Teadus kolme minutiga: Kristi Krebs ja geneetikaga allkirjastatud ravimiretsept ({{commentsTotal}})

Ravimeid tehakse hetkel keskmisele inimesele. Inimeste ainulaadsuse tõttu ei tea seetõttu ka arst ravimit välja kirjutades, kas ja kuidas see patsiendile üldse mõjub. Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Kristi Krebs uurib, miks reageerivad inimesed ravimitele erinevalt ja kuidas kasutada neid teadmisi edaspidi ravimisel.

On selge, et sama ravim samas annuses pole kõigile lahenduseks. Üks võti probleemi lahendamiseks peitub ongi farmakogeneetikas Kaardistades DNA-s kõik ravimi vastust mõjutavad geneetilised muutused, saab ette ennustada, kuidas võiks inimene ravimile reageerida.

Juba praegu on Eesti geenivaramus olemas kümnete tuhandete inimeste geneetiline info, ravimite tarvitamisandmed ja biopanga küsimustiku andmed, kus on lisaks üldisele infole öelnud ka inimesed ise, kas neil esineb ravimitega kõrvaltoimed. Kõik andmed koos võimaldavad analüüsida ja otsida, kas leitud geneetiliste muutuste tulemusena esineb inimestel kõrvaltoimeteks suurem võimalus või milline annus neile paremini mõjub.

Kõik taolised andmed saaks panna tulevikus juurde inimeste terviseandmetele, mistõttu teaks arst täpselt, milline ravim teeb head ja milline halba. Seega kirjutataks tulevikus inimestele välja täpselt see ravim, mis mõjub neile kõige paremini ja toimib kõige tõhusamalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.