Kookosevargad on tugevaimad koorikloomad ({{commentsTotal}})

Kes on koorikloomade seas kõige tugevam? Kui uskuda jaapani teadlasi, siis on selleks kookosevaras – India ja Vaikse ookeani saartel elutsev krabi.

Shin-ichiro Oka Okinawa Churashima uuringukeskusest ja ta kolleegid väidavad ajakirjas PLOS ONE, et selle krabi sõrg võiks avaldada jõudu kuni 3300 njuutonit. Seda on rohkem kui ühelgi teisel maismaaloomal peale alligaatori.

Kookosevargad on tuntud rammumehed, kes suudavad üles tõsta ligi 30 kilo. Et aga nende sõra surumisjõud oli seni teaduslikult üle mõõtmata, tegid Shin-ichiro Oka ja ta kolleegid need mõõtmised nüüd 29 Okinawa saarelt püütud krabi peal ära. Muu hulgas said nad kinnitust, et mida suurem on krabi, seda rohkem on tal ka jõudu.

See andis neile alust laiendada tulemusi ka nii suurtele kookosevarastele, keda nad seekord kätte ei saanud. Teades, kui suureks kookosevargad üleüldse kasvada võivad, järeldasidki nad, et nende poolt avaldatav jõud võib ulatuda 3300 njuutonini.

Kookosevargad on kõige suuremad maismaal elavad lülijalgsed üldse. Nad võivad kasvada enam kui nelja kilogrammi raskuseks ja nende jalgade siruulatus küündida meetrini.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.