Kristjan Port: IT-hiiud laiendavad Suurbritannias vaatamata Brexitile oma valdusi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suvel, palaval Brexiti-eelsel perioodil kõlas ühe Euroopa Liidust lahkumise hoiatusena, et eraldumise tagajärjel on kannatajaks tehnoloogiaettevõtted. Liidu liikmena jätkamist pooldas 277 Briti tehnoloogiaettevõtte juhi seas küsitluse tulemuste kohaselt 70 protsenti. Väljumist pooldas 15 protsenti. Ülejäänud olid kahevahel.

Liidus püsimise pooldajate peamiseks hirmuks oli konkurentsivõime langus ja see, et Ühendkuningriik kaotaks investorite silmis atraktiivsust ning edaspidi oleks raske leida rahvusvahelisel turul soodsaid müügitingimusi. Viimane paistab realiseeruvat, sest peaminister Theresa May kinnitas just äsja, et riik loobub ühisturust. Vaevalt, et neid igapäevaselt tehnoloogiaäris tegutsejaid saab süüdistada teadmatuses.

Eelmise aasta jaanipäeva järgset lahkumisotsuse järel on aga tänaseks selgunud, et mitmed rahvusvahelised IT-suurettevõtted asusid hoopiski oma äri Suurbritannias laiendama. Facebook teatas kavatsusest suurendada sealsete töötajate arvu 500 võrra, praktiliselt kahekordistades töötajate arvu Londonis. Google teatas novembris miljardi naelsterlingi suurusest investeeringust ja 3000 uue töötaja palkamisest. Firma kavatseb luua Londonisse uue keskuse. Aastavahetuse paiku teatas Snapchati emafirma Snap kavast rajada Londonisse rahvusvahelise ettevõtluse keskus.

Äsja teatas veel üks ettevõte sarnasest plaanist, aga enne kõige värskema näite juurde tulemist võiks mõelda, mida võiks see vastuolulisena näiv olukord tähendada. Kas IT-hiiud tundsid vere lõhna ja kasutasid paljude ekspertide hinnangul peagi kehva olukorda sattuva riigi paindlikkust soodsa kokkuleppe väljakauplemiseks?

Võib ka oletada, et nad ei usu Ühendkuningriigi lahkumisse, sest pärast seda, kui selguvad tingimused ja need pannakse rahvahääletamisele, otsustavad kodanikud kehva pakkumist nähes lahkulöömisplaani tühistada. Nagu keegi tabavalt märkis, golfi emamaa elanikud peaksid teadma, et külalismängijatele ei tehta golfiklubides mängimist lihtsamaks ega pakuta eeliseid, sest need kuluvad ära klubi liikmetelegi. Antud juhul käib jutt äripallikese lennutamise ja veeretamise mängust Euroopa Liiduks peetud klubi niitudel.

Sellisel juhul paistavad mainitud IT-firmade juhid eriti häbematud, kui on rääkinud endale välja esmalt soodsad tingimused peretülis lahkuminejate allahinnatud kaubale, et see siis hiljem tüli möödudes kasutatuna tagasi või edasi müüa. Võibolla kasutavad nad võimalust saada enda kätte hätta jäävate IT-firmade töötajad?

Samuti on võimalik, et kuna London on ettevõtluse investeeringute keskus ja viimase viie aasta jooksul ei ole ühegi Euroopa linna tehnoloogia ettevõtetesse tehtud sama palju investeeringuid, püsib see linn veel mõnda aega Euroopas ühe parima kasvupinnasena erinevatele tehnoloogiaettevõtetele. Londonis on olemas raha, kompetents, olemasolevate firmade võrgustik, head ülikoolid ja palju inimesi. Loomulikult pole välistatud, et nimetatud firmad tegid lihtsalt vea, sest tänast maailma vaadates on üha raskem aru saada, kellel on õigus.

See tähendab, et elu läheb aina keerulisemaks. Selliseks, millest püütakse üha massilisemalt kasvõi hetkeks põgeneda. Valida on alkoholi, ravimite, jooga, intensiivse treeningu, sotsiaalmeedia, seebioopertite ja arvutimängude vahel. Viimasega seoses teatas kurjade lindude fenomeni loonud soomlaste Rovio kavast asutada Londonisse oma mängude arendamise keskus. See oleks nende viies üksus lisaks kolmele Helsinki külje all Espoos ja ühele Stockholmis asuvale kontorile.

Kava näeb ette kahe aasta jooksul arendada välja töökohad 20 töötajale, kes asuvad looma vihaste lindude teemal virtuaalset online-keskkonda, milles saaksid tööst vabad või selle eest põgenevad rahvamassid ükteist lindude või sigadega loopimas käia. Otsus on sama huvitav nagu Brexiti nähtus, sest Rovio pidi 2014-2015 majandusaastal vallandama kehva olukorra tõttu umbes 300 töötajat. Eelmisel aastal toodeti vastuolulisi arvustusi saanud film, mis olevat aidanud firma bilansi kergesse kasumisse.

Maailm paistab elavat sürrealistlikul perioodil ja ebakindla majandusega mängufirma laiendamine ebaleva tulevikuga riiki meenutab kehva filmi süžeed.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?