TTÜ teadussekundid: nutikas meditsiinitehnika hoiab inimesi haiguste eest ({{commentsTotal}})

Terve olemine on suur õnn. Paraku kaasnevad inimesks olemisega paratamatult haigused. Õnneks on arstide käsutuses nende ennetamiseks ja tõrjumiseks üha rohkem nutikat meditsiinitehnikat. Valdkonna viimaseid arenguid tutvustab TTÜ meditsiinifüüsika professor Ivo Fridolin.

''Uuemad arengud on suunatud haiguste võimalikult varajasele avastamisele ja ennetusele. Personaal- ja täppismeditsiin püüavad kaasata uusi individuaalseid aspekte, mis hõlmavad väga erinevaid andmeid ning mõõtmisi, nagu näiteks elektroonilist haiguslugu, terviseküsitlusi, elutähtsate signaalide ja biomarkerite mõõtmisi, geeni- ning ravimiinfot,'' laiendas Fridolin.

Väärtuslikud on tehnoloogiad, mis võimaldavad hinnata individuaalseid terviseriske ja millega mõõtmine on lihtne ning mitteinvasiivne. TTÜ meditsiinitehnikaalased uuringud on suunatud just selliste tehnoloogiate arendamisele. Varajase aju, südame-veresoonkonna ning neerufunktsiooni häirete avastamiseks rakendame optilisi ja bioelektrilisi signaale ning kehavedelike analüüsi,'' sõnas professor.

Inimeste tervisekäitumise jälgimisele püüavad kaasa aidata nutikad tervishoiutehnoloogiad, nagu näiteks aktiivsusmonitorid ja nutikellad. ''Tehnikaülikoolis tegeleme nende kiiremaks, energiasäästlikumaks ja tõhusamaks muutmisega,'' lisas Fridolin.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHiired on inimesi saatnud vähemalt 15 000 aastat

Koduhiired hakkasid inimestega külg-külje kõrval elama juba 15 000 aasta eest, tuhandeid aastaid enne põlluharimise leiutamist ning kasside ja koerte kodustamist.

Astronoomidel on sihikul Saturni ja Jupiteri jäised maailmad

Jupiteri ja Saturni jäiste kaaslaste uurimine võimaldab vastata küsimustele, kui äärmuslikes tingimustes võib (kasvõi algeline) elu kujuneda.

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.