Kristjan Port: Prantsusmaa asus kaitsma töövõtjate isiklikku aega ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Thad Zajdowicz/Creative Commons

Tehnoloogia areng muudab senise elu korraldust ja muutuste teel tõstatab rea küsimusi. Näiteks, kas islamiusulisel on sobilik WC külastamise ajal kasutada nutitelefoni, et tõhustada ajakasutust ja klaarida Facebooki uuendamise ajal mitu asja ühe korraga. Vastust sellele küsimusele peab otsima internetist, sest vanades ürikutes puuduvad viited moodsale tehnoloogiale.

Kanadas, Toronto imami dr Wael Shehabi nõuanne lähtub islamietiketi eeldusest, mille järgi on usklikul soovitav asjalkäimise kohta külastades jälgida teatud reegleid. Enne sisenemist on asjakohane pöörduda kõigevägevama poole palvega saada varju mees- või naisdeemonite eest. Väljudes peab Teda tänama.

WC-s viibimise ajal toimuva osas osutab imaam islami õpetlaste konsensusele, et siis ei ole mõistlik rääkida, kuna farishta ehk inglid jälgivad ja jutt võib neid pahandada. Imaam nõustab, et ülekantud tähenduses puudutab sama keeld ka vaikivat vestlust näiteks lühisõnumite kirjutamise, suhtlusvõrgustike vaatamise või interneti lehitsemise vormis.

Ilmalike või muus usus inimeste puhul on tualett kaotamas puhkeruumi omadusi. Eelmise aasta kevadel 940 ameeriklasega korraldatud uuringu järgi kirjutab ja loeb 38 protsenti selle ruumi külastamise ajal nutitelefonis e-kirju. Uuringu teostajate hinnangul valetas umbes 62 protsenti vastajatest, et nemad pole seda teinud. Probleem pole siiski valetajate kinnipüüdmises ega religioossetest tavadest kinnipidamises, vaid küsimuses, miks ei anna sideseadmed enam asu pühaks peetud paikades.

Üheks põhjuseks on kindlasti töö tegemise viiside muutumine ja vajadus olla ööpäevaringses ühenduses. See omakorda tähendab, et töö leiab inimesed ülesse ka puhkehetkedel. Asukohti ja aega valimata kannatab isikute vabadus ja kasvab stress. Lisaks kuhjuvad õiguslikud probleemid, kui tööajaväliselt vastamata e-kiri võib põhjustada pahandusi. Peale töiste probleemidele sünnitab pideva valveloleku vajadus riske tervisele ning kahjustab pere- ja sotsiaalseid suhteid. Näiteks võib telefone kontrollivaid inimesi märgata kontsertidel, restoranides jmt.

Olukord muutub üha tõsisemaks ega paista ise reguleeruvat. Seetõttu on mõnes riigis hakatud inimeste isiklikku aega elektrooniliste seadmete eest kaitsma. Ühena esimestest uuendas tööseadust Prantsusmaa. Täiendatud redaktsioonis nähakse ette töövõtjale õigus ühendada end töö aja lõppedes töö infovoost lahti. Seadus on paindlik kellaaegade suhtes, jättes detailid kokkuleppe objektiks. Samas kohustatakse tööandjat looma töövõtja vaba aega töiste ühenduste eest kaitsvad mehhanismid. Seaduse muudatusettepanek tehti möödunud suvel ja seda peetakse töövõtjate võiduks.

Töö vaba aega tungimise probleem ei mõjuta kõiki ühtmoodi ja võib kellelegi tunduda tühisena ega vääriks nende arvetes seaduse abil reguleerimist. Paraku oleks individuaalselt käitumist muutes seda raske saavutada, sest üksikult tegutsemist muutes oleks tegemist riskikäitumisega, kahjustades nii oma konkurentsivõimet kui ka põhjustades potentsiaalseid probleeme ka tööandjale, kelle kliendid võibolla eeldavad katkematut suhtlemist. Riiklik seadus informeerib samaaegselt kõiki huvitatud osapooli sarnaselt alguses näiteks toodud islamikombestikuga, mis ei kuulu vaidlemisele ja mille ülest kontrolli tagavad farishtad ehk inglid või seadusesilm.

Prantslaste seadus hakkas kehtima uuest aastast ehk praktiliselt alanud nädalast. Seega algas huvitav eksperiment, millel võivad olla laiemad tagajärjed. Paljud ettevõtted on hakanud kasumi kõrval märkama hooliva keskkonna kasulikku mõju konkurentsivõimele. Järelikult võib eeskuju nakatada teisi riike või suuri piiriüleseid ettevõtteid.

Häid praktikaid alles otsitakse ja seaduses ettenähtud kokkuleppeid alles hakatakse sõlmima. Mõnedes töökohtades on need juba saavutatud ja on olemas isegi praktikaid milles tööandja kustutab puhkuse ajal töötaja postkasti saabunud kirjad. Loodetavasti ei pea keegi kaugtöötegija pöörduma rahu tagamiseks islamiusku.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalKuidas kohtuvad sperm ja munarakk?

Intervjuu: kuidas käib munasarjakoe külmutamine

Eestis sündis teadlaste ja arstide koostöö tulemusena laps külmutatud munasarjakoest. Kuidas sellist protseduuri tehakse ja mis on võimalus, et Eestis sünnib selle haruldase meetodi abiga veel lapsi, uuris ERR Novaator embrüoloogilt ja Nova Vita kliiniku teadustööde koordinaatorilt Karin Rosensteinilt.

AASTA ÕPETAJA GALA
Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente.
Harilik lambaseenik, Albatrellus ovinus.

Galerii: testi end, kas tunned neid Eesti seeni?

Tartu ülikooli loodusmuuseumi seenenäitus andis võimaluse iga-sügiseselt taas tutvuda nii Eesti kui maailma seenerikkusega. Vaata seenenäituse galeriid ja testi kui paljusid neist Põlvamaalt korjatud seentest ise ära tunneksid.

kõik eesti teaduse hindamisraportist
On lihtne välja mõelda keerulisi asju.

Geniaalsust tunneb lihtsate asjade täiustamisest

Keerulistest asjadest on lihtne unistada, lihtsaid asju aga keeruline innoveerida, tõdeb Kristjan Port saates "Portaal" ulmelise mahlapressi ehitanud ja 120 miljoni dollari suuruse kapitali kokku ajanud iduettevõtte Juicero pankroti valguses.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: