Viirustel on kasulikum naisi hellemalt kohelda ({{commentsTotal}})

HTLV-1.
HTLV-1. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Naised on väärtuslikud. Seda mitte ainult inimeste jaoks. Uus analüüs viitab, et osa haigustekitajatest on kohastunud laiema leviku huvides tekitama naistel leebemaid sümptomeid, parandades sellega oma väljavaateid nakatada raseduse või imikute rinnaga toitmise ajal nende järeltulijaid.

''Teame, et meeste ja naiste vahel on erinevused, sealhulgas selles, kuidas nad haigusi läbi põevad. Enamasti on see kantud nende füsioloogiliste iseärasuste arvele, kuid ilmselt tuleks vaadata veidi kaugemale. Erisused võivad lähtuda osaliselt haigustekitajatest endast,'' märkis Vincent Jansen Londoni ülikooli Kuninglikust Holloway kolledžist. Näiteks on juba ammu teada, et inimeste papillomiviirusesse nakatunud meestel haigestuvad viiruse tõttu viis korda sagedamini vähki.

''Kipume aeg-ajalt unustama, et looduslikule valikule ei allu vaid bakterid ja hulkraksed nagu inimene, vaid ka viirused. Kui käitumise keerukamaks muutumine aitab neil kergemini levida ja parandab nende kohasust, tasub see alati ära,'' lisas professor. Evolutsioonilisele ökoloogiale spetsialiseeruv Jansen märkis, et potentsiaalselt leidub viirustel meeste ja naiste äratundmiseks küllaga vihjeid. Näiteks on naiste immuunsüsteem tavaliselt aktiivsem, rääkimata erinevast hormonaalsest profiilist.

Täpset mehhanismi, mille kaudu viirused mehi naistest eristavad, Jansen kolleegidega veel ei avastanud. Soospetsiilise viiruse käitumist soodustava evolutsioonilise surve olemasolu kontrollimiseks kasutati matemaatilist mudelit. Raamistiku tehtavate ennustuste proovile panemiseks võeti luubi alla Jaapanis ja Kariibi mere saartel ringlevad HTLV-1 ehk inimese T-lümfotroopse viiruse tüved. Viiruskandjatel on tavapärasest suurem tõenäosus haigestuda leukeemiase.

Antud kontekstis muudab viiruse eriliseks tähelepanek, et kui Kariibi mere saartel on viiruse mõjul leukeemiasse haigestumise risk meestel ja naistel peaegu võrdne, siis Jaapanis surevad mehed viiruse põhjustatud vähki ligikaudu 3,5 korda sagedamini. ''Samal ajal teame, et Jaapanis levib HTLV-1 viirus oluliselt sagedamini vertikaalselt ehk seda antakse perekonnas edasi. Osaliselt seetõttu, et emad toidavad oma lapsi rinnaga märksa pikemat aega,'' selgitas professor. Teisisõnu on viirusele kasulikum, kui haigus kulgeb naiste organismis leebemalt, mida võib näha ka suremuses.

Analoogseid näiteid võivad endast kujutada peale inimeste papillomiviiruse ka lümfisõlmede põletikku põhjustav Epstein-Barri viirus. Tuberkuloosi nakatunud meeste suremus on naistest keskeltläbi poole suurem, Epstein-Barri viirusega seostatavasse Hodgkini lümfoomi haigestuvad mehed aga kolm korda sagedamini.

Järgmise sammuna ja seose tugevamaks kinnitamiseks tuleb välja selgitada, kui paljude haiguste puhul võib näha sarnaseid mustreid ja millised geenid kindlustavad viiruse soospetsiifilise käitumise. ''Ühelt poolt kipuvad need mehhanismid olema küllaltki keerukad, kuid teisalt on viirustel endil küllaltki vähe geene. [...]. Kui olulised signaalid kindlaks teeme, võib kujutada ette tulevikku, kus suudame panna viiruse uskuma, et on nakatunud mehe asemel naist ja haigus kulgeb seeläbi leebemalt,'' mõtiskles Jansen.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.Martin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.