Ohtlik ''rõõmupill'' metkatinoon kimbutab Eesti narkomaane   ({{commentsTotal}})

Uimastite kasutamisega võib kaasneda erutus ja eufooria, pidurdamatu liikumine ja vahel ka agressiivsus. Sellisele ''energiaplahvatusele'' järgneb aga ''tühjakssaamine'', millega võivad omakorda kaasneda vaimsed ja füüsislised terviseprobleemid.
Uimastite kasutamisega võib kaasneda erutus ja eufooria, pidurdamatu liikumine ja vahel ka agressiivsus. Sellisele ''energiaplahvatusele'' järgneb aga ''tühjakssaamine'', millega võivad omakorda kaasneda vaimsed ja füüsislised terviseprobleemid. Autor/allikas: supreme happiness/Wikimedia Commons

Eesti pole jäänud puutumata uute ''kodustehtud'' psühhostimulantide ehk narkootiliste ainete kasutamisest. Odava valmistamishinna tõttu on meil levinud näiteks metkatinoon, mille eripäraks on selle kuritarvitajatel kõrvaltoimena tekkivad rasked neuroloogilised nähud.

Tartu ülikooli neuroloogia professor Pille Taba kirjutab novembri-detsembri Horisondis, et Ida-Virumaa ja Tallinna süstivate narkomaanide seas kümmekond aastat tagasi läbiviidud küsitlus näitas, et metkatinooni isevalmistatud segu on tarvitanud 11 protsenti süstivatest narkomaanidest. Lisaks psühhostimulandile annab isetehtud metkatinooni süstimisel ajule täiendava hoobi selle segu valmistamisel kasutatud kaaliumpermanganaat, milles sisalduv suur mangaanikogus ladestub aju hallaine tuumades.

Metkatinooni süstijatel tekivad tõsised ajukahjustuse nähud – liikumine aeglustub ja tasakaal muutub kehvaks, põhjustades sagedast kukkumist. Lisaks tekivad vastutahtelised liigutused ja kõnehäire. Süveneva liigutushäire tõttu võivad metkatinooni tarvitajad jääda lõpuks ratastooli. Sõltuvushäire on oma olemuselt aga selline, et süstimist ei lõpetata sageli isegi siis, kui on teada, et tarbitav stimulant põhjustab väga tõsiseid tervisehäireid.

Eesti metkatinooni kuritarvitajate jälgimisuuring näitas, et narkootilise segu süstimise tagajärjel tekkinud ajukahjustus võib süveneda isegi pärast seda, kui psühhostimulandi kasutamine on lõpetatud, ning ravimite abil pole neid haigusnähtusid võimalik leevendada. Magnetresonantstomograafial (MRT) nähtavad mangaanikolded hallaine tuumades viitavad kahjustuse ilmsele lähtekohale, kuid täpsustavad radioloogilised uuringud, mida nimetatakse morfomeetriaks, on näidanud veelgi laialdasemaid ajukoe muutusi (nii hallaines kui ka valgeaines).

Aju retseptoriuuringud spetsiifiliste radioaktiivsete märkainetega (SPECT) on näidanud, et nii metamfetamiini kui ka metkatinooni kasutajatel tekib dopamiini defitsiit, mis on sarnane parkinsonismile. Sellest omakorda tuleneb hüpotees, et psühhostimulantide kuritarvitamine võib olla üks võimalik risk hilisema Parkinsoni tõve tekkeks. See hüpotees ei ole meditsiinilistes uuringutes küll seni kinnitust leidnud, kuid loomuuringutes ilmnenud dopamiini juhteteede kahjustus rakutasemel sellisele võimalusele siiski viitab.

Eeltoodud küsimused on juhtinud teadlased mõtteni, et vaimutegevuse häire – mida sõltuvushäire on – ei puuduta üksnes „vaimu”, vaid selle taustaks on nn „orgaaniline” ajukahjustus. See tähendab, et kahjustuda võib ajukude ja see kahjustus võib olla püsiv, kuna ajurakke elu jooksul juurde
ei teki.

Mida koledat veel psühhostimulandid ajuga teevad? Sellest saab lähemalt lugeda novembri-detsembri Horisondis ilmunud Tartu ülikooli neuroloogia professori Pille Taba loost ''Psühhostimulandid ja aju''.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.