Tallinna botaanikaaia näitusel tutvustatakse "nõiataimi" ({{commentsTotal}})

Tallinna botaanikaaed tutvustab praegu looduse sellised flooraesindajaid, millele inimesed on omistanud müstilisi või nõiduslikke omadusi. Väljas on nii kodumaised kui ka eksootilised taimed. Mõned neist on mürgised, mõned ravivate omadustega ja mõned lihtsalt ilusad silmale vaadata.

Tõenäoliselt inimkonna algusest saati on taimedele lisaks kõhtu täitvale funktsioonile omistatud ka teisi, raskemalt hoomatavaid omadusi. Küll toovat nad õnne, viljakust ja peletavad kurja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna botaanikaaia teadlaste juhendamisel on võimalik just selliste omadustega erinevatest maailma nurkadest pärit taimedega lähemalt tutvust teha.

Loomulikult on näitusel väljas ka sellised taimed, mille manustamisel läheb teadvus rändama teistele radadele.

Tallinna Botaanikaaia metoodik Urmas Laansoo ütles, et vanasõna "Ilu patta ei panda" iseloomustab ka mitmeid näitusel välja pandud eksponaate. Näiteks Eesti kodudes levinud inglitrompeti õied on tõepoolest puhkpilli kujulised, aga ükskõik millise selle taime osa söömine võib viia lõplikult "inglite juurde".

Inimestele on nõiduslikena tundunud ka ebaharilikult käituvad taimed - Aafrika sparmannia ehk aafrika pärna õie tolmukad sirutavad end puudutamise peale välja.

"Maagilised" taimed kasvavad ka Eestimaa pinnal - nii näiteks annab kurk viljakust, pirnid on armuloitsudega seotud ja spetsiifilise lõhnaga kadakat on muuhulgas kasutatud seda põletades haiguste ja halbade vaimude väljaajamiseks.

"Bioloogilises mõttes kadakal pole marju, ta on okaspuu ja tal on käbid, aga kadakas on muuhulgas ka Eestis tuntud kui maagiline või nõiataim, sest tal on käbi otsas viiskant või ristimärk, mis on kaitsva toimega ja kadakat nii Eestis kui mujal Euroopas peetud muinasjututaimeks ja ta on ka väga heade tervistavate omadustega," rääkis Laansoo.

"Nõiataimed" on Tallinna botaanikaaia viimane näitus sel aastal ja järgmisel nädalavahetusel saab kuulda loengut Amazonase vihmametsadest pärit psühhedeelset taimedest ja osa saada tänuriitusest.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.