Teaduskommunikatsiooni konverentsil auhinnati parimaid teaduse populariseerijaid ({{commentsTotal}})

Tiit Kändler.
Tiit Kändler. Autor/allikas: Eesti teadusagentuur

Tartus toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Teadus meediastunud maailmas “ anti täna üle auhinnad aasta parimatele teaduse populariseerijatele.

Kümnendat korda väljaantud auhindadega tunnustatakse teaduse populariseerimisega tegelevaid inimesi, et tõmmata suuremat tähelepanu ning anda hoogu teadust ja tehnoloogiat avalikkusele tutvustavatele tegevustele.

Laureaatide täielik nimekiri:
Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise teaduse ja tehnoloogia süstemaatilise populariseerimise eest sai teadusajakirjanik Tiit Kändler.

Teaduse populariseerimisega on Tiit Kändler tegelenud üle 20 aasta, pärast ligi paarikümne aastast tegevust füüsikuna. Teadustaust ning lähedane tööalane suhtlus väljapaistvate teadlastega on andnud talle edukaks populariseerimistegevuseks ülivajaliku taustatunnetuse.

Teadusajakirjanduse suurel mõõna ajal peavooluajakirjanduses 1990-ndatel aastatel oli just Tiit Kändler see, kes oma tegevusega kandis Eesti teaduskajastuse järjepidevust.

Tiit Kändler on järjekestvalt avaldanud teadusteemalisi kirjutisi suure lugejaskonnaga väljaannetes, eelkõige Eesti Päevalehes, viimasel ajal Maalehes, aga ka Postimehes, Eesti Ekspressis jm. Tiit Kändleri lood on kujundanud Eesti vanimaid ja auväärsemaid populaarteaduslikke ajakirju Eesti Loodus ja Horisont välja andev MTÜ Loodusajakiri. Tema algatusel nägi trükivalgust noorte looduseajakiri Loodus, hilisem Loodusesõber. Tiit Kändler on teaduslikku ilmavaadet tutvustanud ETV saate Osoon autorina, samuti ülesastumistes muudes praeguse Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadiosaadetes.

Omaette fenomen on Tiit Kändleri korraldatud teadus.ee suvekoolid Käsmus, kus hästi valitud asjatundjad teadlased, heliloojad, kunstnikud ja kümned huvilised häälestuvad ainulaadses loodus- ja kultuurikeskkonnas teaduslainele. 

Kategoorias ''Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil'':
Peapreemia: Ajuteadust populariseeriva artikliseeria ''Mõtlemise masinavärk“ eest, autorid Jaan Aru, Andres Laan, Allan-Hermann Pool;
II preemia (800 eurot): Kogemusliku raamat-õppekomplekt "Seiklused lõhnade ja maitsete maailmas" koostamise eest, autor Kristel Vene.

Kategoorias ''Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“:
Peapreemia: TTÜ Mektory Tehnoloogiakool, LTT- ja inseneeria valdkondade tutvustamiseks ning arendamiseks süsteemsete ja järjepidevate tegevuste korraldamise eest. Projektijuht Kristina Piliste;
II preemia: Tartu Ülikooli loodusmuuseumi uus püsiekspositsioon "Maa. Elu. Lugu". Eestvedaja Urmas Kõljalg koos meeskonnaga.

Kategoorias ''Parim teadust ja tehnoloogiat populariseeriv teadlane, ajakirjanik, õpetaja'':
Peapreemia: Peeter Lorents – mitmekülgse ja aktiivse teaduse populariseerimise ning Õpilaste Teadusliku Ühingu pikaaegse eestvedamise eest.
II preemia: Veljo Runnel – Eesti harrastusteaduse edendamise ja loodushelide salvestamise eest.

Kategoorias ''Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel'':
Peapreemia: Tartu- ja Jõgevamaa loodus- ja teaduskeskustes ''H₂O külastusmängu'' korraldamise eest. Eestvedajad: Maris Mägi (Tartu Keskkonnahariduse Keskus), Sigrid Sepp, Kaidi Randpõld (Jääaja Keskus);
II preemia: SA Innovatsioonikeskus INNOKAS, ettevõtlus- ja teadushuvi edendamise eest Läänemaal. Eestvedaja Angela Leppik.

Kategoorias ''Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil'':
Peapreemia (2200 eurot): ''Eesti Keele Instituudi keeleklipid“, projektijuhid Tõnu Tender, Tiina Laansalu;
II preemia (800 eurot): Teadusfoto võistlus, eestvedaja Ivo Kruusamägi.

Auhindu rahastab haridus- ja teadusministeerium ning neid annavad koostöös välja haridus- ja teadusministeerium, Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

Elutööpreemia võitja saab 6500 eurot. Viies ülejäänud kategoorias on peapreemia suuruseks 2200 ja II preemia suuruseks 800 eurot . Kõik laureaadid saavad õiguse kasutada märki ''Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija''.


Eesti Teadusajakirjanike seltsi poolt välja antava teadusajakirjanduse sõbra auhinna pälvis tänavu Tartu ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets. Žürii tõi esile laureaadi alatist valmisolekut ajakirjandusele kommentaare anda ja kaastööd teha, samuti oskust kirjeldada kompleksset rakumaailma populaarteaduslikul moel selgelt ja arusaadavalt.

Vaata Toivo Maimetsa videotervitust:

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaLiigne suhkur ei tee tervisele head.Liigne suhkur ei tee tervisele head.

Uuring: liigne suhkur kasvatab meeste depressiooniriski

Kas depressioon tekitab magusaisu või on suhkur hoopis probleemi põhjuseks? Briti teadlaste uuring vihjab, et iga päev näiteks 1,5 topsi magusa jogurti söömine kasvatab võrreldes magustatud toodetega piiri pidamisega meeste riski haigestuda järgnevatel aastatel depressiooni või kannatada teiste levinud vaimsete probleemide all pea neljandiku võrra.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Kristjan Vassil on Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur.Kristjan Vassil on Johan Skytte poliitikauuringute instituudi vanemteadur.
Kristjan Vassili 5 suvist raamatusoovitust

Vastne Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil kasutas ära uude kontorisse kolimist, et heita pilk viimastel aastatel kogunenud kirjandusele ja anda suviseks lugemiseks oma raamatusoovitused.

NahkhiirNahkhiir
Teaduses hukkub tuhandeid nahkhiiri

Zooloogide uurimuste eesmärk üle maailma on enamasti säilitada looduslikku mitmekesisust, kuid värske uurimus näitab, et teadlased kasutavad katsetes ka nahkhiiri, teine kord ka kaitsealuseid liike, mis omakorda jällegi panustab loodusliku mitmekesisuse vähenemisse.

Marss.Marss.
Marsi pinnas on arvatust eluvaenulikum

Marsi pinnas võib olla bakteritele ja teistele mikroorganismidele arvatust veelgi eluvaenulikum. Juhul kui planeedil tõesti elu leidus või leidub, peaks otsima selle jälgi paari meetri sügavuselt, leiavad briti teadlased.

Kehakoostise parandamiseks toimivad sama hästi lai valik erinevaid dieete.Kehakoostise parandamiseks toimivad sama hästi lai valik erinevaid dieete.
Suveks vormi? Keha koostise parandamiseks sobivad erinevad dieedid

Lai valik erinevaid dieete, madala rasvasisaldusest kuni madala süsivesikusisalduseni ja kõik vahepealne, võivad toimida kehakoostise parandamiseks sama hästi, järeldavad toitumisteadlased uues ülevaateuuringus. Teadmine võimaldab toitumise planeerimises suuremat paindlikkust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.