsineerimisega hõlmatuse taset.

Mesilane.Mesilane.
Tööstuse rahastatud suuruuring seob mesilaste huku tuntud putukamürkidega

Maailmas laialdaselt taimekahjurite tõrjumiseks kasutatavad putukamürgid kasvatavad mesilaste suremust ja vähendavad nende paljunemisedukust, kinnitavad kaks suuruuringut. Ühendite keelustamist pidurdab alternatiivide nappus, mõju mitmetahulisus ja keemiaettevõtete lobitöö.