Mobiilne raha aitab vaesusest pageda ({{commentsTotal}})

M-PESA telefoniekraanil.
M-PESA telefoniekraanil. Autor/allikas: Noor Khamis/Reuters/Scanpix

Kümnekonna aasta eest Kenyas juurutatud mobiilse raha süsteem päästis pea 200 000 leibkonda vaesusest. Tulemused viitavad, et sarnaste tõhusate ja turvaliste raha liigutamise kanalite loomine võiks parandada arengumaades tuhandete inimeste majanduslikku olukorda.

''Oleme eelnevalt näidanud, et mobiiliraha süsteem aitab inimestel paremini eluraskustega toime tulla, olgu selleks saagi ikaldumine või töötuks jäämine. Riigi teises otsas viibivatel inimestel, näiteks nende sugulastel, avanes võimalus neid riskivabalt aidata. Uus töö viitab, et süsteem ei võimaldada vaid negatiivseid mõjusid leevendada, vaid avaldab ka positiivset mõju,'' märkis uurimuse vanemautor William Jack, Georgetowni ülikooli majandusprofessor ERR Novaatorile.

Kenyas ja mitmes teises Aafrika riigis populaarsust kogunud süsteem võimaldab inimestel üle terve maa paiknevates kioskites ja liikuvates kontorites raha arvele panna, seda välja võtta ning kanda teistele arvetele ei millegi muu kui tekstisõnumiga. Samuti võimaldab see maksta arvet ja väljastada mikrolaene. 2008. aastat presidendivalimiste järel riiki tabanud kaoses sai M-PESA'st peamine viis linnadesse lõksu jäänud inimestele raha saatmiseks. Seitse aastat hiljem kasutab süsteemi 96 protsendis Kenya majapidamistes seda vähemalt üks selle liige.

Jacki ja tema kolleegide aastatel 2008—2014 läbiviidud küsitlused näitavad nüüd, et ligipääsu paranemine M-PESA agentidele parandas aja jooksul ka ühiskonna haavatamate rühmade heaolu. Hinnanguliselt tõstis see vaesuspiirist kõrgemale 194 000 majapidamist ehk kaks protsenti riigi rahvastikust. ''Kõige enam mõjutas siire vaesemaid maal elavaid leibkondi, mille sissetulekust teenisid lõviosa naised,'' märkis majandusprofessor. Umbes 185 000 naist siirdus põllumajandussektorist jaemüügisektorisse.

Mees nentis, et uurimus ei võimalda öelda midagi kahte siduva mehhanismi kohta. Samas on Jackil paar hüpoteesi. ''Mõnes mõttes on see liiga, et tõsi olla. Inimestele ei anta otseselt rohkem raha, vaid pakutakse kanalit, mille kaudu tõhusalt raha liigutada. Nii võib oletada, et see avas inimestele täiendavad ärivõimalused. Küllaltki algelised, kuid sellegipoolest võimaldas see neil näiteks kaupu kergemini turgudele toimetada,'' mõtiskles professor.

Samuti näitas uuring, et inimesed säästsid süsteemi abil rohkem raha. See omakorda avas kaudselt võimaluse ulatuslikumateks tuleviku heaolu parandavateks investeeringuteks ja tõstis keenialaste ettevõtlusvaimu. Mida ulatuslikum on turvavõrk, seda suuremaid riske on valmis inimesed võtma. ''Sisuliselt täitis mobiilse raha süsteem osaliselt tühimiku, kust leiab tavaliselt pangad, mis polnud aga antud juhul valmis tervet riiki hõlmavat taristut rajama,'' sõnas Jack. Kui pangaautomaate leiab Eestist 13 korda suuremast riigist vaid paar tuhat, siis M-PESA agente on kokku enam kui 120 000.

Jack tõi välja, et Kenya edulugu on võimalik korrata ka mujal ja mobiile raha on kogumas populaarsust ka mitmetes teistes arengumaades. Kui sarnane peaks avalduma ka seal, oleks võimalik tuhandetel inimestel kulutada päevas enam kui 1,25 dollarit, mida nähakse laialt tunnustatud vaesuspiirina.

''Ühelt poolt on ilmselgelt tegu väga eduka innovatsiooniga, kuid ärimudeli edukust mõjutavad väga mitmed tegurid. M-PESA edulugu taandus ilmselt sellele, et seda tehti korraga üle terve riigi ehk väga laial skaalal. Tegemist oli väga kuluka alginvesteeringuga. Kuid nagu näha, tasus see end ära,'' lisas professor. Jack lisas, et pärast mobiilse raha kasutuselevõttu on hakanud elanikkonna vaesemale kihile rohkem tähelepanu pöörama ka traditsioonilised pangad, märgates ilmselt, et see mõjub kehvasti nende turuosale.

Uurimus ilmus ajakirjas Science.Ookean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.