Sünnikodu metsaääres ennustab paremat vastupanu allergiatele ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Pixapay

Kolige maale, võtke koer ja jooge kodus kasvatatud lehma piima. Kuigi allergiate vältimiseks võivad sellised soovitused tunduda kummalised, võib säärane elukeskkond väga varajases nooruses aidata tõesti allergiaid ja autoimmuunhaiguseid vältida.

Kolme riigi vastsündinute nabaväädi verd analüüsides nägime, et Karjalas sündinud laste immuunsüsteem oli küpsem ehk paremini välja arenenud kui Soomes ja Eestis sündinutel, kus kodud on oluliselt steriilsemad. See näitab, et elukeskkonna mõju on tähtsal kohal juba väga varajases arenguetapis,” selgitas pea kümme aastat kestnud Eesti, Soome ja Venemaa Karjala vastsündinute ja väikelaste uuringu DIABIMMUNE üks eestvedajatest, Tartu ülikooli lastehaiguste professor ja lastekliiniku juhataja Vallo Tillmann.

Selleks, et immuunsüsteem aegsasti küpseks ja “õigesti käituma” õpiks, peab ta kokku puutuma erinevate mikroobidega.

Kui sellist väljaõpet õigel ajal ja õiges mahus ei toimu, võib juhtuda, et immuunsüsteem hakkab näiteks liiga tormiliselt reageerima iseenda kudedele. Nii võivad tekkida autoantikehad kõhunäärme teatud rakkude vastu, mis viib esimest tüüpi diabeedi väljakujunemiseni. Kui immuunsüsteemil pole piisavalt tegevust võib see üle reageerida ka võõrkehadele, näiteks tolmule, mis põhjustab allergilist reaktsiooni.

Niisiis on kokkupuude eri liiki bakteritega immuunsüsteemi väljaõppes hädavajalik ning see saab alguse juba emaüsas. Ent vähem oluline ei ole ka kodu asukoht, kus vastsündinu pärast haiglat oma kõige esimesed eluaastad veedab.

Neil lastel, kelle sünnikodu ümber oli kahe kuni viie kilomeetri raadiuses rohkem metsa ja rohumaid, oli ka vähem soodumusi allergia tekkeks, selgus allergiauuringust, kus osales ka 600 DIABIMMUNE uuringus osalenud eesti ja soome last.

Professori sõnul oli uuringus rühm Soomes elavaid lapsi, kes vahetasid esimesel eluaastal elukohta ning nende uurimisel selgus, et mida rohkem oli neil metsa ja põllumaid sünnikodu ümbruses, seda vähem oli neil allergiaid kuuendal eluaastal.

“Eriti määravakas sai just sünnihetkel oleva kodu ümbrus ehk see, kuhu vastsündinu haiglast viidi. On väga oluline, et laps puutuks kokku rohelise keskkonnaga juba väga varases vanuses, ja mida varem, seda parem.”

“See seos on tõeliselt huvitav ja avaldub tõenäoliselt keskkonna mikrobioomi ehk mikroobide kogumi toime kaudu inimese naha mikrofloorale, kus eeskätt on oluline roll Protebacteria mikroobidel,” kommenteeris Tillmann. Mikroobiliikide arv on suurem just seal, kus on suurem ka erinevate taime- ja loomaliikide arv, rohelise looduse keskel.

Need leiud on ühed mitmetest Eesti, Soome ja Venemaa Karjala vastsündinute ja väikelaste diabeediuuringust DIABIMMUNE.

Mitmeaastase uuringu kõige tähtsam saavutus on teadlaste kirjeldus selle kohta, kuidas soolebakterid mõjutavad lastel esimest tüüpi diabeedi teket. Kuidas see avastus aitab rajada teed uutele ravivõimalustele saab põhjalikumalt lugeda ERR Novaatori loost “Suur diabeediuuring näitab, et laste suhkruhaiguse avaldumist on võimalik edasi lükata” .

DIABIMMUNE uuring on viimase poole sajandi ulatuslikum teadustöö, milles Tartu ülikooli kliinikumi lastekliinik on osalenud. Ainuüksi Eestis oli kaasatud ligi 2000 perekonda ja tehti üle 5500 uuringuvisiidi. Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.
Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Teadlaste ennustus: sajandi lõpus nõuab ilmastik 150 000 inimelu aastas

Ekstreemsed ilmaolud võivad aastaks 2100 nõuda igal aastal kuni 150 000 inimelu, kui kliimasoojenemise vastu midagi ette ei võeta, ennustavad teadlased.

Käsnas elab miljardeid baktereid.Käsnas elab miljardeid baktereid.
Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

Haigekassa raport: tööriist, mis sattus valedesse kätesse

Nädal pärast seda, kui Haigekassa ravikvaliteeti hindav raport avalikuks sai, on mitmed haiglad endiselt täpsustavate andmete ootel, sest raport on järelduste tegemiseks puudulik. Kõige suurema kriitika alla langevad raporti tegemiseks kogutud andmed - vaid raviarvetele toetuv statistika on reaalsusest kaugel ja teeb ülekohut. Et taolist raportit üldse koostatakse, on haiglate hinnangul tänuväärne, samuti oodatakse igasügisest kokkusaamist haigekassaga, kuis raportis olev üksipulgi läbi arutatakse.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.