Viirustel on kasulikum naisi hellemalt kohelda ({{commentsTotal}})

HTLV-1.
HTLV-1. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Naised on väärtuslikud. Seda mitte ainult inimeste jaoks. Uus analüüs viitab, et osa haigustekitajatest on kohastunud laiema leviku huvides tekitama naistel leebemaid sümptomeid, parandades sellega oma väljavaateid nakatada raseduse või imikute rinnaga toitmise ajal nende järeltulijaid.

''Teame, et meeste ja naiste vahel on erinevused, sealhulgas selles, kuidas nad haigusi läbi põevad. Enamasti on see kantud nende füsioloogiliste iseärasuste arvele, kuid ilmselt tuleks vaadata veidi kaugemale. Erisused võivad lähtuda osaliselt haigustekitajatest endast,'' märkis Vincent Jansen Londoni ülikooli Kuninglikust Holloway kolledžist. Näiteks on juba ammu teada, et inimeste papillomiviirusesse nakatunud meestel haigestuvad viiruse tõttu viis korda sagedamini vähki.

''Kipume aeg-ajalt unustama, et looduslikule valikule ei allu vaid bakterid ja hulkraksed nagu inimene, vaid ka viirused. Kui käitumise keerukamaks muutumine aitab neil kergemini levida ja parandab nende kohasust, tasub see alati ära,'' lisas professor. Evolutsioonilisele ökoloogiale spetsialiseeruv Jansen märkis, et potentsiaalselt leidub viirustel meeste ja naiste äratundmiseks küllaga vihjeid. Näiteks on naiste immuunsüsteem tavaliselt aktiivsem, rääkimata erinevast hormonaalsest profiilist.

Täpset mehhanismi, mille kaudu viirused mehi naistest eristavad, Jansen kolleegidega veel ei avastanud. Soospetsiilise viiruse käitumist soodustava evolutsioonilise surve olemasolu kontrollimiseks kasutati matemaatilist mudelit. Raamistiku tehtavate ennustuste proovile panemiseks võeti luubi alla Jaapanis ja Kariibi mere saartel ringlevad HTLV-1 ehk inimese T-lümfotroopse viiruse tüved. Viiruskandjatel on tavapärasest suurem tõenäosus haigestuda leukeemiase.

Antud kontekstis muudab viiruse eriliseks tähelepanek, et kui Kariibi mere saartel on viiruse mõjul leukeemiasse haigestumise risk meestel ja naistel peaegu võrdne, siis Jaapanis surevad mehed viiruse põhjustatud vähki ligikaudu 3,5 korda sagedamini. ''Samal ajal teame, et Jaapanis levib HTLV-1 viirus oluliselt sagedamini vertikaalselt ehk seda antakse perekonnas edasi. Osaliselt seetõttu, et emad toidavad oma lapsi rinnaga märksa pikemat aega,'' selgitas professor. Teisisõnu on viirusele kasulikum, kui haigus kulgeb naiste organismis leebemalt, mida võib näha ka suremuses.

Analoogseid näiteid võivad endast kujutada peale inimeste papillomiviiruse ka lümfisõlmede põletikku põhjustav Epstein-Barri viirus. Tuberkuloosi nakatunud meeste suremus on naistest keskeltläbi poole suurem, Epstein-Barri viirusega seostatavasse Hodgkini lümfoomi haigestuvad mehed aga kolm korda sagedamini.

Järgmise sammuna ja seose tugevamaks kinnitamiseks tuleb välja selgitada, kui paljude haiguste puhul võib näha sarnaseid mustreid ja millised geenid kindlustavad viiruse soospetsiifilise käitumise. ''Ühelt poolt kipuvad need mehhanismid olema küllaltki keerukad, kuid teisalt on viirustel endil küllaltki vähe geene. [...]. Kui olulised signaalid kindlaks teeme, võib kujutada ette tulevikku, kus suudame panna viiruse uskuma, et on nakatunud mehe asemel naist ja haigus kulgeb seeläbi leebemalt,'' mõtiskles Jansen.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.Vaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.
Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.