Mobiilne raha aitab vaesusest pageda ({{commentsTotal}})

M-PESA telefoniekraanil.
M-PESA telefoniekraanil. Autor/allikas: Noor Khamis/Reuters/Scanpix

Kümnekonna aasta eest Kenyas juurutatud mobiilse raha süsteem päästis pea 200 000 leibkonda vaesusest. Tulemused viitavad, et sarnaste tõhusate ja turvaliste raha liigutamise kanalite loomine võiks parandada arengumaades tuhandete inimeste majanduslikku olukorda.

''Oleme eelnevalt näidanud, et mobiiliraha süsteem aitab inimestel paremini eluraskustega toime tulla, olgu selleks saagi ikaldumine või töötuks jäämine. Riigi teises otsas viibivatel inimestel, näiteks nende sugulastel, avanes võimalus neid riskivabalt aidata. Uus töö viitab, et süsteem ei võimaldada vaid negatiivseid mõjusid leevendada, vaid avaldab ka positiivset mõju,'' märkis uurimuse vanemautor William Jack, Georgetowni ülikooli majandusprofessor ERR Novaatorile.

Kenyas ja mitmes teises Aafrika riigis populaarsust kogunud süsteem võimaldab inimestel üle terve maa paiknevates kioskites ja liikuvates kontorites raha arvele panna, seda välja võtta ning kanda teistele arvetele ei millegi muu kui tekstisõnumiga. Samuti võimaldab see maksta arvet ja väljastada mikrolaene. 2008. aastat presidendivalimiste järel riiki tabanud kaoses sai M-PESA'st peamine viis linnadesse lõksu jäänud inimestele raha saatmiseks. Seitse aastat hiljem kasutab süsteemi 96 protsendis Kenya majapidamistes seda vähemalt üks selle liige.

Jacki ja tema kolleegide aastatel 2008—2014 läbiviidud küsitlused näitavad nüüd, et ligipääsu paranemine M-PESA agentidele parandas aja jooksul ka ühiskonna haavatamate rühmade heaolu. Hinnanguliselt tõstis see vaesuspiirist kõrgemale 194 000 majapidamist ehk kaks protsenti riigi rahvastikust. ''Kõige enam mõjutas siire vaesemaid maal elavaid leibkondi, mille sissetulekust teenisid lõviosa naised,'' märkis majandusprofessor. Umbes 185 000 naist siirdus põllumajandussektorist jaemüügisektorisse.

Mees nentis, et uurimus ei võimalda öelda midagi kahte siduva mehhanismi kohta. Samas on Jackil paar hüpoteesi. ''Mõnes mõttes on see liiga, et tõsi olla. Inimestele ei anta otseselt rohkem raha, vaid pakutakse kanalit, mille kaudu tõhusalt raha liigutada. Nii võib oletada, et see avas inimestele täiendavad ärivõimalused. Küllaltki algelised, kuid sellegipoolest võimaldas see neil näiteks kaupu kergemini turgudele toimetada,'' mõtiskles professor.

Samuti näitas uuring, et inimesed säästsid süsteemi abil rohkem raha. See omakorda avas kaudselt võimaluse ulatuslikumateks tuleviku heaolu parandavateks investeeringuteks ja tõstis keenialaste ettevõtlusvaimu. Mida ulatuslikum on turvavõrk, seda suuremaid riske on valmis inimesed võtma. ''Sisuliselt täitis mobiilse raha süsteem osaliselt tühimiku, kust leiab tavaliselt pangad, mis polnud aga antud juhul valmis tervet riiki hõlmavat taristut rajama,'' sõnas Jack. Kui pangaautomaate leiab Eestist 13 korda suuremast riigist vaid paar tuhat, siis M-PESA agente on kokku enam kui 120 000.

Jack tõi välja, et Kenya edulugu on võimalik korrata ka mujal ja mobiile raha on kogumas populaarsust ka mitmetes teistes arengumaades. Kui sarnane peaks avalduma ka seal, oleks võimalik tuhandetel inimestel kulutada päevas enam kui 1,25 dollarit, mida nähakse laialt tunnustatud vaesuspiirina.

''Ühelt poolt on ilmselgelt tegu väga eduka innovatsiooniga, kuid ärimudeli edukust mõjutavad väga mitmed tegurid. M-PESA edulugu taandus ilmselt sellele, et seda tehti korraga üle terve riigi ehk väga laial skaalal. Tegemist oli väga kuluka alginvesteeringuga. Kuid nagu näha, tasus see end ära,'' lisas professor. Jack lisas, et pärast mobiilse raha kasutuselevõttu on hakanud elanikkonna vaesemale kihile rohkem tähelepanu pöörama ka traditsioonilised pangad, märgates ilmselt, et see mõjub kehvasti nende turuosale.

Uurimus ilmus ajakirjas Science.Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.
Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Teadlaste ennustus: sajandi lõpus nõuab ilmastik 150 000 inimelu aastas

Ekstreemsed ilmaolud võivad aastaks 2100 nõuda igal aastal kuni 150 000 inimelu, kui kliimasoojenemise vastu midagi ette ei võeta, ennustavad teadlased.

Käsnas elab miljardeid baktereid.Käsnas elab miljardeid baktereid.
Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

Haigekassa raport: tööriist, mis sattus valedesse kätesse

Nädal pärast seda, kui Haigekassa ravikvaliteeti hindav raport avalikuks sai, on mitmed haiglad endiselt täpsustavate andmete ootel, sest raport on järelduste tegemiseks puudulik. Kõige suurema kriitika alla langevad raporti tegemiseks kogutud andmed - vaid raviarvetele toetuv statistika on reaalsusest kaugel ja teeb ülekohut. Et taolist raportit üldse koostatakse, on haiglate hinnangul tänuväärne, samuti oodatakse igasügisest kokkusaamist haigekassaga, kuis raportis olev üksipulgi läbi arutatakse.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.