Aafrika kõrgeim puu kasvab Aafrika kõrgeimal mäel ({{commentsTotal}})

Aafrika kõrgeim puu kasvab Aafrika kõrgeimal mäel. Puu, mis kuulub liiki ladinakeelse nimega Entandrophragma excelsum on 81,5 meetrit kõrge. Mägi kannab loomulikult nime Kilimanjaro ja on palju kõrgem. Puu kasvab ühes Kilimanjaro mäel leiduvas orus, mäetippudest kõvasti allpool.

Juba umbes 20 aastat tagasi märkas saksa teadlane Andreas Hemp Kilimanjaro taimestikku uurides, et selles orus kasvab väga kõrgeid Entandrophragma excelsumeid, kuid tollal ei olnud tema kasutuses tänapäevaseid mõõtevahendeid ja täpne kõrgus jäi määramata.

Nüüd, viimase nelja aasta jooksul on Hemp mõõtnud kaaslastega neid puid laserseadmete abil ja saanud tulemuseks, et neist mõnigi on kõvasti üle 60 meetri kõrge ja kõige kõrgem, nagu mainitud, 81,5 meetrit. Kasvukiiruse järgi hindavad Hemp ja kolleegid ajakirjas Biodiversity & Conservation, et need puud on 500—600 aastat vanad.

Maailma mastaabis on kõige kõrgemad puud Põhja-Ameerika sekvoiad, millest kõrgeim on 116 meetrit ja Austraalia eukalüptid, mis võivad kasvada kuni 100-meetriseks. Eesti kõrgeim puu on Põlvamaal kasvav 48,6-meetrine kuusk.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.