Tiibeti kiltmaa asustasid juba kütid-korilased ({{commentsTotal}})

Nüüdisinimesed suutsid kiltmaal hakkama saada ka põldu pidamata.
Nüüdisinimesed suutsid kiltmaal hakkama saada ka põldu pidamata. Autor/allikas: Zhijun Wang

Tuhandete aastate eest jätsid kuus Tiibeti kõrglaval ringi uitavat rändurit Chusangi kuumaveeallika kaldale ladestunud mutta oma käe- ja jalajäljed. Süvendite tekkeaega eelnevast täpsemini määranud teadlasrühm järeldab värskes töös, et kütid-korilased vallutasid maailma kõrgeima kiltmaa vähemalt 7400 aasta eest, suutes seal hakkama saada ka põllupidamise pakutavate hüvedeta.

''Tiibeti kõrglava on seal valitsevate äärmuslike keskkonnatingimuste tõttu üks kõige viimaseid piirkondi maamunal, mille inimkond püsivalt asustas. Esiteks on sul vaja seal hakkama saamiseks sobivaid geenimutatsioone ja teiseks pead sa suutma end seal ka elus hoida,'' selgitas uurimuse üks juhtivautoreid Michael Meyer ERR Novaatorile.

Nõnda oli varasemalt oletatud, et püsiasustuse tekkimise eelduseks oli külmakindlamate põllukultuuride nagu odra kasvatamine. Nõnda oleks kiltmaa koloniseeritud kõige varem alles 5200 aasta eest. Austrias asuva Innsbrucki ülikooli geoloog ja ta kaaslased lükkavad sündmuse märksa kaugemasse minevikku.

Iidsed jäljed
Võtmerolli mängivad siinkohal 1998. aastal pea 4300 meetri kõrguselt Chusangi küla lähistelt leitud kivistunud käe- ja jalajäljed. Kohalike legendide järgi olid selle taga jetid ehk lumeinimesed. Teaduslikuma vaatenurga kohaselt aga kiviajal elanud kaks last ja neli täiskasvanut. ''Me ei tea, mis nende peas seda tehes tuhandete aastate toimus. Igal juhul on olnud suur küsimus, millal täpselt see juhtus,'' sõnas Meyer. Näiteks ühes eelmises töös on setete põhjal välja käidud 20 000 aasta tagune aeg. Ent geoloogi hinnangul jättis analüüsis kasutatud tehnika sügavalt soovida.

Nii võttis Meyeri töörühm hiljuti ajakirjas Science ilmunud töös jälgede vanuse määramiseks appi kolm erinevat meetodit. Esiteks lähtus geoloog kolleegidega aluseks süvendite põhjast ja kõrvalt võetud proovide uraani ja tooriumi suhtelise sisaldusest. Teiseks kvartsikristallides talletunud kiirguse doosist ja määras viimaks ka setetes talletunud orgaanilise aine vanuse. ''Tervikuna langesid need küllaltki hästi kokku. Jäljed jäeti umbes 12,6—7,4 tuhande aasta eest,'' sõnas Meyer.

Kaudsed tõendid
Töörühma järeldused on kooskõlas hiljutiste geeniuuringutega, mille kohaselt võttis Tiibeti elanike genoom tänapäevase kuju suuresti 15—9 tuhat aastat tagasi. Näiteks kõrgmäestike iseloomustava madala hapniku sisaldusega õhus hakkama saamist parandavate geenimutatsioonide sagedus hakkas tiibetlaste genoomis kasvama 12,8—8 tuhat aastat tagasi. Looduslik valik oleks saanud uuringu autorite hinnangul avaldada selleks piisavalt tugevat survet vaid piirkonna püsivalt asutamise mõjul.

Geneetikute rekonstrueeritud sündmusteahel põhineb pärilikkusaine aeglasel muteerumisel. Kuna suurem osa pärilikkusaine kopeerimisel tehtavatest vigadest ei vähenda organismide võimet järeltulijaid saada, ei roogita neutraalseid mutatsioone genoomist välja. ''Eeldades, et muteerumiskiirus oluliselt ei muutu, saame võrrelda nende hulka ühes või teises geenis teiste populatsioonidega, et teada saada, millal need lahknesid,'' selgitas geoloog. Samas tasub rõhutada, et ühtegi arheoloogilist püsiasustusele viitavat märki toonasest ajast leitud pole.

Selle asemel toob Meyer kolleegidega lisatõendina esile rändemudeli, mis võtab arvesse ühest kohast teise rändamiseks kuluvat aega ja sellega seonduvat energiakulu. Analüüsi kohaselt oleks kulunud lähimast madalamal asuvast asulapaigast Chusangi ja tagasi rändamiseks kulunud 28—47 päeva. Samuti oleks pidanud küttkorilased ületama selle käigus Himaalaja mäeaheliku idaosa, mis oli holotseeni alguses suurema osa aastast läbipääsmatu. ''Neil poleks lihtsalt äärmiselt tõenäoliselt jätkunud aega suvel sinna ja tagasi rännata,'' lisas Meyer.

Geoloog nentis, et antropoloogide ja arheoloogide veenmiseks läheb tarvis ilmselt käegakatsuvamat. Samas märkis ta, et Tiibeti kiltmaa polnud toona tervikuna sedavõrd eluvaenulik. ''Ajavahemik langeb kokku väga tugevate mussoonvihmadega. Platoo oli tänasest oluliselt niiskem ja taimestik lopsakam,'' sõnas Meyer. Lisaks elas kiltmaal tänasest rohkem loomi.

Poliitiline teadus?
Hoolimata sellest, kui hästi uuringus väljakäidud hüpotees ajahambale vastu peab, võib oodata, et see tekitab eriti palju kihinat-kahinat Hiina akadeemilistes ringkondades. Ühe koolkonna hinnangul õigustab Tiibeti Hiinale kuulumist 13. sajandil Yuani dünastia nime all Hiinat valitsenud mongolite vallutused, mille tulemusel hallati piirkonda administratiivselt Hiinast.

Viimasel ajal on õigusjärgsust üritatud lükata veelgi kaugemasse minevikku. Kui Tiibeti kiltmaa asustamise muutis võimalikuks tänapäevase Qinghai provintsi aladel 3000 aasta eest tehtud edusammud karjakasvatuses ja põllupidamises, oleks Tiibet ja Hiina koolkonna hinnangul sama tsivilisatsiooni kaks erinevat haru. Hiljuti täielikult järjestatud tiibetlaste genoom vaatenurka aga ei toeta.Tartu ülikooli turundusmagistrandid keetsid kokku läätsepaja.

Lugu sellest, kuidas Tartu ülikooli turundusmagistrandid pada ajasid

See on esimene kord, kui Tartu ülikooli tootearenduse õppeaines loodu päriselt müüki jõuab. Üliõpilaste panus ei piirdunud vaid paja keetmisega. Töörühma liige Age Tempel rääkis, et protsess oli mitmekülgne: peale retseptide endi tuli uurida tarbijate vajadusi ja maitse-eelistusi, pakendikujundust.

Jõulud ei jäta külmaks ka ERR Novaatorit. Jõuluõhtule eelneval kümnel päeval ilmub iga päev Tarmo Soomere jõulukalendrisse „Dekaad“ uus pühadega haakuv fakt, näpunäide või soovitus. Loo nägemiseks liiguta kursor kuupäevale.

Maailmas laienid löönud uuring, mis väitis, et kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad, ei vasta tõele.

Kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad - puhas vale

Meedias laia kõlapinda leidnud prantsuse psühholoogi tööd põhinevad küsitaval statistikal ning kompavad meetodite poolest kohati hea maitse ja eetikapiire. Pahateadusele jälile saanud teadlaste hinnangul pole tegu üksikjuhtumiga.

teadustöö õigeusu koolide ajaloost
pinged akadeemilise vabaduse ümber
Tööstusdoktorantuur on doktoriõppe erivorm, kus doktorant teeb teadustööd ettevõttele.

Väljavõtted tippülikoolide nõuetest, kuidas teadlased ühiskonda panustavad

Viimaste päevade tulised sõnavõtud teemal kui palju võib ülikool ette kirjutada, keelata või lubada teadlastel teaduspõhist arvamust või ka uuringid väljaspool ülikooli. Sirp tegi ülevaate erinevate maailma tippülikoolide reeglitest, mis ütlevad, millistel alustel võib teadlane oma tööd ühiskonnale anda. Siit on ehk Eesti ülikoolidelgi palju õppida.

Munast saab kolesterooli, kuid on eksiarvamus, et see kolesterool on üdini halb.

Omapäi diagnoositud gluteenitalumatusega ei tasu leivast-saiast loobuda

Laktoosi- või gluteenivabu toiduaineid on üha rohkem meie poodides saada. Kuid nende ainete väljavõtmine toidust tähendab, et need asendatakse teiste ainete, näiteks suhkrutega. Omapäi ei tasuks gluteeni- või laktoosivabu toite eelistama hakata, kuna nii võib keha jääda ilma eluliselt olulistest vitamiinidest ja elementidest.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: