Kristjan Port: Apple'it ähvardab raske autoõnnetuse tõttu kohtusaaga ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: mob mob/Creative Commons

Kahe aasta eest jõuluõhtul oli kahe tütre ja ema ning isaga ameerika pere sõitmas autoga ühel Texase maanteel, kui nad märkasid politseid, kes palus mingi kaugemal toimuva sündmuse tõttu neil auto peatada. Seda nad ka tegid. Järgmisel hetkel kihutas neile tagant sisse linnamaastur, mille kiirus ületas 100km/h.

Otsasõitnud auto roolis oli 22-aastane noormees. Raporti kohaselt märkas politsei autos viga saanud juhti abistama minnes armatuurile kinnitatud telefonis töötamas videokõne programmi. Seda kasutatakse tõendina, miks ei märganud noormees ees liikuva auto pidurdamist ega politsei märguandeid. Peatunud autos viibinud õdedest noorem viieaastane Bethany sai surma, ülejäänud pereliikmed said erinevaid vigastusi.

Kehtiva seaduse järgi ei tohtinud autojuht sõidu ajal telefoni kasutada ja noormees on süüdi raske liiklusõnnetuse põhjustamises. Kahjud katab kindlustus. Noormehe saatuse määrab kohus. Sellega võiks kogu kurva loo lugeda lõpetatuks. Paraku on lool teine vaatus. Lõppenud aasta jõuluhommikul esitas kahju kannatanud perekond kohtusse avalduse, milles süüdistatakse õnnetuse kaaspõhjustajana noormehe videokõne vahendanud telefoni valmistajat Apple.

Süüdistus on omapärane ja on juba põhjustanud mitmesuguseid reaktsioone. Suur osa kommenteerijaid peavad süüdistust õnnetu pere ahnuseks või siis advokaatide ahnuseks, kes kasutavad pere ahastust ära ja saavad oma töötasu kätte sõltumata võimalikust lahendist. Kuid on ka neid, kes osutavad võimalusele, et see juhtum heidab valgust suuremale probleemile, milleks on patendiseaduse rakendamise küüniliseks kujunenud kultuur.

Nimelt võttis Apple 2008. aastal patendikaitse tehnilisele lahendusele, kuidas saaks juhtumisse kaasatud videokõne programmi Facetime kasutamisest põhjustatud tähelepanu segavat mõju mootorsõiduki kasutamise ajal vähendada. Tehniliselt sulgeks patendis kirjeldatud lahendus sõidu ajaks Facetime'i funktsiooni.

Kohtule esitatud avalduse põhjal on seega tuvastatud, et Apple teadis ohust, mida võib nende toodetud telefonis olev tarkvara liiklejatele põhjustada ja neil oli selle vältimiseks olemas lahendus. Kuid nad ei olnud seda lahendust teostanud. Kahju kannatavad leiavad, et ohust teades ja omades selle vältimiseks patenteeritud lahendust, kuid jättes selle realiseerimata, et Apple on juhtunud traagilises õnnetuses osaliselt süüdi.

Antud juhtumis ei sea keegi telefonis juhi tähelepanu segavat programmi kasutanud sõidukijuhi süüd kahtluse alla. Järelikult on eksitavad võrdlused, nagu püüaks kannatanud süüdistada võileiva või raadiovalmistajaid selles, kui keegi pühib särgilt majoneesi või tegeleb raadiojaama valimisega ja sõidab seetõttu kellelegi otsa. Nendes lugudes on süüdi sõidukijuhtimise ajal võileiva sööja ja raadiolainetel surfaja.

Samuti ei jälgi see juhtum loogikat, milles on sõidukivalmistaja autosse seadistanud otsasõitu välistava automaatse pidurdussüsteemi, aga see ei ole sisse lülitatud. Siingi lasub vastutus sõiduki juhil. Ei saa ka tuua näidet, milles oleks süüdi autovalmistaja, kes ei ole nende toodetud autodesse lisanud sõiduohutust parandavaid võimalusi, kui sellised on olemas.

Antud loos on põnevaks kohaks Apple'i samm võtta sõiduohutust parandavale lahendusele patent ja kaitsta end selle abil konkurentide eest, kes ei saa sama lahendust kasutada või kellele läheks litsentsi hankimisega see konkurentsis osalemise võimalus liiga kalliks. Ausalt öeldes ei tea keegi, kas Apple'i käest on selle tehnoloogia kasutamist küsitud.

Samas on teada, millise kiivusega on patentide abil teistele keelatud kasvõi telefoni nurga kõverusi ja ikoonide pilte. Lisaks on maailma sündinud hulganisti nn patenditrolle, kes koguvad endale kõikvõimalikke tavaelus rakenduslikke lahendusi kaitsvaid patente, et hiljem kahjunõuetega raha teenida.

Lõpuks on antud juhtum huvitav ka USA kohtute meeleolude testimisel, sest tarkvara patentide ümber on kuhjunud palju pingeid. Mõnd kohtunikku või vandemeeste kogu võib pahandada halba karmat koguv Apple ja enamus on näinud ilmselt roolis SMS-i kirjutajaid ja telefonikasutajaid. Kuulsa firmaga mitmeastmeline kohtulugu aitaks tõmmata ohtlikule nähtusele vajalikku tähelepanu.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalEmase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Denisovlase piimahammas.Denisovlase piimahammas.
100 000 aasta vanune piimahammas heitis valgust salapärasele inimrühmale

Enam kui 100 000 aasta eest kaotas 10–12 aasta vanune laps kaugel Siberi sügavustes ühe oma võimsatest piimahammastest. Tegu polnud tänapäeva mõistes päris tavalise tüdrukuga. Teadlased järeldavad hambast eraldatud DNA põhjal, et denislastena tuntud ürginimesed kasutasid Altai mägedes asuvat Denisi koopast peatuspaigana seniteatust kümneid tuhandeid aastaid varem.

Vanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressiVanem, kes pahandust teinud või halva hinde saanud last tutistab, annab talle laksu või rihma, soovib oma sõnul õpetada niiviisi lapsele õiget käitumist. Tegelikult näitab selline tegu vanemakohust täitva täiskasvanu toimetulematust oma ärevuse ja stressi
Laste kehaline karistamine jäägu minevikku

Füüsiline karistamine õpetab pigem vägivalla heakskiitmist kui vastutustundlikku ja teistega arvestavat käitumist ning läbirääkimistel põhinevat probleemide lahendamist, kirjutab Kadri Soo kultuurilehes Sirp. Kadri Soo on Tartu ülikooli ühiskonna­teaduste instituudi sotsiaalpoliitika assistent.

Lennukiirus määrab linnumuna kuju

Üllatavalt paljudel linnuliikidel ei ole munad üldse eriti munakujulised, nii nagu me seda munakuju enamasti ju peamiselt kanamunade põhjal ette kujutame. Kakumunad on peaaegu täiesti ümarad, koolibrimunad on küll piklikud, kuid mõlemast otsast ühesugused, kurvitsalistel aga jälle on munad peaaegu veetilga kujulised. Mis siis linnumuna kuju määrab?