Suurim PrimeGridi algarv on üheksa miljoni kohaline ({{commentsTotal}})

Taas on hea meel teatada ühe suure arvu leidmisest. Suurtes arvudes ja nende leidmises ei ole alati ilmtingimata midagi erilist, seekord aga küll. Tegu on suurima algarvuga, mis nüüdseks teada saadud ühisarvutusplatvormi PrimeGridi abil.

Algarvud on selle pooles erilised arvud, et need ei jagu ühegi arvuga peale iseenda ja ühe. Kõige väiksemad algarvud on teada väga hästi. Tänapäeva mõistes on need 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17 ja mõned ehk veel, aga kõige suuremaid algarve leitakse aeg-ajalt siiski juurde. Keegi ei tea päris täpselt, kust neid otsida ja seepärast ongi hea matemaatikutel hea meel, kui mõni jälle kätte saadakse.

Täna jutuks olev algarv leiti võrgupaiga PrimeGrid abil, mis koondab kokku vabatahtlike arvutikasutajate muidu kasutamata arvutusvõimsust. See arv on umbes üheksa miljoni kohaline. Lauaarvuti peaks selle arvu leidmiseks töötama mitu sajandit järjest. Praegu kulus PrimeGridi ühendatud arvutitel selleks ainult kaheksa päeva. Õnneks saab seda suurt algarvu kirja pnna ka lühemalt kui üheksa miljoni märgiga, sest avaldub ka kujul 10 223 x2E31172165+1.

Tegu on suuruselt seitsmenda tänaseks teadaoleva algarvuga. Suurim täna teadaolev algarv leiti tänavu jaanuaris ja selle otseseks kirjapanekuks on vaja üle 22 miljoni numbri.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.