Kookosevargad on tugevaimad koorikloomad ({{commentsTotal}})

Kes on koorikloomade seas kõige tugevam? Kui uskuda jaapani teadlasi, siis on selleks kookosevaras – India ja Vaikse ookeani saartel elutsev krabi.

Shin-ichiro Oka Okinawa Churashima uuringukeskusest ja ta kolleegid väidavad ajakirjas PLOS ONE, et selle krabi sõrg võiks avaldada jõudu kuni 3300 njuutonit. Seda on rohkem kui ühelgi teisel maismaaloomal peale alligaatori.

Kookosevargad on tuntud rammumehed, kes suudavad üles tõsta ligi 30 kilo. Et aga nende sõra surumisjõud oli seni teaduslikult üle mõõtmata, tegid Shin-ichiro Oka ja ta kolleegid need mõõtmised nüüd 29 Okinawa saarelt püütud krabi peal ära. Muu hulgas said nad kinnitust, et mida suurem on krabi, seda rohkem on tal ka jõudu.

See andis neile alust laiendada tulemusi ka nii suurtele kookosevarastele, keda nad seekord kätte ei saanud. Teades, kui suureks kookosevargad üleüldse kasvada võivad, järeldasidki nad, et nende poolt avaldatav jõud võib ulatuda 3300 njuutonini.

Kookosevargad on kõige suuremad maismaal elavad lülijalgsed üldse. Nad võivad kasvada enam kui nelja kilogrammi raskuseks ja nende jalgade siruulatus küündida meetrini.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Andmeanalüüs: mees- või naisülemus – kumb on parem?

Kas eestlaste seas mõjutab arvamust oma ülemusest ülemuse sugu? Ülemuse omadused on olulised iga töötaja jaoks ja on tähtis, et jagatakse sarnaseid väärtushinnanguid. Erinevused võivad olla tingitud ka soost – kas see vastas tõele ka 2010. aastal? Seda uurisid Tartu ülikooli tudengid analüüsides sotsiaalteaduslikke andmeid.

Lasteaiaõpetajad peavad õpetust lapsekeskseks, kuid uuring näitab muud

Kuigi lasteaiaõpetajad on enda sõnul omaks võtnud 2008. aastal jõustunud õppekavas välja toodud lapsekeskse kasvatuse põhimõtted, ei lähe see kokku vaatlejate arvamusega, selgub värskelt kaitstud doktoritööst.