Suurim PrimeGridi algarv on üheksa miljoni kohaline ({{commentsTotal}})

Taas on hea meel teatada ühe suure arvu leidmisest. Suurtes arvudes ja nende leidmises ei ole alati ilmtingimata midagi erilist, seekord aga küll. Tegu on suurima algarvuga, mis nüüdseks teada saadud ühisarvutusplatvormi PrimeGridi abil.

Algarvud on selle pooles erilised arvud, et need ei jagu ühegi arvuga peale iseenda ja ühe. Kõige väiksemad algarvud on teada väga hästi. Tänapäeva mõistes on need 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17 ja mõned ehk veel, aga kõige suuremaid algarve leitakse aeg-ajalt siiski juurde. Keegi ei tea päris täpselt, kust neid otsida ja seepärast ongi hea matemaatikutel hea meel, kui mõni jälle kätte saadakse.

Täna jutuks olev algarv leiti võrgupaiga PrimeGrid abil, mis koondab kokku vabatahtlike arvutikasutajate muidu kasutamata arvutusvõimsust. See arv on umbes üheksa miljoni kohaline. Lauaarvuti peaks selle arvu leidmiseks töötama mitu sajandit järjest. Praegu kulus PrimeGridi ühendatud arvutitel selleks ainult kaheksa päeva. Õnneks saab seda suurt algarvu kirja pnna ka lühemalt kui üheksa miljoni märgiga, sest avaldub ka kujul 10 223 x2E31172165+1.

Tegu on suuruselt seitsmenda tänaseks teadaoleva algarvuga. Suurim täna teadaolev algarv leiti tänavu jaanuaris ja selle otseseks kirjapanekuks on vaja üle 22 miljoni numbri.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.