Teadus kolme minutiga: Rain Kuldjärv ja kultuurpärmi kultuursus  ({{commentsTotal}})

Kumb on siidri ja õlle valmistamiseks parem – metsik või kultuurpärm? Võimatu öelda. Küll aga näitlikustab Tallinna tehnikaülikooli doktorandi Rain Kuldjärve teadustöö, et teaduspõhise lähenemisega on võimalik tuua rahvusvahelistelt siidrikonkursitelt koju auhindu.

Veel mõne aasta eest oli poodides käsitööõlle ja -siidri valik suhteliselt kesine. Praeguseks on see kasvanud aga tohutu suureks ja tarbijal on tihti segadus, mida valida. Selleks, et tarbijaotsust mõjutada, kasutavad paljud tootjad sõnad nagu spontaanne fermentatsioon ja metsik kääritus. Teadmatu tarbija jaoks seostuvad need sõnad pigem positiivsete emotsioonidega. Tegemist võiks olla millegi looduslikuma ja keskkonnasõbralikumaga.

Selleks aga, et mõista, mida selle all täpselt mõeldakse, tuleb teada metsiku- ja kultuurpärmi erinevust. Looduses leidub pärme väga palju ja neid kõik võib käsitleda metsikutena. Tänapäeval on võimalik neid tänu mikrobioloogiale eristada tüvespetsiifiliselt ja toota ühte tüve biotehnoloogia abil suurel hulgal.

Nii võibki saada pärmi, mida võib defineerida kui metsikut pärmi, mis on inimese poolt kodustatud. Vahel läbib metsik pärm läbi aga treeningu, näiteks tõstetakse selle happe- ja sulfititaluvust. Sarnaselt toimub selle tootmine ja saabki kultuurpärmi, mis on nii treenitud kui ka kodustatud.

Kõik see viib aga küsimuseni, mis on siis parem või mida võiks eelistada. Kui vaatame näitena kahte erinevat kääritusnõud, laseme käärida ühel metsikult ja kääritame teise kultuurpärmiga ja võrdleme neid hiljem kvaliteediskaalal, siis ei tea metsiku pärmi puhul kunagi, milline võib kvaliteet tulla. See sõltub aastaajast, tootest, kes seal parajasti kasvama hakkas ja kuidas need omavahel läbi saavad. Kultuurpärmi puhul saab aga alati kindla kvaliteedi.

Seega ei ole võimalik öelda, et kultuurpärm on metsikust pärmist parem või vastupidi. Kultuurpärm võimaldab aga teadlikku lähenemist, ootuspärast tulemust ja kindlat kvaliteeti.

Kuldjärve igapäevane teadustöö seisnebki erinevate Eestis kasvatavate õunasortide uurimises ja nende parimaid kombinatsioone kultuurpärmiga. Seniseid katseid võib lugeda küllaltki edukaks. Teadlikul lähenemisel valmistatud siider saavutas sellel aastal rahvusvahelisel konkursil hõbemedali.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaArvuti.Arvuti.
Töö, mis reedab inimese

Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).
Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Arukask (Betula pendula) Soomes.
Maaülikooli teadlased andsid panuse arukase genoomi järjestamisse

Helsingi ülikooli professorite Jarkko Salojärvi ja Jaakko Kangasjärvi teadusrühm, kuhu kuulusid ka Eesti maaülikooli teadlased, avaldas arukase genoomiuuringu tulemused. Kaskede loodusliku kohanemismehhanismi mõistmine lisab uusi teadmisi geenitehnoloogiasse ning metsade biotehnoloogiasse.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.