Autism pole seotud gripivaktsiiniga   ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Ingrid Miranda M/Creative Commons

Peaaegu 200 000 lapse uurimise käigus selgus, et autismi oht ei suurenenud lastel, kelle ema oli raseduse ajal nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, kirjutab The Scientist.

Lapsed, kelle ema oli nakatunud grippi või saanud gripivaktsiini, ei ole suuremas autismi ohus võrreldes teiste lastega. Seda näitas 196 000 last vaadelnud uuring, mille avaldas JAMA Pediatrics.

“Meie andmed näitasid üsna veenvalt, et puudub igasugune seos rasedusperioodi gripi ja lapse autismi vahel,” rääkis uuringu juhtivautor Lisa Croen Põhja-California Kaiser Permanentest väljaandele Reuters Health, “me ei soovita vaktsineerimispoliitikas mingeid muudatusi teha. Julgustame naisi ka raseduse ajal vaktsineerima.”

Varasemad uuringud on andnud vastuolulisi tulemusi rasedusaegse haiguse ja autismiriski seoste vahel. Võimaliku seose tuvastamiseks vaatas Croen koos kolleegidega Californias aastatel 2000–2010 sündinud 196 929 lapse terviseandmeid. Pärast võimalike mõjutajate, näiteks lapse soo ja ema tervisenäitajate arvesse võtmist ei leidnud Croeni juhitud teadlaste rühm mitte mingit autismiriski erinevust lastel, kelle emad olid haigestunud või vaktsineeritud, ja nendel lastel, kelle emad polnud viiruse või selle antigeenidega kokku puutunud.

“Autismiga seosed on keerulised, nagu autorid ka näitasid. Autism diagnoositakse teatud aja jooksul,” rääkis Diane Harper Louisville’i ülikoolist väljaandele MedPage Today. “Küsimuse lahendamiseks on vajalikud jätkuv jälgimine ja epidemioloogia.”

Mis puudutab teisi vaktsiine, siis pole arvukad uuringud leidnud mingit seost autismi ja tavapärast süstimiste vahel. Kuigi üks hiljutine väljaandes Frontiers in Public Health avaldatud uuring teatas positiivsest seosest, on see publikatsioon võetud nüüd uuesti luubi alla, kuna seda on tabanud terav kriitika kehva kvaliteedi ja võimalike huvikonfliktide tõttu, teatas väljaanne Retraction Watch.

Toimetaja: Virgo SiilTartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803Tartu Toomkiriku varemed põhjaküljelt, 1803
Doktoritöö: Vana-Liivimaa suure Rooma keisririigi osana

Keskaegne Liivimaa oli osa suurest Püha Rooma keisririigist. Siinsed maahärrad polnud tihtipeale keisriga kohtunudki, vältisid sõjalisi ja maksukohustusi, kuid kasutasid keisri autoriteeti omavahelises rivaalitsemises ja poliitikas. Eemalt Euroopast vaadati Liivimaad kui katoliku kristlaskonna äärealal asunud ning usuvaenlaste poolt ohustatud piirkonda, kirjutab Mihkel Mäesalu äsja Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös “Liivimaa ja Püha Rooma keisririik 1199–1486”.

Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.Valik eksoplaneete kunstniku nägemuses.
Graafik: kõik Kepleri leitud eluks sobilikud eksoplaneedid

USA kosmoseagentuur NASA teatas hiljuti 1284 uue, sh kümnekonna eluks potentsiaalselt eluks sobiva eksoplaneedi olemasolu kinnitamisest. Kokku on Kepleri kosmoseteleskoobiga seeläbi avastanud 77 Päikesesüsteemist väljaspool asuvat väikeplaneeti, millel voolab sobivate asjaolude kokkulangemisel vedelas olekus vesi.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Raudmees Gunnar GrapsRaudmees Gunnar Graps
"Mind tõstke täheraale" ehk Gunnar Grapsi tee taevasse

Alates 9. juunist on võimalik võimsamate teleskoopidega hea õnne korral näha taas taevalaotusel Eesti rokkmuusika legendi Gunnar Grapsi. Tõsi, seekord asteroidi kujul. Laulus "Pilved kuuvalgel" kõlanud soov "Mind tõstke täheraale, kus säras paistvad kauged sinitaevad" on viimaks täitunud.

Kerajad maiustused.Kerajad maiustused.
Kerade ladumise maksimaalne tihedus on tõestatud

Kuidas laduda apelsine, pingpongipalle või muud kerasid üksteise peale nii, et need võtaksid kõige vähem ruumi? See võib olla tähtis küsimus kaubavedajale. Kuid see on olnud tähtis küsimus ka matemaatikutele.