Kristjan Port: sõnadel on kaalu ehk kuidas Apple Samsungi kollitas ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Dado Ruvic/Reuters/Scanpix

Sõnadel on kaal. Mõnikord piisab inimese saatuse üle otsustamisel ühe sõna valikust. Olgu näiteks kohtulugu USA-st, milles püüdsid vannutatud isikud teha vahet sõnadel ''pahatahtlik'' ja ''kuritahtlik''. Sellest sõltus omakorda otsus, kas kohtualusele esitatakse süüdistus surma põhjustamises või mõrvas.

Üllatus antud loos ootas alles ees, kui mõni aeg pärast kohtu otsust see tühistati. Põhjuseks oli vandemeeste nõupidamise ruumist leitud sõnaraamat. Sõnaraamat on autoriteet ja antud juhtumi loogikas kujutas see midagi täiendava autoriteedi laadset. Peaaegu nagu virtuaalset tegelast, kes ei tohi vandemeeste nõupidamisel viibida. Vandemehed valitakse mõlema kohtuvaidluse osapoole nõusolekul. Nad ei tohi suhelda välismaailmaga ja peavad lähtuma oma seisukohast, mis tekib neile esitatud tõendite põhjal.

Raamat, milles on kirjeldatud erinevate sõnade tähendus, kujutab õigusemõistmisel üllatavat probleemi. Sõnaraamatuid on erinevaid, neis võib olla samade sõnade kohta erinevaid tõlgendusi ja kuna kohtuni jõudnud vaidluse osapooltel on konfliktsed huvid, võib sõna tähenduste valikust sõltuda, kelle kasuks või kahjuks liisk langeb. Kaasaegne maailm on keerulisem ja järelikult on selle sõnadega kirjeldamine täis potentsiaalseid nüansimiine, mida kasutavad vaidlusosalised nii kaitseks kui ka rünnakuks.

Tehnoloogiamaailma pommina susisevaks näiteks võib pidada sõnaühendit ''tooteartikkel'', inglise keeles ''article of manufacture''. Selle õige tõlgendus on kohtumajas väärt sadu miljoneid dollareid.

Lugu ise on tuttav, kui 2011. aastal kaebas Apple konkureeriva telefonivalmistaja Samsungi kohtusse, süüdistades seda intellektuaalse omandi varguses. Täpsemalt käis vaidlus ümber korealaste nutitelefoni sarnasuse varem turul olnud Apple omaga. Kohtus osutati kummagi telefoni kumeratele nurkadele, ekraanil nähtavatele sarnastele ikoonidele ja tarbijaliidese ühenäolisusele. Apple väitel rajanes nende telefoni müügiedu uuenduslikul disainil, mida konkurent oli tahtlikult ja reegleid rikkudes kopeerinud.

Aastal 2012 otsustas vandemeesteks sattunud üheksaliikmeline rühm harilikke ameeriklasi, et Samsung on süüdi ja peab tasuma Apple'ile kahjude hüvitisena 1,049 miljardit USD. Juhtum äratas tähelepanu mitte ainult suure trahvi pärast, vaid ka vandemeeste käitumise tõttu. Neil kulus keerulises loos otsuseni jõudmiseks üllatavalt vähe aega.

Nad ignoreerisid kohtuniku poolt antud 109-leheküljelist juhendmaterjali väites, et nad lähtusid omast tarkusest. Lõpuks sisaldas nende koostatud otsus mitmeid vigu. Pealegi andis üks vandemeestest mõista, et tema lähtus kättemaksust, mis oli suunatud mitte-USA firma vastu. Üldiselt oli ette teada, et ükskõik kumma osapoole kahjuks otsus langeb, kaevatakse see edasi.

Sama aasta sügisel, kui Apple nõudis kohtult Samsungi toodete müügi keeldu, otsustas kohtunik, et eelmine otsus oli osaliselt vale ja karistus valesti arvestatud, langetas hüvitise 400 miljonile ja lubas Samsungil tooteid edasi müüa. Sellega protsess ei lõppenud ja kuna Apple pressis peale, siis iga detaili täiendav uurimine tühistas osa varasemaid süüdistavaid asjaolusid.

Samsungi karistus vähenes aastaga 290 miljonile. Lõpuks, kui Apple nõudis kahjudena kahte miljardit, otsustas kohtunik 2014. aastal, et Samsung peab maksma 119 miljonit, ning kuna selgus, et ka Apple oli rikkunud Samsungi patenti, kohustati firmat vastu hüvitama kuus miljonit USD. Edasikaebamiseks sobivate kohtute hierarhia hakkas ammenduma. Viimasel hetkel pöördus õnn Apple'i poole 2015. aastal, kui ringkonna kohus määras hüvitiseks 548 miljonit USD.

Noh, teadagi mis edasi juhtus. Õigemini see polnud sugugi teada, sest viimati jõudis patendivaidlus USA ülemkohtusse 120 aastat tagasi. Samsung maksis kahjunõude kinni ja pöördus nende arvates ebaõige otsuse läbivaatamiseks ülemkohtusse. Kohtunikud jõudsid 8:0 ühehäälsele otsusele, et sõna ''tooteartikkel'' võib kajastada vaid osa tootest ja seetõttu ei ole õigustatud nõuda kahjutasu tervikliku toote müügi kasumi põhjal.

Seega otsustas ühe sõna tõlgendus, et Samsung saab makstud kahjunõudest tagasi küsida 399 miljonit USD. Sõnadel on kaalu ja sõnaraamatute kaal hakkab kasvama.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalMartin Kuusk.Martin Kuusk.
Haiguse lugu: elu eluaegse närvihaigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Video ja fotod: Maa varjutas Kuu
Uuendatud: 07.08

Suuremal osal idapoolkeral sai esmaspäeva õhtul jälgida osalist kuuvarjutust. Eestis tõusis Kuu seekord varjutuse täispikkuses nägemiseks paraku liiga hilja. Vaatemängust võis aga osa saada ERR Novaatori vahendusel.

Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.Lapsed on need, kes peavad elama selles maailmas, mis me neile jätame.
Randel Kreitsberg: keda huvitavad mesilased?!

Ajal, mil kõik Eesti meediakanalid pasundavad surnud mesilastest jäetakse tähele panemata ja mõistmata, et tegemist on meeldetuletusega millegi hoopis suurema kohta. Loomulikult, mesilaste suremine on nõretav greenpeace’ilik juhtum, mis aitab probleemile lihtsustatud ja kõigile arusaadaval moel tähelepanu pöörata. Kuid probleem ei ole mesilaste suremises!

Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.Cassini tabamus 2014. aastast: Päike peegeldub Titani vedela metaani meredelt.
Saturni kuult leiti elu tekkimiseks tarvilikke molekule

Saturni suurimal kuul Titanil laiuvad ainsa paigana Päikesesüsteemis peale Maa järved ja ookeanid, muutes selle üheks paljutõotavamaks kohaks, kust otsida maavälist elu. Teadlased on leidnud nüüd kuu atmosfäärist molekule, millest saaksid elusorganismid ehitada rakke meenutavaid membraane.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.