TTÜ teadussekundid: hüperspektraalkaamera võlud ({{commentsTotal}})

TTÜ mehhatroonikasüsteemide õppetooli nooremteadur Märt Juurma räägib erilistest kaameratest, mis jäädvustavad kõik nähtava valguse värvitoonid. Kaameraga saab uurida kõikvõimalikke materjale ja vedelikke ning avastada hõlpsamalt veereostusi ja leida metsa kadunud inimesi.

Hüperspektraalne pilditehnika on eriline pilditehnika. Kui tavaline digitaalne pilt sisaldab kolme kanalit – sinine, roheline ja punane, siis hüperspektraalkaamera sisaldab sadu kanaleid, mis hõlmavad kogu nähtava valguse ja infrapunakiirguse spektrit.

Hüperspektraalkaameraid on kasutatud edukalt satelliitidelt nii geoloogia, maastiku ja looduse uurimiseks kui ka sõjalisel otstarbel, toidutööstuses toiduainete kvaliteedi kontrolliks ja meditsiinis haiguste diagnoosimiseks.

Tänu kaamerate hinna ja suuruse märgatavale vähenemisele, on hakatud neid kasutama tänapäeval ka muudel elualadel. Näiteks saab neid kinnitada droonidele, misläbi on neil suur potentsiaal näiteks metsast inimeste otsimiseks ja viljapõldude olukorra hindamiseks.

Kuna igal objektil on oma spektraalne sõrmejälg, on võimalik neid kasutada ka tööstuses kvaliteedi jälgimiseks, näiteks kontoripaberi jääkide täpsemaks sorteerimiseks või geoloogiliste proovide põlevkivi sisalduse määramiseks. Teisest küljest on hüperspektraalseid andmeid võimalik kasutada kiiremate ja muus osas paremate kaamerate väljatöötamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHiired on inimesi saatnud vähemalt 15 000 aastat

Koduhiired hakkasid inimestega külg-külje kõrval elama juba 15 000 aasta eest, tuhandeid aastaid enne põlluharimise leiutamist ning kasside ja koerte kodustamist.

Astronoomidel on sihikul Saturni ja Jupiteri jäised maailmad

Jupiteri ja Saturni jäiste kaaslaste uurimine võimaldab vastata küsimustele, kui äärmuslikes tingimustes võib (kasvõi algeline) elu kujuneda.

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.