Mis häält teeb mets-lehelind? ({{commentsTotal}})

"Osooni" toimetaja Karl Adami näitab ja kirjeldab oma kohtumisi metsades siristava mets-lehelinnuga.

Metskilgiks kutsutav mets-lehelind on võrreldes salu- ja väike-lehelinnuga palju kollakam ning veidi ka suurem.

Meie lehelindudest on minu silmis sümpaatseim mets-lehelind. Igal aastal ootan ma neid juba aprilli lõpus tagasi. Nende kohalolekust annab märku laul, mida vaid mets-lehelind oskab.

Mets-lehelinnu laul on väga iseloomulik siristamine. See algab aeglase ja siis üha kiireneva "sip-sip"-ga, mis lõpus läheb üle ritsikat meenutavaks sirinaks "sirrrrrrr". Kauni siristamise katkestab mets-lehelind järsku, et esitada ka kaeblev viisijupp, justkui vaevaks teda suur südamevalu.

Mets-lehelindu võib kõige sagedamini kohata varjukates kuusesegametsades, kus nad kuusevõrastikes laulavad ja putukaid püüavad. Putukate järele sööstavad nad nagu kärbsenäpidki, sageli õhus.

Pesapaiga valib isaslind. Naastes talvitusaladelt alustab mets-lehelind toiduotsingutega ning tabab ära kui eelnevatel aastatel on seal paigus liigikaaslased viibinud. Selle peale kuulutab ta territooriumi enda omaks.

Mets-lehelinnud on uudishimulikud. Pea alati kontrollivad nad metsa sisenevaid külalisi, kuid minu filmitav mets-lehelind oli suisa nii uudishimulik, et kaks korda mu õla pealegi istus ning minu toimetamistest üldse segada ei lasknud.

Vaata ka "Osooni" teisi lugusid esmaspäeval kell 20.00 ETVst.

Toimetaja: Marju Himma



Antarktise rannikuvete bakterid peitsid viiruste eellaste saladust

Viirused on kummalised tegelased. Elusolendeiks neid enamasti ei peeta, ja kust nad pärit on, ei teata. Nüüd on Antarktise ranniku lähistelt väikestelt saartelt saadud arvatavasti üsna oluline viide viiruste võimalikule tekkeloole.

Lida Ajeri koobas.Lida Ajeri koobas.
Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

"Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Uued soovitused: laste ekraaniaja piiramisest enam ei piisa

Sõpradega suhtlemine algab hommikul veel enne kui voodist tõustud ning lõppeb viimase asjana kui nutitelefon pannakse öökapile või padja alla. Nende kahe hetke vahele jääb terve hulk väga mitmekülgseid suhtlemise, aga ka üksiolemise viise internetis. Nii võiks võtta kokku laste meediauurija Sonia Livingstone'i ja tema kolleegi Alicia Blum-Rossi viimase uuringu tulemused ja soovitused.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.